21.04.2018 - Gazete Ataşehir

Bonzai öldürüyor

Bonzai öldürüyor

GENÇLERİN YAŞAMLARI BONZAİ İLE TEHDİT ALTINDA
Gençlerin yaşamlarını tehdit eden uyuşturucu maddelere bir yenisi daha eklendi. Kolay ulaşılabilen ve ucuz olan Bonzai yani sentetik esrar ne yazık ki hızla yaygınlaşıyor. Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi’nin (TUBİM) verilerine göre, 2012 yılında bonzai ile ilgili yakalamalar 19 kat artarken, şüpheli sayısında ise 57 kat artış gözlendi.

Psikiyatrist Doktor Tanju Sürmeli uyuşturucu bağımlılığının önlenmesini sağlayacak eğitimler verecek ulusal bir kuruluşun varlığının gerekliliğine dikkat çekiyor.

Risk Faktörleri

Erken yaşlarda gelişen agresif davranışlar
Aile gözetiminin az ya da eksik olması
Maddi imkansızlıklar
Uyuşturucu maddelerinin okulda/sosyal çevrede varlığı
Aile geçmişindeki bağımlılıklar
Beynin elektriksel aktivitesindeki düzensizlikler

Koruyucu Faktörlerib1

Kuvvetli aile bağı
Otokontrol sahibi birey olmak
Akademik başarıya sahip olmak

Kendini kontrol edebilen yani kendine dur diyebilen kişilerin uyuşturucu madde kullanma oranlarının daha düşük olduğunu belirten Sürmeli, ailelere düşen görevlerin de büyük önem taşıdığını belirtiyor. Çocuk – ebeveyn ilişkisinin önemini vurguluyor ve “İyi ebeveynlik yaparak sıkı bir bağ kurmak, onları sevgi dolu yetiştirmek ve iyi örnek olup uyuşturucu maddeleri sizin de kullanmamanız, çocuklarınızı da uyuşturucudan uzak tutar” diyor.

Uyuşturucu Maddelerin Zararları

Uyuşturucu maddeler kısa süreli olarak hafıza ve öğrenme problemlerine neden olmaktadır. Algılamayı değiştirmekte, düşünme ve problem çözmede sorunlar yaşatmaktadır. Bu maddeler zamanla hayattan zevk almamaya, uyku bozukluğuna, paranoya dediğimiz şüpheciliğin gelişmesine ve depresyona sebebiyet vermektedir. Bazı maddeler halüsinojen etkisi olan bir maddedir. Kalp enfarktüsü, solunum yetmezliği, beyin felci ve epilepsiye sebep olabilmektedir.

Uyuşturucu ve Alkol Bağımlılığında İlaçsız Tedavi

Tanju Sürmeli, “Tıbbi tedavi yöntemleri arasında da en sık kullanılan yöntem ilaçlar, psikoterapiler, detox programları ve Neurofeedback’tir. İlaçlar, psikoterapiler, detox programlarındaki tedaviyi bitirdikten sonra uyuşturucu madde kullananların yüzde 80’i ne yazık ki, birkaç ay sonra tekrar kullanmaya başlamaktadır”diyor.

Madde bağımlılığı olan insanların beyin dalgaları, beyni relaks eden alfa beyin dalgalarının  eksik ya da hiç olmadığı veya beyne gerginlik veren beta dalgalarının fazla miktarda olduğunu belirten Sürmeli, “Neurofeedback tedavisiyle, Uyuşturucu ve Alkol bağımlılarına ilaç kullanılmadan veya kullanılan ilaçlara ek tedavi olarak uygulanabiliyor. Beta/SMR ve Alpha dalgalarını değiştirme yöntemi uygulanan bu ve benzeri çalışmalarda, bir sene içinde tekrar madde bağımlılığına dönme oranının daha düşük olduğu görülmüştür. Alkol kullanımında alpha ve theta dalga çalışması etkili bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır” diyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ