25.04.2018 - Gazete Ataşehir

KOL;“AZİMLE ÇALIŞIRSAK ENGELLERİ AŞARIZ”

KOL;“AZİMLE ÇALIŞIRSAK ENGELLERİ AŞARIZ”

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sevgi Seli Derneği’nin ortak yürüttüğü  “Sanatla Gelişen Girişimci Engelsiz Kalpler” projesinin açılış ve tanıtımı yapıldı. Tanıtım toplantısında konuşan Sevgi Seli Derneği Genel Başkanı Fahri Kol; “Projelerimizi kendimiz yazıyoruz kendimiz yönetiyoruz.  Kısacası kendi işimizi kendimiz görüyoruz. Hayata tutunabilmek için hiçbir engel yok. Azimle çalışırsak engelleri aşarız” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sevgi Seli Derneği’nin ortak yürüttüğü  “Sanatla Gelişen Girişimci Engelsiz Kalpler” projesinin açılış ve tanıtımı Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’nde gerçekleştirildi ve katılımcılara yemek ikram edildi.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Fahri Kol başkanlığındaki Sevgi Seli Engelliler Derneği’nin ortak projesi olan “Sanatla Gelişen Girişimci Engelsiz Kalpler” projesinin açılış ve tanıtım toplantısına, Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu,  Ak Parti İstanbul Milletvekilleri Hurşit Yıldırım ve  Ali Pulcu, Ataşehir Belediye Meclis üyelerin Saim Başkan, Mükayil Bektaş, İsmail Levent,  Ak Parti İlçe Başkan Yardımcıları Zafer Düşgün, Metin Kale, Ataşehir Birlik Platformu Başkanı Uz. Dr. Osman Arıkan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Yardımcısı Ercan Gündoğdu, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ercan Metin, Uluslar arası Gönüllü Anneler Derneği (UGADER) Başkanı Sevda Yılmaz, Ataşehir Engelliler Derneği Başkanı Nevzat Ağbulut, eğitimini tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan kursiyerler ve dernek üyeleri katıldı.

“PROJELERİMİZİ KENDİMİZ YAPIYORUZ”

Açılış konuşmasını yapan Sevgi Seli Derneği Başkanı Fahri Kol; Derneğimiz 45 kişiden oluşan Yönetim Kurulu ekibi ve 3.153 aktif üyesi ile hayırda yarışmayı kendisine ilke edinmiştir. Mekânımız çok Küçük fakat yaptığımız işler ve gönlümüz çok büyük ismi gibi Selvi ile Sel olmuş gönüllerde yer edinmiş bir sivil toplum örgütüyüz.  Projelerimizi kendimiz yazıyoruz kendimiz yönetiyoruz.  Kısacası kendi işimizi kendimiz görüyoruz. Kendi yağımızla kavrulup yolumuzda hızla başarı ile gidiyoruz. Ancak Engelli kişilere acımak, duygulanmak onların hiçbir sorununa çözüm getirmez. Aksine incitir rencide eder. Her engellinin yapabileceği mutlaka bir iş vardır, Onlara iş imkânı vererek kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı olmalıyız” dedi.

AZİMLE ÇALIŞIRSAK ENGELLERİ AŞARIZ

Balık yemeyi değil balık tutmayı öğrettiklerini söyleyen Kol; “KOSGEB destekleriyle kurslarımız devam ediyor. Devletimiz gençlere, engellilere ve kadınlara böyle bir imkân sağlamış. Bizler de uygulamaya koyduğumuz projeyle bu eğitimi veriyoruz. Kurslarımız devam ediyor. 500 kişi de sırada bekliyor. Ataşehir Kaymakamlığı katkısıyla bu 500 kişinin mağduriyetinin de gidebileceğimize inanıyoruz. Kursiyerlerimiz ağırlıklı Ataşehir’den ama dışarıdan da gelen var.  Kursiyerlerimizden 6 kişi kendi işlerini kurdu. Hayata tutunabilmek için hiçbir engel yok. Azimle çalışırsak engelleri aşarız. Bu projelerin 600-700 projenin arasından seçildi” diye konuştu.

“CESARET OLMADAN TİCARET OLMAZ”

Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, 5 yıldır Ataşehir’de görev yaptığını hatırlatarak; “ Sevgi Seli Engellilere Derneği ile birlikte hem Ataşehir’i hem diğer ilçeleri kucaklayan güzel projeler ürettik.  Kendilerini kutluyorum. Engelli kardeşlerimizin ayakları üzerinde durabilecek fırsatı yaratıyorlar. Girişimcilikte yatırımın yüzde ellisini devletimizi karşılıyor. % 50 ise kendileri karşılıyor. Bizler, yöneticiler olarak bu çalışmaların arkasındayız. Hükümetimizin sağladığı imkânlar vatandaşlarımıza veriliyor. Girişimcilik belgesi KOSGEB ve diğer kurumların açtığı kurslarla da alınabiliyor.  Girişimcilik biraz cesaret işi… İşyerini faal hale getirip, ülkeye ekonomik katkı sağlamak cesaret istiyor. Cesaret olmadan ticarette yapılmaz. Projelere müracaat eden engelli kardeşlerimiz bu meblağı bir arada görmeyen kardeşlerimiz. Bu destekle engelli kardeşlerimizin ihtiyacını karşılamakta vesile olacağız. Sevgi Seli Engelliler Derneğimizin çalışmaları ile beraber bizde Ataşehir Kaymakamlığı olarak görevimizi ifa ediyoruz. Engelli kardeşlerimizin de ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Özellikle Şehit Ailelerimiz ve Gazilerimize ile birlikte engelli kardeşlerimizin ihtiyaçları devletimizin imkânlarıyla yerine getirilmektedir” şeklinde konuştu.

“ENGELSİZ BİR YAŞAM İÇİN ENGELLİLERİ KALBİMİZDEN KALDIRMALIYIZ”

Bir sivil toplum kuruluşu olan Sevgi Seli Engelliler Derneği’nin çok önemli faaliyetlerde bulunduğunu kaydeden Ak Parti İstanbul Milletvekili Hurşit Yıldırım; “ STK’ların vatandaşlarının sorunlarını tespit edip çözümü yönünde projeler üretmesi gerekir. Fahri Kol ve ekibi çok güzel projelere imza atıyor. Biz de elimizden gelen desteği göstermeye gayret ediyoruz. Toplumların kademeleri arasındaki iletişimi sağlamak, biz siyasetçilerin ve sivil toplum kuruluşlarının görevleridir. Sivil Toplum Kuruluşları vatandaşların sorunlarını ortaya koyarken, bu sorunların çözümüne yönelik projeler üretmesi, vatandaşların sorunlarına çare olması gerekiyor. Sevgi Seli Engelliler Derneği bunu yapabilen derneklerden bir tanesi. Dernek yönetimini kutluyorum. Engelsiz bir yaşam için engelleri kalbimizden kaldırmamız gerekiyor. Türkiye’de bu konuda son zamanlarda önemli gelişmeler oldu. Çok önemli yasal düzenlemeler oldu. Yeterli mi? Değil… El ele vererek daha iyi yasalar çıkarmamız gerekiyor. Bizim hareketimiz bir iyilik hareketidir. İyilik hareketi nedir? İyilik Hareketi Nurdağı’ndan Malazgirt’e, Konya’ya Söğüt’e, Söğüt’ten İstanbul’a ve Ataşehir’e kadar gelen bir harekettir” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların sonunda kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.

HABER & GÖRSEL: Ali Bal

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ