03.06.2020 - Gazete Ataşehir

İÇERENKÖYÜ’N GÜLEN YÜZÜ, YARDIMSEVER ÇALIŞKAN MUHTARI: SIRMA DOĞRU

İÇERENKÖYÜ’N GÜLEN YÜZÜ, YARDIMSEVER ÇALIŞKAN MUHTARI: SIRMA DOĞRU
"https://atasehir.com.tr/wp-

Kendisini halkın hizmetine adayan, muhtarlık bünyesinde oluşturduğu kütüphane ile mahalleliye eğitim desteği veren, okuma alışkanlığı kazandırma gayretini gösteren, kadın, erkek ve çocuklar için oluşturduğu giysi bankasıyla ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldüren,  yorulmadan bir ekip ruhuyla çalışan bir kadın muhtar.

2014 seçimlerinde başlayan İçerenköy’e hizmet mücadelesi 2019 Mart seçimlerini kazanarak açık farkla taçlandırdı. O bir kadın, o bir anne. Her konuya anne şefkatiyle yaklaşarak aldığı aile eğitimi ve toplumsal duyarlılığıyla çözüm arayan bir muhtar. İçerenköyü’n gülen yüzü, yardımsever çalışkan muhtarı Sırma Doğru.

İçerenköy Muhtarı Sırma Doğru, muhtarlık seçim sürecini ve makama oturduktan kısa sürede gerçekleştirdiği ve emek vererek yaptığı çalışmaları ile bundan sonraki süreçte planladığı projelerini Gazete Ataşehir’e  anlattı.

“AYHAN ÖZTÜRK’E DOSTANE TAVIRLARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM”

Sırma Doğru sözlerinin başında muhtarlığı devir aldığı eski Muhtar Ayhan Öztürk’ün seçimden sonra kendisine gösterdiği dostane davranışlarından dolayı teşekkür ederek ; “20 yıllık bir muhtarlık süreci geçirmiş, birçok insandan duyduğum hikâyeler vardır. İşte kaybeden muhtarlardan muhtarlığı zor teslim aldıklarına dair ama ben Ayhan Öztürk’ün hakkını kendisine teslim edeyim. Çok severek ve dostane bir yaklaşımla seçim ofisimizde bizleri ziyaret ederek tebrik etti ve hadi gel artık bu muhtarlığın devrini alda bende gidip emekliliğimi yaşayayım gibi samimiyetle buraya getirdi ve o yasal süreyi bile beklemeden muhtarlık mührünü bize teslim etti. Bir kez daha sizlerin vasıtasıyla kendisine teşekkür ederim” diyerek açıklamalarına şöyle devam etti.

“BEN İÇERENKÖYLÜLERİN MUHTARIYIM”

Seçim süresince kendisiyle birlikte çalışan ve destek verenlere ayrıca tüm İçerenköylülere teşekkür ederek şunları söyledi: “Göreve başladık. Tabi ki her işin her kurumun bir acemilik süresi vardır. Benim kurumlarda çalışmamın verdiği ve arkadaşlarımın da tecrübeli olması nedeniyle güzel bir şekilde görevimize başladık. Öncelikle İçerenköy’de değişim çok fazla hissedildi. Bir kadın muhtar olması çok büyük heyecan yarattı. Hem yolda karşılaştığımız insanlardan hem de 15 gün burada yoğunluktan nefes alamadığımızı söyleyebilirim. Bu yüzden bana destek veren, beni yalnız bırakmayarak sokak sokak çalışan bütün dostlarımıza, oy veren vermeyen İçerenköylülere tekrar teşekkür ederim çünkü ben herkesin muhtarıyım.”

“SOKAKTA BİR KADIN MUHTAR BEKLENTİSİNİN OLDUĞUNU GÖRDÜM”

Bir değişim olduğunu fark ettiğini söyleyen Sırma Doğru; “Çünkü insanlar diyor ki kadın muhtar olmanın avantajı nedir? Diye. Ayırım yapmak istemiyorum ama ayrıntıda gizli olduğunu düşünüyorum. İşe başlar başlamaz engelli vatandaşlarımızın içeri rahat gelip işlemlerini yapabilmeleri için kapının girişine bir engelli rampası yaptırdım. Bu ihtiyaçtı ve içeri giremeyerek dışarda işlerini görmek için bizleri dışarıya çağırıyorlardı. Bu ihtiyaçtan dolayı yaptığımız engelli rampasını süsleyerek rengârenk boyatarak güzel bir giriş görüntüsünü verdik. Ayrıca seçildikten sonra sokağa çıktığımızda özellikle kadınlardan seçimden sonrada büyük destek gördüğümüzü fark ettik ki insanların bir kadın muhtar beklentisi çok fazlaymış” dedi.

“KÜTÜPHANE VE GİYSİ BANKASINI KURMAKLA İŞE BAŞLADIK”

Sırma Doğru beş aylık süreç içinde yaptıklarını ve yapacaklarını şöyle özetledi: “Biz seçim sürecinde muhtarın bir siyasi ayak olmadığını, mahalleyi kucaklayan, dayanışmayı güçlendiren bir görev olduğunu söyledik. Geçerken her kesin özellikle kadınların, gençlerin uğrayabileceği bir yer olması gerektiğini savunduk. Hemen bir kütüphane kampanyasıyla işe başladık. Hem mahalleden, hem de arkadaş çevremizden gelen desteklerle bir ay içinde güzel ve zengin bir kütüphanemiz oldu. Büyük bir okur gurubuna sahip. İnsanlar kütüphaneden kitabı alıp evinde okuduktan sonra geri getirip teslim ediyorlar.   Bu işlemleri kendileri kayıt defterine işlemek suretiyle kayıt altına alınıyor. Bu durum hem bir güven ilişkisi hem de gençlere bir sorumluluk duyusunu geliştiriyor.

İkinci iş olarak Türkan Saylan Hocamızın kitabında şöyle bir şey okumuştum “Sizin yılda bir kere giymeyi ihtiyaç duymadığınız ve elbise dolabınızda bekleyen bir giysiye, her gün ihtiyaç duyan yüzlerce insan vardır” cümlesinden etkilenerek giysi bankası oluşturduk. Sosyal medyada paylaşmamızdan sonra duyarlı insanlardan çok eşya geldi. Onları atıl duran dolaplara, elden geçirerek kullanılır duruma getirip sergiledik. İnsanları rencide etmeden, kendimizin giyemeyeceğimiz durumda olan giysileri oraya koymadık. Kadın, erkek ve çocuk giysilerini ayrı ayrı sergiledik.  Herkes buraya gelerek kendilerine uygun ihtiyacı olan giysileri sınır olmaksızın seçerek alıp gidiyorlar.  Bu çalışmalarımızla ilgili dışardan duyduğum duyumlardan, özellikle okullarda velilerin oluşturduğu guruplarda insanların çok memnun olduklarını duymak bizleri daha mutlu ediyor ve bunun üzerine bir şeyler daha koymak sorumluluğunu da yüklüyor insana.”

“İNSANLARIN YAŞADIĞI MAHALLEDE SÖZ VE YETKİ SAHİBİ OLMASINI İSTİYORUM”

Mahalle meclisi, imar ve eğitim ile ilgili çalışmalarıyla ilgili projelerini anlatan Doğru, projeleriyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Önümüzdeki süreçlerde başka projeler üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki aylarda mahalle meclisini oluşturmayı düşünüyoruz. İnsanların kendi mahallelerinde söz, yetki sahibi olduğu, taşını, toprağını, ağacını, yeşilini tartıştığı bir mahalle olması ve vatandaşlık bilincinin gelişmesi gerekiyor. Deprem alanlarıyla, parklarıyla, sokak kaldırımlarıyla her yerde gördüğü eksikliği konuşabilecek bir mahalle meclisini oluşturmak istiyoruz. Çalışmalara başladık Ekim ayı içinde de toplamayı düşünüyoruz.”

“ÖNCELİĞİM VATANDAŞIN MAĞDUR OLMAMASIDIR”

 İmar planlarıyla ilgili halkı en doğru şekilde bilgilendirmeye çalışıyorum. Sırma Doğru olarak mahallemde İmar Planlarından dolayı her hangi bir vatandaşımın mağdur olmayacak şekilde olmasıdır. Benim için öncelik budur. Önümüzdeki günlerde Ataşehir Belediyesi yetkilileriyle mahalleliyi bir araya getirerek en doğru bilgilendirmeyi birinci elden öğrenmelerini sağlamaya çalışacağım. Alanım olmayan konularda insanları yanlış bilgilendirmek istemiyorum. Benim için güven çok önemli. Vereceğim bilgi net bilgi olması gerekiyor. Burada benim yerim bir muhtar olarak insanların mağdur olmaması yönündedir. Bir emek var, birlikte geçirilmiş yıllar var, alışkanlıkları var. O yüzden insanların mağdur olmaması için yanlarında olacağım.

“OKULLARLA KOORDİNELİ OLARAK BİR ŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Eğitim ile ilgili Muhtarlığın yalnız başına böyle bir çalışması yok. Okullarla koordineli olarak bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Mahallemdeki tüm okulları ziyaret ederek müdürleriyle tanıştım. Muhtarlığımızın imkânları ölçüsünde yardımcı olacağımızı söyledim. Halk Eğitim Merkezi’yle görüşmelerimiz oldu.  Lise düzeyinde İngilizce kursunun açılması talebimiz oldu. Sınıf oluşturabilirsek yardımcı olacaklarını belirttiler.

“SORUN HEPİMİZİN ORTAK SORUNU”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile zaman açısından fırsat bulup iletişime geçmediğini söyleyen Sırma Doğru; “Ama bir oluşum için adımlar atılmış. Dernekleşmek üzere kadın muhtarların bir çalışması var. Beşiktaş ve Sarıyer de bu çalışma başlatılmış. Sorunlarımız ortak. Kadın erkek muhtarlar diye ayrılmasının günlük hayatımıza ne kadar dokunacağı ile ilgili önceden peşin konuşmak istemem ama sorun hepimizin ortak sorunu. Her mahallenin kendisine özgü sorunları var. Ortaklaştıracağımız sorunlar var ortaklaştıramayacağımız sorunlar var. Kadın muhtarlarında ayrı sorunları olduğu için hangi konularda ortaklaşabiliriz diye düşünüyorum. Sanırım biraz sosyal projeler üzerinde belki kadına şiddetle ilgili duyarlık geliştirilebilir. Çocuk istismarı ile ilgili bir hassasiyet üzerinde durulabilir. Bunlarla ilgili bir çalışma olursa tabi ki benimde ilgi alanıma girer ve bu konuda birçok yerde çalışmalarımla emek veren birisiyim. Kadın muhtarlarla bu konularda ortaklaşırsak seve seve dâhil olurum” ifadesini kullandı.

“BİZİM EMEK VE MÜCADELE İLE AÇTIĞIMIZ ALANLAR OLMASI GEREKİYOR”

Doğru, Uygulanan kadın kotaları ile ilgili şunları söyledi: “Kadınların bulunduğu ortamda daha farklı bir dil kullanılıyor ve daha uyumlu bir ortamın oluşmasına neden oluyor ama yine de kadınların ne kadar nerede nasıl görev alacaklarına da erkekler karar veriyor. Örneğin uygulanan kotalar. Hep kadın kolları, kadın komisyonları var. Hiç erkek kolları yok. Bu benim doğru bulduğum bir şey değil. Kadın kendi yeteneğiyle, bilgisi ile yer edinilebilmeli. Biz bunun mücadelesini verebilmeliyiz. Erkeklerin kendi durumlarını meşrulaştırmak için açtıkları alan değil bizim emek ve mücadele ile açtığımız alanlar olması gerekiyor. Aslında çok mücadele edilmesi gereken bir alan.”

“MUTLAKA MAHALLE MECLİSİNİ OLUŞTURACAĞIZ”

Sırma Doğru son olarak şunları söyledi:  “Bu 5 aylık süreçte biz mahalleliyle kaynaştığımızı ve yol kat ettiğimizi düşünüyorum. Çok olumlu dönüşler oluyor bize. Yakın zamanda hayata geçirmeyi düşündüğümüz en önemli projemiz konuşmamın başında da söylediğim gibi mutlaka mahalle meclisini oluşturacağız. Burada alınacak kararların muhatabı yerel yönetimlerdir. Dolayısıyla Belediye ile ilişkilerimiz sıcak olacak. Belediyelerinde sorunları iletilmesinde ve giderilmesinde muhtarlara öyle bakmalarını istiyorum. Kendilerinin buralarda sağlam ayakları oluşması gerekiyor. Muhtarlarla ne kadar sıcak ve sıkı iletişim içerisinde olurlarsa, muhtarlara ne kadar geri dönerlerse o mahallelerdeki, sorunları da en aza indirmiş olurlar. Muhtarlar sorunların halledileceği noktalarda mahalle ile kurumlar arasında sorunları iyi taşıyabilen, iyi noktalara götürebilen, dönüşümü mahalleyle paylaşan bir köprü görevi görmesi gerekiyor. Bu anlamda belediyenin bütün birimlerinin muhtarlarla ilişkilerinin sağlam ve iyi olması gerektiğini diye düşünüyorum.

Mahalle insanlarının çok duyarlı olduklarını söyleyen Doğru, STK temsilcilerinden tutun sokağındaki olumsuzluklara duyarlı davranan tüm insanlarla oluşturmayı düşündüğümüz mahalle meclisinde birlikte çalışmak isterim.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ