19.05.2019 - Gazete Ataşehir

İMAR BARIŞI HANGİ YAPILARI KAPSIYOR

İMAR BARIŞI HANGİ YAPILARI KAPSIYOR

İmar Barışı hangi tarihten önceki yapıları kapsar, İmar barışı başvuruları nereye yapılır? İşte tüm merak edilenleri çıkan yönetmelik ile ilgili bilinmeyenleri Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Sadık Kayhan’a sorduk.

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan, İmar Barışı’nın uygulaması için çıkan Yönetmeliği gazetemize değerlendirdi.

İşte İmar Barışı ile ilgili merak edilen sorular ve cevapları:

Hangi binalar İmar Barışı kapsamına giriyor?

İmar Barışı’na binanın girmesi için kat mülkiyetinin kurulmuş olması gerekmiyor. Binanın 31.12. 2017 tarihinden önce yapılmış olması yeterli. Bu tarihten önce yapılan bazı özel durumlar hariç tüm binalar İmar Barışı’ndan faydalanırlar.

İmar barışından faydalanamayan binalar ise;

2018 yılının 1’inci gününden itibaren yapılan binalar

Boğaziçi, Çanakkale Boğazı, bizim tarihi yarımada bölgesinde kalan binalar af kapsamının dışında. Sadece Sultanbeyli özel durum nedeniyle bu yasak kapsamın dışında tutulmuş. Birde kesinleşmiş binalarda sosyal donatı alanında kalan yerlerde af kapsamının dışında kalıyor.

Bu saydıklarımın dışında kalan binalar kat irtifakı olsun olmasın, kat mülkiyetine geçmiş olsun veya olmasın eğer binanın kusurları varsa, kaçaksa veya projeye aykırı ise bu kanun kapsamına giriyor.

Yapıyla ilgili müracaat nasıl ve nereye yapılır?

Bakanlığın hazırladığı bir form var. İnternet ortamında bu formlar var. O formda belirtilen bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması gerekir. Arsa üzerindeki binanın bağımsız bölüm nitelikleri, kaç dükkân, kaç daire var bunların alanları nelerdir. Bu bilgilerin tamamı yazılmalıdır. Daha sonra kat irtifakına geçecekseniz bir proje hazırlatacaksınız ve hazırladığınız projeyle yaptığınız beyanın da uyumlu olması gerekir. Ekim 2018 sonuna kadar müracaat edilmesi gerekiyor. Aralık 2018 sonuna kadarda bedellerin ücretlerinin yatırılması gerekir.

Ücretler neye göre tespit ediliyor?

Ücretler binanın niteliğine göre değişiyor. Önce belediyenin tespit ettiği rayiç bedel üzerinde arsa maliyeti hesaplanır. Daha sonra arsanın üzerindeki binanın niteliklerine göre bakanlık sıralamış. Şu kata kadar şu fiyat, 3 kattan sonra şu fiyat, şu özellikleri taşıyorsa şu fiyat diye belirlediği fiyatlar var. 600 den başlayıp 4 bine kadar çıkan metrekare maliyet fiyatları var. Belirlenen fiyatlarla binanın alanlarını çarparak binanın maliyetini buluyorsunuz. Bu maliyeti bulduktan sonra dükkânlar ve işyerleri için yüzde 5 oranında, konutlar için de yüzde 3 oranında bir bedel yatırılıyor. Bu yatırılan bedelle Yapı Kayıt Belgesini alıyorsunuz. Ancak kat mülkiyetine geçecek iseniz bu yatırdığınız bedel kadar ücret yatırmak zorundasınız. Yani ödeyeceğiniz ücretler, kat mülkiyetine geçecekseniz konutlarda yüzde 6, işyerlerinde ise yüzde 10’a denk denk geliyor.

Ayrıca iskân alınacak mı?

Hayır, alınan Yapı Kayıt Belgesi iskân niteliğini taşıyor. İskân belgesinin kullanıldığı her yerde alınan bu belge geçerli olacaktır. Bu belge ile elektrik, su ve doğalgazı bağlayabiliyorsunuz. Bu belge ile çizdireceğiniz proje ile yine yetkilendirilmiş bir bürodan alacağınız vaziyet planıyla birlikte eğer müracaat ettiğiniz formla proje arasında bir uyum varsa, harcını da yatırırsanız kat mülkiyetine de geçebiliyorsunuz. Kat mülkiyetine geçmek için mutlaka Yapı Kayıt Belgesini almak zorundasınız.

Bu işi yapabilecek bürolar nasıl belirlenir ya da belirlendi mi?

Bu işleri yürütmek üzere Kanun diyor ki; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri veya yetkilendirecek bürolar bu işi yaparlar. Diyor. Ama şu ana kadar yetkilendirilmiş bir büro yok. Yoğunluğa bakacaklar. Öncelikle müracaatların devlet vasıtasıyla yapılmasını öngörüyor. E-devletten müracaatlar yapılabilecek. Birde bir binanın hissedarlarından herhangi birinin müracaatı yeterli olacaktır. Ancak kat mülkiyetine geçerken bütün hissedarların imzaları gerekecek.

Açıklamalının sonunda Kayhan; Yapı Kayıt Belgesi alınmazsa, binanın yapılış tarihine bakılmaksızın kaçak olduğu belediye tarafından tespit edilirse o bina yıkılır dedi.

RÖPORTAJ: Ali Bal

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ