25.04.2018 - Gazete Ataşehir

ÇERKEZ;“KADININ OLMADIĞI YERDE SEVGİ, HUZUR OLMAZ”

ÇERKEZ;“KADININ OLMADIĞI YERDE SEVGİ, HUZUR OLMAZ”

Ataşehir Belediyesi ve Ataşehir Kent Konseyi’nin birlikte ortaklaşa düzenlediği Kadın Eli Çadırı’nın açılışı Ataşehir Belediye Başkan yardımcısı Orhan Çerkez’in katılımıyla Atatürk Mahallesi Özgürlük Parkı yanında gerçekleşti. Açılışta konuşan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez; “Kadın emeğinin ön plana çıkmasında ülkemizin geleceği açısından önem arz ettiğine inanıyorum.  Kadınların olmadığı yerde bereket olmaz, sevgi olmaz, huzur olmaz”  dedi.

Ataşehir Belediyesi ve Ataşehir Kent Konseyi’nin birlikte ortaklaşa düzenlediği Kadın Eli Çadırı’nın açılışına Ataşehir Belediye Başkan yardımcısı Orhan Çerkez’in yanı sıra Ataşehir Kent Konseyi Başkanı Turan Dolu, CHP Ataşehir kadın Kolları Başkanı Nihan Erol, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Şehnaz Yabar, STK temsilcileri ile Ataşehirliler katıldı.

Ataevlerinde eğitim alan, AKAGİM’de üretim yapan, ortak ofiste şirket faaliyetlerini yürüten, aldığı eğitimler sonrasında iş planı dosyasını KOSGEB’e sunan ve aynı zamanda ilçe genelinde bulunan Ataşehirli kadınlar, ürettikleri el emeği göz nuru örgü, takı, süsleme, işleme ve resim gibi ürünlerini kurulan standlarda sergilemeye başladılar.

Kadınlar ürettikleri el işlerini, dantelleri, iğne oyalarını, tekstil ürünlerini, oyuncakları ve işlemeleri satarak aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.

“KADININ YERİ EVDE OTURMAK DEĞİLDİR”

Açılışta CHP İstanbul Milletvekili ve PM üyesi Gamze Akkuş İlgezdi’nin mesajının okunmasından sonra konuşan Ataşehir Belediye Başkan yardımcısı Orhan Çerkez; “Belediye Başkanımız Sayın Battal İlgezdi göreve başlar başlamaz kadının yeri evde oturmak değildir diyerek sosyal projelerde yer almalarını aile ekonomisine katkı sağlamaları için ortamlar yaratmış ve bu konuda bizlere talimatlar vermiştir” dedi.

KADININ OLMADIĞI YERDE BEREKET OLMAZ”

Kadının ekonomideki yerinin önemli olduğuna değinen Çerkez; “ Ülke ekonomisinin gelişmesinde, kültürel ve sosyal anlamda ilerlemesinde kadınların önemi büyüktür. Belediye olarak asıl görevlerimizden bir tanesi Ataevlerimizde, başka alanlarda bu tür faaliyetlerin çoğaltılmasına destek olmak. Bu destekler sonucunda kadın emeğinin ön plana çıkmasında ülkemizin geleceği açısından önem arz ettiğine inanıyorum.  Kadınların olmadığı yerde bereket olmaz, sevgi olmaz, huzur olmaz” diye konuştu.

Çerkez konuşmasının sonunda şunları söyledi: “ Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin görevden uzaklaştırılması sonucunda Ataşehirliler olarak verdiğiniz desteğe çok teşekkür ediyoruz. Umarı en kısa sürede sizlerle ve bizlerle beraber olacaktır. Tekrar emeğinize, yüreğinize sağlık, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

KADIN ÖZGÜRLEŞTİKÇE DÜNYA DAHA ÖZGÜR OLACAKTIR”

Ataşehir Kent Konseyi adına konuşan Nilgün Özdemir; Ataşehir Belediyesi ve Ataşehir Kent Konseyi işbirliğiyle kadınların yaşam kalitelerini ve ekonomik durumlarını iyileştirmelerine destek olmayı ve yerel kalkınmada liderliklerini güçlendirmeyi, bireysel ve toplumsal yaşamlarını iyileştirme çabalarını desteklemeyi, temel ihtiyaçları etrafında organize olarak kapasitelerini geliştirebilecekleri platformlar yaratmalarını hedefliyoruz. Yerelde ve ülke genelinde kadının ekonomik ve sosyal olarak güçlü olması için çaba harcıyor ve kadının yanında olmak istiyoruz. Kadının güçlü olması toplumsal yapımızın ve demokrasinin güçlü olmasının ön koşuludur. Kadın özgürleştikçe dünya daha özgür olacaktır. Bu hedef doğrultusunda, el emeği ile üretim yapan Ataşehir’li kadınların, ürünlerini satarak kişisel ve toplumsal fayda sağlayacakları, kamusal alanlarda periyodik olarak “Kadın Eli Çadırı” kuruyoruz.  Ataşehir Kent Konseyi olarak kadının ve kadın emeğinin her zaman yanında olacağız” dedi.

Kadın Eli Çadırı 2 Ocak 2018 Salı gününe kadar ziyarete açık olacaktır.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ