26.04.2018 - Gazete Ataşehir

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ ATAŞEHİR’ DE TARİH YAZIYOR

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ ATAŞEHİR’ DE TARİH YAZIYOR

İstanbul’un en gözde ilçelerinin başında gelen Ataşehir,  Tuz Medya Organizasyon aracılığıyla ilklerin yaşandığı semt olma özelliğini elinde tutmaya devam ediyor. Semtin konuk ettiği Tuz Medya Organizasyon’un genel müdürü ve ‘Ataşehir’de Gündem’ gazetesinin sahibi Himmet Kaya ve ekibi, sivil toplum örgütlerini bir araya getirerek kültür dayanışmasına öncülük ediyor.

‘I.Ataşehir Anadolu Kültürleri Dayanışma Festivali’ çalışmasıyla 24 Eylül – 01 Ekim tarihleri arasında Ataşehir’deki tüm il derneklerini bir araya getirmeyi amaçlayan Tuz Medya Organizasyon,  kardeşçe yaşamanın unutulduğu şu zamanlara  ‘El ele hep güzele’ diyerek kardeşlik ve barış içinde yaşamayı geri getirmeyi misyon ediniyor. Festivalin içerisinde yer alan dernekler –Ağrı, Amasya,  Artvin, Balkan, Bayburt, Çankırı, Çorum, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kafkas, Kars, Kastamonu, Malatya, Ordu, Sinop, Sivas, Tokat, Tunceli (Nazımiye), Van, Yozgat- birbirlerine kültürlerini tanıtacakları gibi, halk oyunları, yöresel yemek, yöresel kıyafet, futbol turnuvalarıyla festivalin yapı taşı olma özelliği taşıyacaklar.

IMG_6329

Aynı zamanda ‘I. Ataşehir Anadolu Kültürleri Dayanışma Festivali’ geleneksel kültürlerin yaygınlaşmasını  sağlarken, ulusal miraslarımıza da sahip çıkılması gerektiğinin  altını çiziyor. Toplam sekiz gün sürecek olan festivalin çalışmaları hızla devam ederken, kat edilen yolda derneklerle birlikte karar alınmasını öncelik sırasına koyan Tuz Medya Organizasyon ekibi, birçok sivil toplum hareketlerinden de olumlu dönüşler alıyor.

IMG_6292

“SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ HER OLUŞUM ÜZERİNDE”

Derneklerimizle düzenlemiş olduğumuz toplantımız Ataşehir Adana Park’ta gerçekleşti. Tüm dernek üyelerimizin katılım gösterdiği gecede festivalde yer alacak futbol turnuvası eşleşmesi, yöresel yemek yarışması, yöresel kıyafet yarışması, halk oyunları yarışması kura eşliğinde belirlendi. Önümüzdeki günlerde de dernek üyelerimizden oluşan komite grubu,  kadın kolları ve gençlik kollarıyla da festivalin oluşum süreci hızlanmaya devam edecek.

IMG_6299

“KIZILAY’DAN FESTİVALE BÜYÜK DESTEK”

Festivalin kültür dayanışması misyonunun yanı sıra sosyal projeleri de oldukça yoğun olarak programlanıyor.  Kızılay’ı festival süresince kan bağışı çadırıyla konuk edecek olan ekip, engellileri ve ihtiyaç sahibi çocukları da unutmayarak sivil toplum hareketinin içinde kendilerine yer vermeyi amaç ediniyor. Ayrıca  Kızılay,  festivalin en önemli projesine imza atıyor ve 07-14  yaş aralığında ihtiyaç sahibi 1000 çocuğu giydiriyor.

IMG_6293

Yaşadığımız topraklardaki kültür farklılıklarının en özel mozağini oluşturmayı amaç edinerek çıkılan bu yolda, dünün değerlerini yarına ve yarınlara ‘I. Ataşehir Anadolu Kültürleri Dayanışma Festivali’ nin gelenekselleşmesi sayesinde taşınacağı gerçeği şimdiden elde tutulmakta…

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ