29.01.2020 - Gazete Ataşehir

TÜRK KİRAZINI ÇİNLİLER DE SEVDİ

TÜRK KİRAZINI ÇİNLİLER DE SEVDİ

Avrupa’da kalitesi ve lezzetiyle büyük ilgi gören Türk kirazı, bu yıl ilk kez gönderildiği Çin’de de beğeniyle tüketildi

Avrupa ülkeleri başta olmak üzere gönderildiği yerlerde büyük beğeniyle tüketilen Türk kirazı, bu yıl ilk kez ihraç edildiği Çin‘de de sevildi.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Senih Yazgan, AA muhabirine, Çin’e kiraz gönderilmesi konusunda, ihracatçı firmalar ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere tüm paydaşların 8 yıllık çalışmasının semeresini almaya başladıklarını söyledi.

Çin tarafının Türkiye’den kiraz ihracatına ilişkin istediği şartların yerine getirildiğini ifade eden Yazgan, “Bunun sonucunda bu ayın ilk haftasında Çin’e ilk ihracatımızı yaptık. Türk kirazının, Çin kapısından içeri girmesi hem ihracatçı hem üretici hem de ülke ekonomisi açısından çok önemli.” dedi.

Gelecek yıl Çinlilerin daha fazla Türk kirazı tüketeceğini vurgulayan Yazgan, Çin tarafında da oluşturulan olumlu imajın etkisiyle bu ülkeye dış satımın daha iyi olacağını söyledi.

Kırmızı meyveleri çokça tüketen Çin’in Türkiye açısından önemli bir pazar olduğuna dikkati çeken Yazgan, “Türk kirazı, Çin’de aranan marka olacaktır. Bugünden talep almaya başladık. İhracatçılar olarak sevinçliyiz. Bu durumun özellikle üreticilere yansıması olumlu olacak.” diye konuştu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ