29.01.2020 - Gazete Ataşehir

Ağlamak Merhametin Ölçüsü Değildir

Ali BAL

Ali BAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 33 makalesi bulunuyor.

Ağlamak Merhametin Ölçüsü Değildir

Ağlamak; İçteki sıkıntıları dışa atmaktır. Bazen sitem, bazen de anlaşılmamaktır. Bazen pişmanlığın ifadesi, bazen acının inci inci dışa vurumudur.

Rol icabı ağlayanlar olduğu gibi, karşısındakini etkilemek için politik anlamda ağlayanlar var. Var da var. Herkes açlığı, sefaleti unutmuş, gündemi değiştirmek anlamına başbakanın ağlaması üzerine politikalar üretiliyor.  Kardeşim ağlamışsa ağlamıştır. Kendisinin sorunu.  Mesele başbakanın ağlama olayı değil. Kurmaylarının olayı nasıl kamuoyuna yansıttıkları şeklidir.

Sayın Hüseyin Çelik gerçekten konuştuğu zaman ağzından bal akıyor(!) Tam bir devlet adamı gibi duruş sergiliyor (!) Daha doğrusu kendisine yakışanı yapıyor. Bakar mısınız “ağlamayan sığırdır” demiş. Böyle bal gibi lafı kim söyleyebiliyor. AKP için de duygusal davranışlar her zaman alışık olduğumuz bir durum. Bir iktidarın böyle bir duygu sömürüsüne ihtiyaç duyması ne kadar acı.

Arap Baharı adı altında demokrasi getirdikleri ülkelere bakın. Irak bombalarla yatıp, bombalarla kalkıyor. Suriye’de savaş bataklığına batmak için olanca gücümüzle emperyalist güçlerden bir adım önde gidiyoruz. Mısır örneği ortada. Hiç kimse buradan kendine pay çıkarmasın. Zaten ters konuşana Amerika dersini veriyor. Ucuz kahramanlık yapmanın bir anlamı yok.  Mısır’daki olaylar için gözyaşı dökenlere şunu sormak gerekir. Bizler de Başbakanın ağladığı olaya ağladık. Ama sizin görmemezlikten gelerek hiç hatırlamak istemediğiniz olaylar için de bu halk üzüldü ve ağladı. Ya sizler ne yaptınız. İşte birkaç örnek:

-Sivas’ta yakılanlar için insanlar gözyaşı dökerken sizler katilleri affettiniz.

-Uludere’de cenazeler ağıtlarla gömülürken, siz suçluları kamufle ettiniz.

-Reyhanlı’da onlarca vatandaş bombalarla öldürülürken, siz sünni kardeşlerim deyip mezhep ayırımcılığı yaptınız.

-Gezi Direnişinde ve Lice’de kurşun sıkılarak, sopalarla dövülerek öldürülen körpecik bedenler için analar gözyaşlarına boğulurken, sizler vuranları kahraman ilan ederek ödüllendirdiniz.

-El Kaide ve El Nusra terör örgütlerinin insanların ellerini ve gözlerini bağlayarak üzerlerine benzin dökerek canlı canlı yakmalarını, yine aynı örgütlerin Tır şoförleri Alevi’dir diye kameralar önünde kurşuna dizmelerini tüm dünya ibretle izleyip lanetlerken sizler onlara lojistik destek vermeye devam ediyorsunuz. Eğer merhamet anlayışınız bu ise, merhametsiz olmayı tercih ederim.

Merhametiniz birazda vatandaşlarınız için olsun.  Sayın iktidar yetkililerinin, bu yaşanan olaylarla ilgili ağlamayanlar için nasıl bir sınıflandırma yapacaklarını merakla bekliyoruz.

Saygılarımla…

YAZARIN SON YAZILARI
Oylar halkın adayına - 25 Temmuz 2014
Seçime doğru - 17 Mart 2014
Kaygan Siyaset - 2 Mart 2014
Teknoloji Gündemi - 11 Şubat 2014
Yorgun Demokrat - 16 Aralık 2013
Gönüllerin adayı olun - 10 Kasım 2013
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ