12.07.2020 - Gazete Ataşehir

Bilican; “Kurulacak Komisyonlar sadece yerleşemeyen öğrenciler için işlem yapacaktır”

Bilican; “Kurulacak Komisyonlar sadece yerleşemeyen öğrenciler için işlem yapacaktır”
"https://atasehir.com.tr/wp-

Orta Öğretim Kurumları Yerleştirme Sınavı’nın ardından başlayan süreci ve devamını Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican ile konuştuk. Bilican; “19-23 Ağustos tarihlerinde de sınavlı okullar için değil mahalli okullar için geçerli olacak. Herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne müracaat edecekler. İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerin de kurulacak komisyonlar başvuruları değerlendirerek yerleştirmeleri mahallide bulunan okula ve diploma notuna göre yapacaktır” dedi.

Bilican başlayan ve yerleştirme sürecinin sona ermesi ile ilgili gazetemize şu açıklamayı yaptı.

“Ortaokulu bitirip Liseye yerleştirmelerde iki yol var. Bunlardan biri sınavlı okullara yerleştirme bir diğeri ise mahalli okullara yerleştirme. Her ikisinde de tercih takvimi aynen işliyor.

Şimdi asıl başvurular yapıldı ve bitti. Daha sonra asıl yerleştirme 22 Temmuz da sona erdi.

29 Temmuz 2 Ağustos arasında yerleştirmeye esas 1.Nakil tercihlerine başvuru yapıldı. Bu başvurularda 5 Ağustos da ilan edildi. Bu tercihlerde de istediği yere yerleşemeyen ya da yerleştiği okul yerini değiştirmek isteyen öğrencinin hem sınavlı okullar için hem de mahalli okullar için yani her ikisi içinde 2.Nakil tercih başvuruları 5-8 Ağustos tarihlerinde olacak. Daha sonra 10 Ağustos Cumartesi günü yerleştirmeye esas 2.Nakil sonuçları açıklanacak ve bunun sonucuna göre kayıtlar yapılacak.

19-23 Ağustos tarihlerinde de sınavlı okullar için değil mahalli okullar için geçerli olacak. Herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne müracaat edecekler. İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerin de kurulacak komisyonlar başvuruları değerlendirerek öğrencilerin puanı, ortalama notu burada diploma notuna göre mahalli yerleştirmede değerlendirilecek.

Öncelikle mahalli yerleştirmede okulun birinci ölçü olarak kendi kayıt bölgesindeki bir okul, o grup içerisinde de diploma notuna göre sıralama yapılıyor. Kurulan Komisyonlar da buna göre değerlendirme yapılarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öğrencileri mahalli okullardan birine yerleştirecek. Buradaki önemli püf nokta bir boş kontenjanlara ve hiçbir yere yerleşmeyen öğrenciler içindir. Yoksa öğrenci bir yere yerleşmiş, ben burayı beğenmiyorum okulumu değiştirmek istiyorum diyenler için bu komisyon görev yapmayacak.  Bu durumda olan ise Eylül ayında nakil dönemleri açıldığı zaman o zaman bu nakil haklarını kullanarak nakil geçme hakları var. 19- 23 Ağustos da hiçbir yere yerleşemeyenler öğrenciler boş kalan kontenjanlara İlçe Komisyonu tarafından yerleştirilir” bilgisini paylaştı

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ