28.01.2020 - Gazete Ataşehir

Nihan Erol; “Çocuklara Özgüvenlerini Kazanmalarını Sağlıyoruz”

Nihan Erol; “Çocuklara Özgüvenlerini Kazanmalarını Sağlıyoruz”

Kısa adı ATA-BAR-DER olan Ataşehir Barbaros Mahallesi Sosyal Dayanışma Kültür ve Güzelleştirme Derneği, sağlıktan eğitime, kültürden çevreye amaçladığı hizmetleri vermeye başladı. Eğitim Koordinatörü eğitimci Nihan Baykal Erol konu ile ilgi yaptığı açıklamasında; “Biz ise çocukların kendilerinin eğitim içinde ne yapabileceklerinin farkına varmalarını ve kendilerine özgüvenlerini sağlıyoruz.  Çocuklar bizim geleceğimiz. Bütün umudumuz onlar. Biz sadece pazının bir parçası olmaya çalışıyoruz. Gönüllülük en güzel şey. Çocukların mutluluğu en güzeli” dedi.

Kuruluş amaçlarının varoşlarda kimsenin el atamadığı ve çözemediği sorunlara el atarak, destek vererek el birliği ile çözmek.

Bu amaçlar doğrultusunda tekrar ziyaret ettiğimiz ATA BAR DER yöneticilerinin ve gönüllü eğitimcilerin de görev aldığı bir dizi etkinliğe imza attıklarını gördük.

ATA BAR DER Başkanı Yılmaz Oğralı ve Eğitim Koordinatörü Nihan Baykal Erol Gazetemize kısa dönemde hayata geçirdikleri çalışmaları ile ilgili şu açıklamayı yaptılar.

“HEPİMİZ GÖNÜLLÜ OLARAK ÇALIŞIYORUZ”

Çalışmalarıyla ilgili Kısa bir giriş yapan ATA BAR DER Başkanı Yılmaz Oğralı, şöyle konuştu:  “Açılışta da söylediğim gibi hepimizin amacı eğitim. Bu amacımız doğrultusunda süreci başlattık. Eğitim çalışmalarının yürütüldüğü 3 gün dışında haftanın boş iki günün Salı ve Cuma günlerinde sağlık alanında bazı çalışmalarına ayırdık. Sağlık konusunda çocuklara ve kadınlara yönelik bazı hizmetler getireceğiz. 15 Ekim’de 2 diş hekimi arkadaşımız burada diş taraması yapacak. Dolayısıyla mahalle sakinlerine yönelik sağlık hizmetini de başlatmış oluyoruz. Maddi durumumuz iyi değil açıkçası. Hepimiz gönüllüyüz. Bu konuda gönüllülerden destek bekliyoruz. Ben sözü fazla uzatmadan Eğitim sürecini başlatan ve devam ettirecek olan Nihan Baykal Erol hocamız sizlere açıklamalarda bulunacak. Kendisi eğitim koordinatörümüzdür.”

Yılmaz Oğralı kısa açıklamasından sonra asıl konunu koordinatörlüğünü yapan Eğitim Nihan Baykal Erol Gazetemize,  yürüttüğü ve yapacakları çalışmalarla ilgili şu açıklamayı yaptı.

“VERDİĞİMİZ EĞİTİME İLGİNİN FAZLA OLUŞU BİZLERİ MUTLU EDİYOR VE BÜYÜK KEYİF ALIYORUZ”

Eğitim Koordinatörü Nihan Baykal Erol, çok heyecanlıyız. Öyle bir izdihamın olacağını düşünememiştik. Şu anda kayıtlı 160 öğrenci var. Bu sabah itibariyle de 40 öğrencinin daha kaydını yaptık diyerek çalışma programı ile ilgili şu bilgiyi paylaştı: “ 2-3 ve 4’üncü sınıflara Pazartesi, Çarşamba günleri okuldan çıktıktan sonra buraya alıyoruz, etüt gibi derslerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Birebir ders değil de en az gönüllü 5 öğretmen arkadaşımız öğrencilerin yapmış oldukları ödevleri kontrol edip eksiklerini görerek, 2 ve 3’üncü sınıflar birleştirilip 4’üncü sınıflar ise ayrı tutulmak suretiyle bu eksikler üzerinden öğrencilere nokta atışlar yapıyoruz. Yine aynı günlerde yani Pazartesi ve Çarşamba günleri 6-7 ve 8’inci sınıflara saat 17.00’dan itibaren Türkçe dersi veriyoruz.  Katılım çok güzel. Özellikle 8.Sınıflar çok bilinçli. Girecekleri bir sınav var. Sınavdan endişe duydukları için bizleri de kendilerine yakın gördüklerinden dolayı katılım sağlıyorlar. Akşam 19.30’dan sonra da 45 dakika eğitimi süren 8 kişilik bir bilgisayar grubumuz var. Çarşamba günleri etüt arkasından da 6-7 ve 8’inci sınıflara Matematik dersimiz var ve 3 ayrı matematik öğretmeni tarafından veriliyor. Cumartesi sabahı saat 09.00’da 6 ve 7’inci sınıflara, saat 11.00’da yetişkinlere ve hiç bilmeyenlere İngilizce eğitimini vermeye başlattık. Bu kursa da ilgi oldukça bizi mutlu etti. Şu anda bu verdiğimiz eğitimlere rağbetin fazla oluşundan çok büyük keyif alıyorum ” şeklinde ifade etti.

“KULAKTAN KULAĞA FISILDAMANIN SON KİŞİDE Kİ DEĞİŞİKLİK EĞİTİMİN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ”

 Aynı zamanda Çarşamba günü kadınlarla ve velilerle birebir sohbet ediyoruz diyen Eğitim Koordinatörü Erol; “ Sohbet esnasında bir kısmının okuma yazma bilmediği için okuma yazmaya destek veren arkadaşlarımız var. Hem okuma yazma hem de kadına sohbet ikisi bir arada yürüyor. Ayrıca çalışanlar için Cumartesi günüde okuma yazma kursumuz devam ediyor. Kulaktan kulağa oynadığımız bir oyunun buradaki uygulamasında son kadında tamamen değişen bir hikâye ile karşılaştık ve herkes oturup düşünmek zorunda kaldı.  Okumanın önemi bir kez daha burada görülmüş oldu ve bu nedenle de Okuma yazma kursumuza çok başvuru var.  Çok üzgünüm Barbaros mahallesindeyiz bir kısmında okuma yazma bilmeyen çok kişi var. Bu insanlara ulaştığımız için hem şahsım hem de dernek olarak çok mutluyuz. Bunları bir ekip olarak yapıyoruz. Hepimizin belli günleri var. Ve bu yaptıklarımızdan ekip olarak çok mutlu oluyoruz”dedi.

“MAHALLENİN TALEPLERİNE GÖRE PROJE ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Fiziki yapının yetersizliğinden söz eden Erol; “Bu konu ile ilgili bazı projeleri hayata geçirmek gibi bir zorunluluğumuz var çünkü desteğe ihtiyaç duyuyoruz. Fotokopi, kitap vb. ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor.  Şu an bizler bunun üstesinden geliyoruz ama talep arttıkça ihtiyaçta artar. Bu bölgede belediyenin bu konuda hizmet verecek bir ATA EVİ olmadığı için dernek olarak bu boşluğu etrafımızdan, eş dosttan aldığımız desteklerle yürütmeye çalışıyoruz. Okuldan çocuğunu alan kadınlar direk buraya geliyorlar çünkü gönüllü hizmet ayaklarına geldi. Ayrıca mahalle kadınlarının yaptıkları elişi emeklerini artı değer olarak değerlendirmeleri için ayrıca araştırmalar yapacağız.  Yaptıkları yemekleri komşularıyla paylaşmak isteyenler var ama nereye gideceğim, nasıl bu ortamı sağlayacağım bilmiyorum diyen kadınlarımız var. Bunlar hoşumuza giden öneriler. Hepsinin üzerinde düşünüp, çalışıp projelendireceğiz” diye konuştu.

“ROBOTİK KODLAMA KURSUNU BAŞLATIYORZ”

Çok başarılı öğrencilerimiz var diyen Erol; “ Cumartesi günü başlayacak Robotik Kodlama kursu.  Bilgisayarlarımız biraz daha artacak. Özel yetenekli öğrencilerimize yönelik robotik kodlama kurslarına başlıyoruz. Yıllarca üniversitede ders veren bir hoca olarak 8. Sınıf öğrencilerine tahtaya çizdiğim şekillerden Sınırlamalı kompozisyon yazdırdım. Tahtaya çizdiğim şekillerden kompozisyon yazan iki öğrenci beni çok şaşırttı. Hep böyle korku filmlerini aratırcasına bir kompozisyon değil çevreye duyarlılıkla ve insanların birbirleriyle yardımlaşmasıyla ilgili tahtaya çizdiğim, göz, kuyu, ev şekillerine dayanarak bu kelimeleri de kullanmak suretiyle çok farklı bir kompozisyonla karşılaştım. Bu yetenekte 8 öğrenci tespit ettik.  Bizim ellerinden tutup onlara yol açmamız gerekir.  Onlar için de Robotik Kodlama başlatacağız” diye konuştu.

Buradaki en büyük amaçlarımızda bir tanesi de muhakkak altını çizerek söylüyorum. Çocuklar okulda eğitim alıyorlar bunu biliyoruz. Biz ise çocukların kendilerinin eğitim içinde ne yapabileceklerinin farkına varmalarını ve kendilerine özgüvenlerini sağlıyoruz.  Çocuklar bizim geleceğimiz. Bütün umudumuz onlar. Biz sadece pazının bir parçası olmaya çalışıyoruz. Gönüllülük en güzel şey. Çocukların mutluluğu en güzeli.

Çalışmalarla ilgili açıklamanın sonunda  Dernek Başkanı Yılmaz Oğralı gönüllü sponsorlara ihtiyacımız var diyerek, eğitime ve varoşlarda yürütülen bu tür hizmetlere gönül vermiş yardımseverlere çağrısını yenilemiş oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ