03.08.2020 - Gazete Ataşehir

Teknoloji Gündemi

Ali BAL

Ali BAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 33 makalesi bulunuyor.

Teknoloji gündemi belirlemeye devam ediyor

Teknolojiden kaçmak mümkün değil. Yeter ki kullanmasını bil. Piyasada dolaşan ses kayıtları ve evrakların bedeli ilgilileri oldukça zorladığına şahit oluyoruz. Makam koltuk demeden alaşağı ediyor. Ülkenin gündemi karalamalarla dolu.  Hangi vekilin, hangi bürokratın, ne zaman nerede neyi çıkacağı korkusu siyasileri sarsmış durumda. Herkes bir tedirginlik içinde bekliyor.

Dosyalar ve ses kayıtları bir taraftan gündemi oluştururken diğer taraftan rüşvet ve yolsuzluk olaylarını örtbas etmek için 17 Aralık’tan bu yana beş bine yakın görevlinin yerinin değiştirilmesi, yıllar sonra ortaya çıkarılan kişisel dosyaların hepsi ileri demokrasinin bir gereği midir acaba? Sormazlar mı insana. Eğer ellerinizde bu materyaller vardı da neden bu günleri beklediniz.  Komplo teorilerini kurmaya gerek yok. Bu kavga bir dersane kavgasından ibaret değil. Bu bir paylaşım ve rant savaşıdır. Şu gerçeği artık görmemiz gerekir.  Menfaat ve çıkarlar kardeşliği tanımaz. Onun için bu yüzdendir ki dosya ve tape savaşları devam etmekte. Demek ki lokma oldukça büyük. Bir türlü paylaşıldı. Sonrasında sel gibi dalgalanan sürgünler ve görevden alınmalar.

Ayakkabı kutularından çıkan milyon dolarlar, evde bulunan para kasaları, imarsız arsaları imara açarak yandaşlara belli bir bedel karşılığında peşkeş çekme iddiaları hala gizemini korumakta. Ses kayıtları ve dosyalar bu gizemin bekçisi durumunda. İktidar ve muhalefet ülkenin sorunlarını unutmuş her gün yeni bir suçlamayla yarış haline girmişlerdir. Bu seviyesiz siyasi söylemler kan dökmeye kadar ne yazık ki yol açmıştır.

Seçimler yaklaştıkça ağızlardan çıkan zehir zemberek sözler, meydan okumalar gündemdeki yerini korumakta ülke sorunları tali plana bırakılmıştır. Acılar ve sıkıntılar vatandaşın omuzları çökertircesine ağırlaşmıştır.

Artık yeter diyoruz. Her kes kendi işini özgürce yapsın ki akla kara belli olsun. Devlet organları hiç bir siyasi hareketin arka bahçesi olarak çalışmasın.

Bizi iktidar ve muhalefetin kavgaları artık ilgilendirmemeli. Birlik olmanın, sağduyulu davranmanın zamanı. Kardeş kavgalarına taraf olmamalıyız. Bu güç elimizde iken bir avuç siyasetçinin oyununa gelmeyelim. Biz sessiz kaldığımız ve yanlışlara taraf olduğumuz müddetçe ezilen hep biz olacağız.

Ben diyorum ki bırakalım onlar istedikleri ortamda kavga etmeye devam etsinler. Bizler bu ülkede yaşayan bireyler olarak, çocuklarını ısıtacak odun bulamayan annenin intiharını, soğukta ölen çocuğun ailesinin dramını, işsiz kalan gençlerin psikolojisini, hapishanelerde neden tutuldukları hala netleşmeyen insanların mağduriyetini ve onların ailelerinin hasretliğini, çaresizliğini, işten atılan ve direnen işçilerin ekonomik mücadelesini, çalışanların ve emeklilerin yaşam standartlarının  iyileştirilmesini düşünmeliyiz ve mücadelemizi bu alanlarda yoğunlaştırmalıyız. Varsın onlar dosyalarla, tapelerle kendi kirli çamaşırlarını ortaya sermeye devam etsinler. Kimin eli kimin cebinde belli değil.

YAZARIN SON YAZILARI
Oylar halkın adayına - 25 Temmuz 2014
Seçime doğru - 17 Mart 2014
Kaygan Siyaset - 2 Mart 2014
Teknoloji Gündemi - 11 Şubat 2014
Yorgun Demokrat - 16 Aralık 2013
Gönüllerin adayı olun - 10 Kasım 2013
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ