16.08.2018 - Gazete Ataşehir

“Protokol imzalanırken görüşlerimiz alınmadı”

“Protokol imzalanırken görüşlerimiz alınmadı”

İmar İskan sakinlerinden itiraz var

Geçtiğimiz ay TOKİ, Ataşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Emlak Konut GYO tarafından imzalanan İmar İskan Blokları protokolünü detaylı olarak haber haline getirmiştik. İmzalanan protokol sonrasında hak sahiplerinden itiraz geldi.

650’nin üzerinde kat maliki üyesiyle İmar İskan Blokları’nın temsiliyet açısından en önemli muhatabı Yenişehir Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, yaptığı basın açıklamasında söz konusu protokole itiraz ettiğini duyurdu.

“PROTOKOL GÖRÜŞLERİMİZ ALINMADAN İMZALANDI”

Açıklamada yeni protokolde kat malikleri yok sayılarak, muhatap kabul edilmediği, Hak sahiplerine 98,05m2bir daire verilmesi planlandığı belirtilerek, Kentsel Dönüşüm Uygulama Yönetmeliği’nin 13.Maddesinin 5.fıkrasına dikkat çekildi. Yönetmelikte ifade edilen ‘’İlgili kurum, uygulama alanındaki taşınmaz maliklerini yapılacak anlaşmalar çerçevesinde proje ortağı yapmak suretiyle, kat veya hasılat karşılığı inşaat yapabilir veya yaptırabilir.’’ kısmı hatırlatılarak, Bakanlığın internet sitesinde kentsel dönüşümle ilgili sorulan sorulara verilen cevaptaki, “Kentsel dönüşümde çalışmalara halkın katılımı çok önemli olup, kesinlikle bilgilendirme ve görüş alış veriş toplantıları düzenlenecek, kurulacak birliklerle istişare içerisinde olunacaktır. Yasanın özünde halkın rızası ile dönüşüm yapılması vardır.” sözleri örnek gösterildi.

İŞTE İMAR İSKAN SAKİNLERİNİN TALEPLERİ

İmar İskan Konutları sakinleri taleplerini şöyle sıraladılar: “Yerleşim alanımızın etrafında oluşan planlama ve yapılaşma süreçleriyle uyumlu, imar haklarının artırılması esasıyla yeni İmar Planlarının hazırlanmasını, Kat Maliklerine ait alanların planlama süreçlerine aktif katılımımızın sağlanmasını ve yeni emsale göre oluşacak inşaat alanının % 50 sinin, İmar İskan blokları kat maliklerinin payı olacak şekilde projelendirilmesini haklarımızın korunmasını talep etmekteyiz.

Örneğin yaklaşık 1000 kat malikinin konutu yerine yaklaşık 2000 konut yapılacaksa her kat malikine 1 yeni (yüksek standartlı) konut verilmeli, eğer yaklaşık 4000 konut yapılacaksa 2 yeni konut verilmeli, 6000 konut yapılırsa 3 yeni konut verilmelidir. Ayrıca kat maliklerine herhangi bir ödeme çıkarılmayacağı protokolde yazılmalıdır.

Yenişehir Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak üye sayımız 610 ve (üyelerimizden birden fazla kat maliki bulunduğundan) temsil ettiği kat maliki sayısı 650 üzerindedir, Kat malikleri konutlarının yenilenme sorunlarının çözümü için kurulan ve bu konuda birinci öncelikle faaliyet gösteren derneğimizin, kat maliklerini temsilen yetkililerin muhatabı olduğuna duyuruyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ