12.07.2020 - Gazete Ataşehir

Tuzluçayır Projesi

Ali BAL

Ali BAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 33 makalesi bulunuyor.

Tuzluçayır Projesi

 

 

Ankara Tuzluçayır’da temeli atılan Cami ve Cemevi iç içe projesi durup durduğu yerde ortaya çıkmadı.. Emperyalist güçlerin isteği ve iki hoca efendinin işbirliği sonucunda başlanan bu proje, birleştirmekten ziyade kafaları karıştırarak, Alevi ve Sünni toplumu fertlerini, birleştir yönet politikaları ile yan yana getirip, Alevi toplumunun gerici faşist düzene ve Emperyalizme karşı olan tepkilerini azaltarak zaman içinde yok etme planlarından biridir.

 

Hepimiz biliyoruz ki Büyük Ortadoğu Projesinin İslami ayağını Fethullah Gülen oluşturuyor. Bu projenin baş mimarı da ABD olduğuna göre, Tuzluçayır ile başlayan projelerin , ABD’ye karşı sürekli aktif rol oynayan bir muhalefeti yani Alevileri zamanla pasifize ederek İslamın içinde, biat kültürü ile yoğrulmuş bir kalıp içine çekmektir. Bunun Alevi ayağını bir başka hoca İzzettin Doğan, Siyasi ayağını ise AK Parti oluşturuyor. Alevi Sünni ayırımın ortadan kalkması gerektiği yönünde çalışmalar yürüten demokrat ve sol kesime karşı başlatılan bir harekettir bu. Çünkü bu projeden nemalanan vakıflar, eğitim kurumları, ve aracılar zarar görür. Bu projenin uygulama biçimi ve zamanı anlamlı. Başta ABD’nin BOP projesi kapsamında Ortadoğu’da kendisine karşı oluşacak muhalefeti yok etmek, diğer taraftan kendilerine bağlı kurumların nüfuzunu güçlendirmek. Kısacası bu tür projeler her iki hocanın menfaatlerine hizmet eden, bölgede de ABD’nin önünü açan uygulamalardır. Emperyalist düşüncelere karşı olan, savaştan yana olmayan, insan sevgisini herşeyin üstünde gören anlayışa sahip herkesin bu tür oyunlara gelmemesi gerekir.

Geçmişte ABD’yi kötüleyen, bugün ise ona sığınan ve öven, nihai hedefe ulaşana kadar her yol ve yöntem mübahtır. Bunun içine yalan söylemek ve aldatmakta girer diyen Fethullah Gülen’e”, “Fethullah Hoca saydığım bir insan. Onu İslamla ilgilenen bir düşünür, bir Filozof olarak görüyorum. Nazım’a yapılan, Fethullah Hoca’ya yapılmasın diyen İzzettin Doğan Hoca’ya” ne derecede güvenilir.

Alevi toplumunun varlığını ve inançlarına tahammülü olmayan bir siyasi yapının baş aktörü ile kurulan bu işbirliği, akıllara acaba aralarında bir çıkar ilişkisi söz konusu mu? Sorusunu getiriyor.

Bu projenin karşılıklı çıkar ilişkileri üzerine kurulduğunu belki yıllar sonra öğreneceğiz. Saygılarımla.

YAZARIN SON YAZILARI
Oylar halkın adayına - 25 Temmuz 2014
Seçime doğru - 17 Mart 2014
Kaygan Siyaset - 2 Mart 2014
Teknoloji Gündemi - 11 Şubat 2014
Yorgun Demokrat - 16 Aralık 2013
Gönüllerin adayı olun - 10 Kasım 2013
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ