12.07.2020 - Gazete Ataşehir

Size de lazım olabilir..!

Ali BAL

Ali BAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 33 makalesi bulunuyor.

Size de lazım olabilir..!

 

Bir seçimi daha geride bıraktık. Seçimler demokrasinin vaz geçilmez unsurlarından biridir. Kazananı ve kaybedeni elbette olacaktır. Yeter ki şeffaf ve eşit şartlarda ve adaletli tarafsız bir şekilde yapılsın. Eğer tek partinin baskısı ve isteği doğrultusunda hareketle kararlar alınıyorsa orada demokrasi kuralları değil parti diktatörlüğünün kuralları geçerli demektir.

Bizde seçimler demokrasiden uzak bir kan davasına dönüştü. Bir taraftan mağduru oynayan aktörler, diğer taraftan ülke gündemini meşgul eden rüşvet, yolsuzluk ve tapelerle vurmaya devam eden aktörler. Hal böyle iken seviyenin düştüğü ve hakaretlerin bol olduğu bir kampanya dönemini geçirdik.

Mağdur edebiyat Türkiye genelinde AK Parti’yi yine iktidar yaptı. Geçmiş seçimlerde olduğu gibi mağduriyeti bir kez daha başarıyla uygulayarak vatandaşların oylarını almasını becerdi. Ne yazık ki muhalefet buna uyanmadı. Hep aynı taktiklerle saldırdı ama nafile.

Seçimler bitti ama şaibeleri bitmedi. Alışık olduğumuz tutanak değiştirmeler, elektrik kesilmesi, seçim kurullarının aldıkları iddia edilen taktiklerle sonuçlara yapılan itirazları redetmeleri, yırtılan, yakılan, çöplere atılan oy pusulaları, kırk ayrı yerde kedilerin aynı anda trafolara girerek elektriklerin kesilmesine neden olması, kısacası adil bir seçim yapıldı demek doğru değil. Çünkü iktidar partisi seçimleri almak için öyle taktikler uyguluyor ki günler geçmesine rağmen net bir sonuç alınamıyor. Muhalefetin itirazları bir bir ret ediliyor, iktidar partisinin itirazları kabul görüyor hatta seçimleri belli bölgelerde iptal ettirmeye kadar YSK’dan destek alıyor. Yasaklar, tehditler günlük yaşamımızın bir parçası oldu. Şaşırmıyoruz. Kanunlara, yargıya saygı diyen iktidar, kendisine dokununca saygı duymadığını ifade etmekten kaçınmıyor. Acaba neye saygı duymalı? yasaklara mı?ötekileştirmeye mi? yoksa kampanyalarda mezhep üzerinde ırkçılık yapan siyasetçilere mi? Ölümler üzerine siyaset yapanlara mı?

Şaibeli bir seçimle iktidarın çoğunluğunu elinde tutanlar vicdanen ne kadar rahat olurlar. Kendilerine ait olmayan oylarla iktidar olma havasını atmak ne kadar sevindirici olabilir. Sağa sola saldırarak, kavgacı bir üslupla meydanlarda bağıranlar, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na meclisin çatısı altında atılan yumruk ne derecede onları mutlu etmiştir. Göbekleri yağ bağlayanlar hiç sevinmesin. Bir gün aynı olay başınıza gelirse dürüstlüğün, tarafsız adaletin ne denli önemli olduğunu belki anlarsınız..(!) Unutmayın bugün yok ettiğiniz adaleti bir gün arar duruma gelirsiniz. Saygılarımla.

YAZARIN SON YAZILARI
Oylar halkın adayına - 25 Temmuz 2014
Seçime doğru - 17 Mart 2014
Kaygan Siyaset - 2 Mart 2014
Teknoloji Gündemi - 11 Şubat 2014
Yorgun Demokrat - 16 Aralık 2013
Gönüllerin adayı olun - 10 Kasım 2013
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ