24.06.2018 - Gazete Ataşehir

Yaz Okulu, Kabusunuz Olmasın!

Yaz Okulu, Kabusunuz Olmasın!

Çocuklar zorlu ve yorucu bir eğitim yılını geride bıraktılar. Bir yılın yorgunluğunu da dinlenerek üzerlerinden attılar. Şimdi sıra yaz tatilinin kalan yarısını iyi değerlendirmede. Çocukların hem zihinsel hem fiziksel yönden kendilerini geliştirebilecekleri eğlenerek öğrenecekleri birçok yaz okulu ve kamp bulunuyor. Özellikle çalışan aileler için çocukların yaz tatilini doğru değerlendirebilecekleri bir fırsat.

Öğretim yılı süresince yoğun bir çalışma programı geçiren çocuklar, yaz okulunda eğlenmeli, rahatlamalı ve severek gitmelidir.

Yaz okulu veya yaz kampı araştırmaya başladınız. Peki kriterleriniz neler olmalıdır?

Yaz okulu seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır:

Seçeceğiniz yaz okulunun ikamet ettiğini semte çok uzak olmamasını tercih edin.

İyi bir araştırma yaparak birkaç alternatif okul çıkarın.

Seçeceğiniz okulun imkanları çok önemli. Çocuğunuzun ulaşımını nasıl sağlıyor, kaç öğün yemek imkanı var, sağlık ve güvenlik hizmeti sunuyor mu? Bu kriterler ilk sırada yer almalıdır.

Güvenlik, yaz okulları seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesidir. Havuz, spor alanları, soyunma odaları ve duşlarda kullanılan malzemelerin yaş grubuna uygunluğu, hijyenik oluşu ve düzenli bakımının yapılıyor olduğuna lütfen emin olunuz. Havuziçin kurum tarafından katılımcılarda istenen aşı kâğıtları da olması gereken kriterler arasındadır.

Çocuğunuzun sadece spor aktivitesi mi yapmasını istiyorsunuz? Yoksa sporun yanında eğitimine katkı sağlayacak aktiviteler de bulunması sizin için önemli midir? Bunu belirledikten sonra okulların programlarını inceleyin.

Çocuğunuz için en iyi yaz okulu içinde spor, sanat, eğitim alanlarında aktivite bulundurmasıdır. Çocuğunuzun yeteneğini ve ilgisini ortaya çıkarıp onu bu alanda geliştirecek bir program yaz tatilini verimli geçirmesini sağlar.

Artık birçok özel okul, bünyesinde yaz okulu açıyor. Seçiminizde bunu da göz önünde bulundurun. Neticede bir eğitim kurumunun yaz programı içerisinde eğitime yönelik aktiviteler mutlaka olacaktır.

Seçiminizi yaptıktan sonra belirlediğiniz alternatif programları, mutlaka yerinde görün ve kararınızı ona göre verin.

Sportif faaliyetler dışındaki aktiviteler de yaz okulu seçiminde önemli rol oynamaktadır. Yabancı dil eğitimi çocuğunuzun sene içinde gördüğü ders ortamından farklı olarak verilebiliyor mu? Yaratıcılık program genelinde nasıl bir rol oynuyor? Düşünme ve problem çözme becerilerine yönelik çalışmalar var mı? Bu hususlar iyice araştırılıp dikkate alınmalıdır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ