14.08.2018 - Gazete Ataşehir

KONSEYLER DEMOKRASİNİN GELİŞMESİNİ SAĞLIYOR

KONSEYLER DEMOKRASİNİN GELİŞMESİNİ SAĞLIYOR

İstanbul Kent Konseyleri Birliğini oluşturmak için ilki Beykoz İlçesinde yapılan toplantının ikincisi Ataşehir Kent Konseyinin ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıda konuşan Ataşehir Belediye başkan Yardımcısı ve Ataşehir Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Orhan Çerkez; “Kent konseyleri; kentin gelişiminde gönüllü katkısı almak, halkın katılımını ve farklılıkları sürece katabilmek ve demokrasinin gelişimini sağlamak, toplumsal sorumluluğu yaymak, güç birliği yapmak gibi alanlarda yerel yönetimlerin önünü açmaktadır” dedi.

Ataşehir Kent Konseyinin ev sahipliği yaptığı Kent Konseyleri toplantısında birliği oluşturmak, en az iki ayda toplanarak sorunları görüşmek ve birlikte siyaset yapmadan doğru çözüm bulma görüşleri üzerinde konuşuldu.

Şehir Hastanelerinin yanlış bir proje olduğunu vurgulayan katılımcılar, Ataşehir’in tek Devlet hastanesi olan Fatih Sultan Mehmet Hastanesinin bazı bölümlerinin kapatılarak Sancaktape’de yapılan Şehir Hastanesine taşınmasının vatandaşlar için büyük sıkıntı yaratacağı, mağduriyetler yaşatacağı görüşü üzerinde duruldu ve taşınmasının yanlış bir uygulama olduğu dile getirildiği toplantıda kent konseylerinin kentin gelişmesine katkı sunma amacı ile çalıştıklarının altı çizildi.
DSCF0035

Toplantıda konuşan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı ve Ataşehir Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Orhan Çerkez, Ataşehir Belediyesi ile Ataşehir Kent Konseyinin kuruluş yılının ayrı olduğunu, Başkan Battal İlgezdi’nin birçok çalışmada proje ortağı olan Ataşehir Kent Konseyi’ne önem verdiğini, göreve gelir gelmez kent konseyinin kurulması çalışmalarını başlattığını kaydetti.

Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesi’nin şehir hastanesine taşınması ile başlayan sürecin giderek İstanbul’daki tüm devlet hastanelerinin şehir dışına taşınmasının söz konusu olduğunu vurgulayan Kartal Kent Konseyi Başkanı Demet Songurtekin uygulamalardan örnekler vererek 2000 -3000 yataklı hastanelerin işletilmelerinde başarısız olunduğu iddia etti.

DSCF0062

Şehir Hastanelerinin sadece Türkiye’nin Sağlık Merkezi algısının yaratılmasına katkısı olabileceğinin altı çizildi.

Ataşehir’de gerçekleştirilen İstanbul Kent Konseyi buluşmasına Ataşehir Kent Konseyi yöneticileri ile birlikte; Beykoz, Kartal, Tuzla, Sultangazi, Kadıköy, Sarıyer,  Zeytinburnu, Avcılar, Silivri, Maltepe, Çekmeköy ve Pendik kent konseyleri başkan, genel sekreter ve yöneticilerinin yer aldığı temsilciler katıldı.

DSCF0041

Toplantıya, Ataşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü Deniz Kutlu, Veteriner İşleri Müdürü Necati Bozkurt, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Şehnaz Yabar ile Muhtarlık İşleri Müdürü Burcu Der Hasanoğlu’da katıldı.

ORTAK AKILLA ORTAK POLİTİKALAR OLUŞTURMAK KÜLTÜRÜN EN ÖNEMLİ TEMELİDİR”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ataşehir kent Konseyi Başkanı Turan Dolu; her bir kent konseyi kendi yerelinde demokratik bütünlüğü oluşturmada önemli işlevler görüyor diyerek, “Farklı düşüncelerden birçok bileşeni aynı masa etrafında buluşturup kentin geleceğine ilişkin ortak akılla ortak politikalar oluşturmak bu kültürün en önemli temelidir. Ülkemizin demokrasi anlamında sıkıntılı bir süreçten geçtiği bu günlerde bu kültürün bugüne ve geleceğimize ilişkin bize ışık tuttuğuna inanıyorum. Bu nedenle bugün gerçekleştirdiğimiz 2. İstanbul Kent Konseyleri buluşmasına iki gündemi taşıdık. Bunlardan birincisi yerelimizden başlayan ancak gittikçe İstanbul’un ve Türkiye’nin ortak sorunu olacağını düşündüğümüz kamu hastanelerinin kent dışına taşınması ve şehir hastaneleri süreci. İkincisi ise yakıcı olarak ihtiyacını duyduğumuz İstanbul Kent Konseyinin nasıl oluşturulacağı konusu. Bu iki gündem bugünkü toplantımızın ana gündemleri olacak” dedi

DSCF0101

“GELİŞMELER İSTANBUL KENT KONSEYİNİ DE GEREKLİ KILMAKTADIR”

Dolu; Ataşehir’in tek kamu hastanesi olan FSMEAH’nin bazı bölümlerinin taşınmasıyla başlayan, arkasından Kartal Yavuz Selim Hastanesi ile devam eden ve yavaş yavaş İstanbul’daki merkezi yerlerde bulunan hastaneleri de kapsayacağını tahmin ettiğimiz bu sürece yönelik ortak akılla, ortak çözümler üretmemizin elzem olduğu ortadır. Aynı şekilde büyük bir metropol olan İstanbul’un sorunlarının büyüklüğü ve bir çoğunun ortak sorunumuz olması aynı şekilde İstanbul’a yönelik merkezi çalışmalar yapacak İstanbul Kent Konseyini de gerekli kılmaktadır” şeklinde ifade etti.

DSCF0043

“KENT KONSEYLERİ, HALKIN SÜRECE KATILIMININ ÖNEMLİ ARAÇLARINDAN BİRİDİR”

  1. İstanbul Kent Konseyi buluşmasına ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını söyleyen Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Ataşehir Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Orhan Çerkez; “Doğru bir yaklaşımla ele alındığında, kent konseyleri ile katılım modellerinde ve uygulamalarında olumlu ve gelecek vaat eden örnekler ortaya çıkıyor. Kuşkusuz yasal boşlukları ve eksiklikleri giderildiğinde, doğru bakış açısı ve pratiği yaygınlaştırıldığında, kent konseyleri, katılımcı yerel yönetimler açısından daha da değer kazanacak, halkın sürece katılımının önemli araçlarından biri olacak ve yerel yönetimlerin demokratikleşmesinde önemli işlevler yüklenecektir. Halkın yerel yönetim süreçlerine güçlü katılımını sağlamak, katılımcı demokrasiyi geliştirmekle orantılıdır. Katılımcı demokrasi, seçimler dışında da halkın karar ve uygulamalarda etkin olması demektir. Kent konseyleri; kentin gelişiminde gönüllü katkısı almak, halkın katılımını ve farklılıkları sürece katabilmek ve demokrasinin gelişimini sağlamak, toplumsal sorumluluğu yaymak, güç birliği yapmak gibi alanlarda yerel yönetimlerin önünü açmaktadır” diye konuştu.

DSCF0050

“SİVİL TOPLUMU BELEDİYE İLE BULUŞTURMUŞTUR”

Çerkez; Ataşehir Belediyesinin kuruluş yılı 2009’dur. Ataşehir Kent Konseyinin kuruluş yılı da 2009’dur. Bu şu anlama geliyor. Belediyenin kuruluş süreci ile kent konseyimizin kuruluş süreci hemen hemen aynıdır. Belediye Başkanımız Sayın Battal İlgezdi göreve gelir gelmez doğru bir kararla kent konseyi çalışmalarını da başlatmıştır. Bugüne kadar Ataşehir Kent Konseyi birçok başarılı çalışma yapmıştır, belediyemizin birçok çalışmasında proje ortağı olmuştur ve sivil toplumu belediye ile buluşturmuştur” dedi.

DSCF0087

“ERDAL EREN MERKEZİNİN YÖNETİMİ VE İŞLETMESİ İSE KENT KONSEYİNDE OLACAKTIR”

Kent Konseyine ve sivil toplum çalışmalarına verdiğimiz değerin bir sonucu olarak Ataşehir Belediyesi Erdal Eren Sivil Toplum Merkezinin yapımını tamamlamıştır diyen Orhan Çerkez; “Burayı Ataşehir deki derneklere teslim edecektir. Binanın yönetimi ve işletmesi ise Kent Konseyinde olacaktır. Kent konseylerini her birinin kendi yerelliklerinde oluşturduğu deneyimleri paylaşabilmek, benzer sorun ve çalışmaları ortaklaştırabilmek, bu sürecin başka bir ihtiyacı olarak ön plana çıkmıştır. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için ilk adım olarak İstanbul Kent Konseyleri Birliği oluşturulmalıdır. Bu toplantıda hayırlı kararlar alacağınızı hayırlı olmasını temenni ediyor, başarılar diliyorum” temennisinde bulundu.
DSCF0097 DSCF0089 DSCF0080 DSCF0075 DSCF0069 DSCF0044 DSCF0041 DSCF0035

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ