03.08.2020 - Gazete Ataşehir

Bu da siyasilere ders olsun!

Ali BAL

Ali BAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 33 makalesi bulunuyor.

Bu da siyasilere ders olsun!

İlginç bir seçim ortamı yaşıyoruz. Yerel seçimden ziyade genel seçim ifadelerinin kullanıldığı bir  dönem. O kadar ilginç söylemlere şahit oluyoruz ki yazmak bile içimizden gelmiyor.

Kitlenin yoğun olduğu toplantılarda siyasiler belki de söylediklerinin ya farkında değil ya da karşısındaki kitleyi kendi askeri olarak görüyor. Bu tür söylevler kitleleri kutuplaştırmaya hatta çatışmaya hazır duruma getiriyor.

Çanakkale’de emperyalist ülkelere karşı verilen milli mücadeleyi bu günkü seçim ortamıyla özdeşleştirmek resmen savaş ilanıdır. Sanki karşılarında bir işgal güç varmış gibi kitleleri galeyana getirip savaş ortamına sokmak bir demokrasi anlayışı değildir. Bir bizim cephe birde diğer cephe var diyerek koltuk sahibi olmak için siyaset yapanlar bu vebalin altından kalkamazlar. Seçime günler kaldığı için partilerin ismini vermek istemiyorum.  Tek niyetleri hizmetten ziyade başkanlık koltuğuna oturmak için sarfettikleri bana göre siyasi ahlaka, demokratik bir yarışa uymayan bu tür hareketlerin seçmenler katında çok da önemsenmediğini bilmeleri gerekir.

Koltuk sevdasıyla yola çıkıp karalama, küfür, hakaret içerikli nutuklar atanlar bu halkın vicdanlarında gerekli cevabı alacaklardır. Seçim kampanyasından ziyade bir karalama, bir savaş çığırtkanlığı yapılıyor. Etle kemiği ayırmak için tüm güçleriyle teşkilatları ile gece gündüz demeden bir çalışma temposu içindeler.  Aynı eforu kazandıklarında acaba sarf etme çabası içinde olabilirler mi? Elbette hayır. Her şey kazanana kadar. Biz seçmenlere büyük görev düşüyor. Seviyenin düştüğü, küfürlerin, aşağılamanın sürdüğü bu kampanyalara lütfen alkış tutmayalım ki akla karanın ne olduğunu anlasınlar. Koltuğa oturan onlar olacak. Sonuçta halk olarak mağduriyetleri biz yaşayacağız. Lütfen hangi partiye oy verirseniz verin, komşularınızla düşman olmayın. Olmamızı isteyenlere de bu meydanı vermeyelim. Yarın onlar oturdukları koltuklarda sefasını sürecek bizler mağdurları oynayacağız. Bu hep böyle olmuştur. Ülkeyi kendi şahsi emelleri için kaosa sürükleyenlere, kardeş kavgasını körükleyenlere ders verme zamanı.

Henüz çocukluğunu yaşamadan polis kurşunu ile komaya girip hayatını kaybeden Berkin Elvanın babası ile gece birden elektriklerin kesilmesiyle nereden geldiği belli olmayan kurşunla hayatını kaybeden genç kardeşimiz Burak Can’ın babasının verdiği kardeşlik ve barış mesajlarını önemsiyorum. İki acılı baba acılarını içlerine gömerek insanlık adına, barış ve kardeşlik adına bir duruş sergilediler.

Bu da siyasilere alırlarsa ders olsun.

YAZARIN SON YAZILARI
Oylar halkın adayına - 25 Temmuz 2014
Seçime doğru - 17 Mart 2014
Kaygan Siyaset - 2 Mart 2014
Teknoloji Gündemi - 11 Şubat 2014
Yorgun Demokrat - 16 Aralık 2013
Gönüllerin adayı olun - 10 Kasım 2013
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ