22.01.2020 - Gazete Ataşehir

Neler Unutulmadı ki…

Ali BAL

Ali BAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 33 makalesi bulunuyor.

Neler Unutulmadı ki…

Geriye dönüp baktığımızda demokrasiden dem vuranların, ‘demokrasi sekteye uğradı yeniden inşa ediyoruz’ diyenlerin ne kadar başarılı olduklarını bıraktıkları karanlık miraslarından anlıyoruz.

Askeri darbeler hep birer kara mizah olarak tarihe geçmiştir. Solu bitirip demokrasiyi yeniden inşa edeceklerini sananlar, okumayan, ürkek, kendini savunmaktan korkan bir toplum profilini oluşturdular. Onlarca asılan, onlarcası işkencede ve faili meçhul olarak yok edilen bir acı tablo bıraktılar bizlere. Adına da demokrasiyi ve insan haklarını yeniden inşa ediyoruz dediler. Ve yaptıkları yanlarına kar kaldı. Cezalandırmak için oy alanlar bir kez daha insanları kendi amellerine alet ettiler.

Sivil iktidarlar ise her zaman olduğu gibi kendi yandaşlarını bir adım önde tutarak, sözde demokrasi adına eşitlikten dem vuruyorlardı. Faili meçhul cinayetler, kitlesel katliamlar da sivil iktidarların başarısız karne notu olarak tarihe geçti. Dün ne idiyse bugün de aynı senaryolar farklı figüranlarla devam ediyor. Sivas olayı zaman aşımından düştü. Uludere katliamı faili meçhul bir olay olarak arşivlerde yerini aldı. Peki, kimler için ileri demokrasi. Vuran uçaklar bizim. Onları uçuran pilotlar bizim, vur emrini de verenler aynı zincirin halkası. Peki, neden faili meçhul olarak kalıyor. O insanlara karşı insanı görevlerimizi yerine getirmemekten ne kadar aciz durumdayız. İşte faili beli olan bir olayı faili meçhul olarak görmek, olsa olsa sözüm onlara ileri demokrasi dedikleri şeydir. Herhalde uzaydan gelip bombalamadılar bu insanları. Nasıl bir vicdan, nasıl bir anlayıştır bu.

Yarınımızın ne olacağını şimdiden kestirmek artık çok zor. Devam eden Barış sürecini belli amaçlar için inşallah kullanmazlar. İsrail’e özür dilettirenler karşılığında belli görevler üstlenmemizi kesinlikle isteyeceklerdir. Obama’nın İsrail ziyareti pek hayra alamet değil. Çünkü ABD artık Ortadoğu’da son kaleleri de düşürmek için kolları sıvadı bile. İşte İsrail’in yıllar sonra Obama’nın baskısı ile gelen özrü. Suriye ve İran için kimleri nerde, ne zaman, ne şekilde kullanacaklarını önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Hiç kimse olanlardan kendine pay çıkarmasın. Çünkü büyük yönetici ABD’dir. Mavi Marmara katliamını da unutturdular.

Özrü kabul edenlere hayırlı olsun.

YAZARIN SON YAZILARI
Oylar halkın adayına - 25 Temmuz 2014
Seçime doğru - 17 Mart 2014
Kaygan Siyaset - 2 Mart 2014
Teknoloji Gündemi - 11 Şubat 2014
Yorgun Demokrat - 16 Aralık 2013
Gönüllerin adayı olun - 10 Kasım 2013
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ