12.07.2020 - Gazete Ataşehir

Yenisahra Halkının sesini duyan Var mı?

Yenisahra Halkının sesini duyan Var mı?
"https://atasehir.com.tr/wp-

Yenisahra halkının feryadını artık duyun. 7 yıl imar bekleyen Yenisahra halkı şimdide dönüşümün ne zaman yapılacağını, karotu alınmış çürük binaların akıbetinin ne olacağını merak ediyor.

7 yıl önce örümcek ağı gibi mahalleyi sararak sözleşmeler yapan ve karot alarak binalarının çürük olduğuna dair raporlar düzenleyen o sözüm ona firmalar nerede.

Mahalle halkıyla sözleşme yapmak için gece gündüz çalışarak üye kaydını yapıp sözleşme imzalayan bu firmalar şu an imar olmasına rağmen piyasada yoklar.

Karotu alınıp çürük olan binaların boşaltılması için verilen yıkım emri sıcaklığını korurken sahip çıkmayan firmalar ve de yol göstermeyen devletin kurumları.

Mahalle halkı olası deprem senaryolarının konuşulduğu bu günlerde bu binaların içinde yaşamını sürdürmelerinin ne derece sağlıklı olduğunu o bölgedeki binaları görenler düşünmek bile istemiyor.

Kendi binasını yıkmak isteyenler aşağıdaki prosedüre göre hareket etmeleri gerekir.

Durum böyle iken çürük binaların sahipleri belediyeye müracaat ederek kendi binasını kendisinin yıkacağını başvurusundan sonra yine belediyelerce yetkilendirilmiş müteahhitler vasıtasıyla yıkımı gerçekleştirebilirler.

Yenisahra Mahallesinin yokuş kısmında bir vatandaş müracaat ederek aldığı izinle yetkili yüklenici firma tarafından evinin yıkılmasını gerçekleştirdi.

İşi alan yüklenici firma yetkilisi konu ile ilgili olarak gazetemize şu açıklamayı yaptı: “ Kişi kendi binasına karot almışsa, karotta, hasarlı oturulamayacak görülüyorsa kullanılamaz bina ise zaten bunun 3 aylık süresi var. Bu sürede dolmuşsa belediyeye müracaat ederek kendi binamızı kendimiz yıkacağız iznini isteyecekler. Gerekli evraklar tamamlanıp verildikten sonra otomatik olarak bilgisayardan kentsel dönüşüme girer diye onay alınıyor. Bina yıkıldıktan sonrada kentsele girmiş oluyor ve 18 ay devletin vermiş olduğu kira yardımından faydalanabiliyor” dedi.

Yıkım ruhsatıyla birlikte taşıma ruhsatının da verildiğini söyleyen yüklenici firma yetkilisi, yıkım ücretinin de binanın durumuna göre değiştiğini sözlerine ekledi.   

Yıktırılan binanın çevresindeki binalarda bırakın oturmayı çıplak gözle bakıldığında zaten korku insanı sarıyor.

Yenisahra Mahallesi halkı;  “Binalarımızı bir an evvel kim yapacaksa veya kimlere yaptırılacaksa yarın deprem olduktan sonra, acıları sarmaya kimse gelmesin” diyor

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ