11.07.2020 - Gazete Ataşehir

Ataşehir’de Atatürk’ü anma töreni yapıldı

Ataşehir’de Atatürk’ü anma töreni yapıldı
"https://atasehir.com.tr/wp-

Ataşehir’de Atatürk’ü anma töreni yapıldı

 

 

Atatürk’ün 75. Yıl dönümü nedeniyle ilk tören Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde yapıldı.Törene Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Naci Gültekin, Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Asılsoy, CHP ve AK Parti ilçe teşkilatı, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Ataşehir Türk Muharip Gaziler Derneği, Ataşehir Kızılay Derneği Başkanı, Ataşehir halkı ve öğrenciler katıldı.Saygı duruşu, İstiklal Marşı eşliğinde Bayrağın göndere çekilmesi ve Çelenklerin sunulması ile sona erdi.

Daha sonra TEB Ataşehir Anadolu Lisesi konferans salonunda günün anlam ve önemini belirten bir anma toplantısı düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrası Ataürk’ün yaşamı ile ilgili slayt gösterildi.

Günün anlamı ve önemi üzerine bir konuşma yapan okul müdürü İlyas Gürpehlivanoğlu, tarih boyunca şanı dünyayı yayılan kahramanlar yetiştirmiş olan Türk ulusunun yetiştirdiği en son kahramanı, Ata’sını, kurtarıcısını, laik cumhuriyet kurucusunu 10 Kasım 1938’de yitirdiğine dikkat çekerek “Liderimiz, yol göstericimiz, düşünen beynimiz, ışığımız ve tehlike anında sığındığımız limanımızda O. Felaketler bizi esarete sürüklediği zaman, O’nun komutasına sığındık. Aydınlık ve kararlı bakışları en yılgınımızın bile içine işledi. Başkalarının olmayacak dua dediğine Türk’ün hür ve bağımsız olarak yaşayacağına, yurdunu ve bayrağını düşmana çiğnemeyeceğini tüm dünyaya haykırdı ve gösterdi. Kendimizden utanmamayı, istersek güçlü ülkeler seviyesine çıkabileceğimizi, okulla açıp okuma yazma oranını yükseltebileceğimizi, memleketimizde fabrikalar tüttürüp ele güne muhtaç olmayacağımızı, kadının da erkeklerle aynı haklara sahip olduğunu hep ondan öğrendik. O, ulusun verdiği savaşlarda başkomutanı, uygarlık yolunda ise başöğretmeni oldu.

Yıkıntı halindeki bir ülkeden mamur bir ülkeye, ezilmiş benliğini yitirmiş bir ulustan egemen özgür bir ulusa ulaştıran ruh, O’nun ulusuna aşıladığı ruhtur” dedi.

Gürpehlivanoğlu  öğrencilere de seslenerek konuşmasına şöyle devam etti:  “Sizler geleceksiniz, umudumuzsunuz. Bu ulusun geleceğine demokratik, laik cumhuriyetine, çağdaş yaşantısına göz koyanlar olabilir. Atatürk bu ülkenin ileriye, bilime, başarıya dönük yüzüdür. Atatürkçü düşünceye sahip çıkmanız kendi geleceğinize sahip çıkmanız demektir. Atatürkçülük çok çalışmak, çağı yakalamak ve insan olmak demektir. Yarışan dünya gençliği içinde yerinizi ancak böyle kazanabilirsiniz. Ne mutlu Türk’üm diyene sözüyle ülke içindeki bütün unsurları iç barışa, birlik ve beraberliği yönlendirecek millet olmayı öğretmiştir. Yurtta sulh cihanda sulh sözüyle dünyanın bütün büyük güçlerine silahsızlanmayı ve barışı öğretmiştir. Dünya liderleri içerisinde gençliğe önem vermiş, en büyük eserini gençliğe emanet etmiş tek liderdir. Türk gençliği olarak böylesi bir öndere sahip olmanın onurunu duymalısınız. Öğreneceğiniz en büyük ve en gerçek ders budur.”

Gürpehlivanoğlu  konuşmasının son bölümünde Atatürk’ü beden olarak kaybettiğimizi, ama Atatürkçü düşüncenin beynimizde, yüreğimizde olduğunu söyleyerek “Bir gün Atatürk düşüncesini de kaybedersek, işte o zaman 10 Kasımlarda ağlamak zorunda kalırız. Atatürk’üm, 10 Kasımlarda ilan ettiğimiz matem günleri sana duyduğumuz derin saygının naçiz bir görünümü… Sana daima bağlı kalmak, Türk yurdunu ve Türk ulusunu içten sevmektir. İzinde yürüdüğümüz ve sevgisini gönüllerde yaşattığımız Atatürk’üm müsterih ol: Emanetlerin güvendiğin gençlerin elindedir” dedi.

Öğrencilerin Atatürk ile ilgili sunu ve şiirler okumasından sonra Kaymakam Zafer Karamehmetoğlu bu anlamlı günün organizasyonunu üstlenen TEB Ataşehir Anadolu Lisesi  müdürüne ve ekibine gayretlerinden dolayı teşekkür ederek özetle şunları söyledi. “ Mustafa Kemal’i anlamak demek; çalışmak, başarılı olmak, özgür olmak, dünyaya yeni şeyler üretebilmek, insanlığa yeni şeyler verebilmek, kısacası her alanda en yükseği hedeflemek demektir. Mustafa Kemal’in fikirlerinde, kültüründe tembelliğe yer yok. Bugün burada hürriyet ve demokrasi adına bulunuyorsak, Mustafa kemal’in çağdaş uygarlık seviyesini yükseltmekle yükümlüyüz ve görevliyiz. Eğitimli ve kültürlü bir nesil yetiştirmek için hepimiz çalışacağız”

Atatürk ile ilgili Ataşehir’deki okullar arası kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere verilen ödüllerle tören sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ