09.12.2018 - Gazete Ataşehir

ÇERKEZOĞLU; “1 MAYIS EMEKTİR, MEYDANDIR, TAKSİM’DİR”

ÇERKEZOĞLU; “1 MAYIS EMEKTİR, MEYDANDIR, TAKSİM’DİR”

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü Türkiye’de olduğu gibi İstanbul Maltepe’de toplanan yüz binler halaylar çekerek günlerini kutladılar. Kutlamada bir konuşma yapan DİSK genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu; “1 Mayıs emektir. 1 Mayıs meydandır, 1 Mayıs Taksim’dir. Bir kez daha tarih bize ‘Ya sosyalizm ya barbarlık’ diye sesleniyor” dedi.

Sabahın erken saatlerinde yurttaşlar, DİSK, KESK, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) öncülüğünde Maltepe’ye doğru harekete geçti. Yüz binden fazla kişi Maltepe’de yerini aldı.

Polisin adeta alanı ablukaya alırcasına bariyerlerle çevirmesi, alana girene kadar 3 kez aramanın yapılması kortejlerin alana girmesi biraz zaman aldı.

Miting alanına 3 ayrı koldan ve sahil yolu üzerinden kortejler halinde gelen gruplarda bulunanlar güvenlik kontrolünden geçirilerek miting alanına alındı.

CHP Kartal’dan HDP’de İdealtepe’den Maltepe Miting Alanına yürüyüş gerçekleştirerek geldiler.

Mücadele yürüten birçok sendika üyesi Maltepe’de taleplerini sloganlar atarak ve taşıdıkları pankart ve dövizlerle dile getirdi. Büyük bir coşkuya ve katılıma sahne olan yürüyüşte 24 Haziran’daki baskın seçime yönelik talepler de dile getirildi.

Girişlerin ardından özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşuna geçildi. Saygı duruşu sonrasında DİSK Korosu sahne alarak Enternasyonal Marşı’nı seslendirdi. Sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri de platforma çıkarak, marşa eşlik etti. Sanatçı Genco Erkal ve Rutkay Aziz de şiirleriyle alanda bulunan yüz binlere seslendi.

“1 MAYIS TAKSİM’DİR”

Yüzbinleri selamlayan Disk Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu; “Demokrasiden eşitlikten, adaletten yana olanlar, ‘Bu ülke bizimdir’ diyenler, ‘Bu ülkenin bütün güzelliklerini biz üretiyoruz’ diyenler hoş geldiniz” dedi. Çerkezoğlu, ”1 Mayıs emektir. 1 Mayıs meydandır, 1 Mayıs Taksim’dir. Bir kez daha tarih bize ‘Ya sosyalizm ya barbarlık’ diye sesleniyor” dedi.

 


“BİZ BU ÜLKENİN GERÇEK SAHİPLERİYİZ”

KHK ve OHAL’i de işçilerin durduracağını söyleyen Çerkezoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz bu ülkenin gerçek sahipleriyiz. Milyonlarız. Halkını satanların korkusu hiçbir şeye benzemez. Korktukları başlarına gelecek. Hep birlikte söz verelim. Bu güzel memleketi diktatörlük sevdalılarına bırakmayacağız. Söz veriyoruz. Güzel günler göreceğiz.”

Çerkezoğlu’nun konuşmasının ardından emek örgütlerinin başkanları da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü ile ilgili duygu ve düşüncelerini aktardılar.

Sanatçıların sahne almasıyla Maltepe sahili bir eğlence meydanına dönüştü.

Halaylar çekildi, marşlar söylendi. Sloganlarla taleplerini dile getiren Emek Örgütleri miting alanında her hangi bir olaya meydan vermeden sessizce dağıldılar.

Mitinge Emek Örgütlerinin yanı sıra, CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, CHP İstanbul Milletvekili ve Bilişimden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, CHP Milletvekilleri Oğuz Kaan Salıcı, Sezgin Tanrıkulu, Gürsel Tekin, CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu,  CHP İlçe Belediye Başkanları,  HDP Milletvekilleri ile davetliler katıldı.

 

HABER&GÖRSEL: Ali Bal

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ