27.04.2018 - Gazete Ataşehir

“ SİYASET YAPIYOR, PLANLARI MAHVETTİLER”

“ SİYASET YAPIYOR, PLANLARI MAHVETTİLER”

Büyükşehir Belediye Meclisinde Ataşehir’i temsilen İmar Komisyonunda Görevli CHP Meclis Üyesi Cemal Şerifoğlu; Ataşehir Belediye meclis toplantısının ardından Âşık Veysel ve Mustafa Kemal mahalle muhtarları ile grup toplantı salonun da bir araya gelerek çıkan NİP hakkında bilgi verdi.

Şerifoğlu muhtarlarla yaptığı bilgilendirme toplantısında; “Bunlar siyaset yapıyor. Planları mahvettiler. Anlattıklarıyla doğrularla hiçbir alakası yok” dedi.

Toplantıda CHP meclis üyesi olan Süleyman Karadağ, Mustafa Kemal Mahalle Muhtarı Ali Rıza Saraçoğlu, Âşık Veysel mahalle Muhtarı Hasgül Bakır ve mahalleliler hazır bulundu.

“BÖLGEDEKİ PLANLARA GÖRE DEĞERLENDİRİLMESİ İÇİN İLGİLİ MÜDÜRLÜĞE İADE ETTİK”

Cemal Şerifoğlu yaşanan süreci kısaca şöyle özetledi: “2015 tarihinde bize 10 kat 2 emsal verdiler. CHP ve Ak Parti Gruplarının oybirliği ile bölgedeki fiilli yapılar, yapılaşmalar, yapı yoğunluğu, planların alanı ve çevresindeki mahallere verilen planlar doğrultusunda, yani; Ümraniye 2.5, Örnek 2.5, Yenisahra 2.5 doğrultusunda bu bölgedeki planların değerlendirilmesi için ilgili müdürlüğe iade ettik”

“PLANLARI MAHVETTİLER”

Cemal Şerifoğlu son şeklini verdikleri Nİ Planlarına itiraz ettiğini söyleyerek; “Geçen ay getirdiler. Bana dediler ki 1,5’i -1.75’e, 1.75 olanı da 2 emsale çıkardık. Ben buna itiraz ettim. Kendilerine söyledim. Bu şekilde getirirseniz ret ederiz dedim. Böyle olunca geri çekildiler,  tekrar bastırdılar. Kendilerine 2015’te ortak aldığımız karar var dedik. Şimdi ne yaptılar. Planı mahvettiler. 5000 m2’lik arsanın %20’sini terk ediyorsunuz. Yani 1000 m2’yi alıyorlar geriye 4000 m2 kalıyor. Bunu da 1.75 ile çarparsak ne yapar 7000m2. Eskiden neydi ona bakalım. 5000m2’yi 1,5’le çarptığımızda 7500 m2 ederdi. Şimdiki daha kötü.  İşte 8 katı 10-12 kata çıkardık diyorlar. Emsali kullanmadıktan sonra istersen 100 kat ver. Gelelim diğerine, donatı alanlarını 2,5’a transfer edecek.  Kardeşim 1.75 emsalin %60’nı nereden transfer edeceksin. Bu blokların hepsi yapılmış. O binaların çoğu şu an 2 emsalin üzerinde. Onlarda biliyorlar. Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Sipahi onlara çok güzel cevap verdi zaten. Bir daha bunun mecliste konuşmanın bir anlamı kalmadı” dedi.

“BUNLAR SİYASET YAPIYORLAR”

Şerifoğlu; “Bunlar siyaset yapıyor. Bir kere bu 2.5 emsali verecekler. Ama neymiş ben vermiş oldum, bütün kavga bu.  Anlattıklarıyla doğrularla hiçbir alakası yok.  İlhami Yılmaz ve Süleyman Karadağ gerekeni söylediler. Benim başka söylenecek bir şeyim yok” diye konuştu.

Şerifoğlu muhtarlara son olarak şunu söyledi: “Sizlerden ricam başkanımın talimatıyla mahalledeki Kültür Merkezin de ofis açılıyor. Herkes ofise gelsin bilgi alsın gerekiyorsa itirazını yapsın. Yenisahra’da aynısını denediler biz itirazla çözdük. Net söylüyorum. Siz itirazlarınızı yapın biz çözmeye çalışırız” şeklinde ifadeler kullandı.

“TEKLİFİMİZ KABUL GÖRMEDİ”

Son olarak İnönü Mahallesi ile ilgili İddiaları da şöyle yanıtladı: “İnönü Mahallesinde 12.50 olan 4 katlı binalarımız 1000 m2 altı 1.7 emsale alınmış. Bunlarla ilgili sıkıntılar var. Yani mevcut parseller imar hakkını kullanamıyorlar. Biz bunlar 0.25 taks h 12,50 isterlerse de 1.7 emsalle de serbest ittifak kullansınlar diye teklif götürdük. Kabul etmediler.  Aşağıdaki dere yataklarının bir kısmını imara açtılar. Oraya uygulanan 1.7 emsal oradaki vatandaşları kurtaramayacağı için karşı çıktık” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ