12.07.2020 - Gazete Ataşehir

İçerenköy halkının bitmeyen çilesi

İçerenköy halkının bitmeyen çilesi
"https://atasehir.com.tr/wp-

İçerenköy mahalle sakinlerinin, 2007 yılında açtığı davaya yedi yıl sonra cevap geldi.

İçerenköy’de ikamet eden 95 vatandaş, mülkiyeti kendilerine ait olan arsaların yeşil alan ve sosyal donatı alanı olarak gösterilmesi nedeniyle 2007 yılında dava açtı. O davaya, yedi yıl sonra mahkemeden karar geldi.

İçerenköy mahalle sakinleri, bugün öğle saatlerinde Akdağ Kıraathanesi’nde bir araya gelerek dava süreci hakkında bir toplantı yaptı.

Burada yapılan açıklamaya göre; İçerenköy Mahallesi’nde bulunan 20 ada’yı, Büyükşehir Belediyesi’nin yeşil alan ve sosyal donatı ilan etmesinden dolayı yaşanan imar problemi nedeni ile İçerenköy mahalle sakinleri imar probleminin düzeltilmesi için 2007 yılında bir hukuki süreç başlattı. Büyükşehir Belediyesi’nin davayı reddetmesi üzerine mahalle sakinlerinin tuttuğu avukat, reddin iptali için 4. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkemenin davayı kabul etmesi üzerine İBB davaları temyiz etti ve danıştaya gitti. Dava yedi yıl sonra kesinleşmeye başladı. Danıştay kararı mahalle sakinlerinin lehine sonuçlandı. Mülkiyeti vatandaşa ait olan alanlar, yeşil alan ve sosyal donatı alanı olarak gösteriliyor.

Toplantıda konuşan avukat; hukuki işlemden başka bir seçenek olmadığını belirterek, “Kazanılması gereken bir dava ancak kaybediledebilir. Burada bulunan 20 adada; ne kadar konut var, kaç insan ikamet ediyor bunların hepsi dosyalarımızda yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin imar planı var, yıkım kararı ve kamulaştırma kararı yok” diye konuştu.

Ataşehir Belediye Meclis Üyesi Fevzi Ağaçdalı da konu ile ilgili açıklama yaptı. Geçtiğimiz dönemde bu konu için Büyükşehir Belediyesi’ne gittiklerini ifade eden Ağaçdalı, “Büyükşehir’den imar ile ilgili sorunu çözmesini istedik. Maalesef hala çözmediler. Seçim döneminde İçerenköy’e gelen Kadir Topbaş, bu sorunu çözeceğine dair söz verdi. Biz de Ataşehir Belediyesi olarak bu dönemde, Sayın Kadir Topbaş’ın sözünü yerine getirerek bu sorunu çözmesini istiyoruz. 1/5000’lik planları Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Mülkiyet hakkı kutsaldır. Bu sorunun muhatabı olan Kadir Topbaş bunu çözmek zorundadır. Bizler de bu konu ile ilgili yeniden çözüm talebinde bulunacağız. 1/5000’lik planları çıkarmadığı sürece ilçe belediyesi olarak bizim yapabileceğimiz bir şey yoktur. Planlar çıkarılsın, biz üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız.” şeklinde konuştu.

IMG_8295

Mahalle sakini Ahmet Çimen ise gazetemize yaptığı açıklamada; sorunun 1999 yılından bu yana olduğunu, 2007 yılında da dava açtıklarını söyleyerek, “Hiçbir çalışma yapılmıyor. Arsa ve gecekondular aynı şekilde duruyor. Satış da değerinin çok altında yapılıyor. 15 yıldır bir çalışma ve değişiklik yapılmadı. Mağduruz. Belediye Başkanımız Battal İlgezdi’nin bu konuyla ilgili çalışmaları oldu. Hatta Büyükşehir’e birlikte gitmiştik. Ancak Kadir Topbaş, Battal İlgezdi ile görüşmeyi kabul etmedi. Seçim döneminde adaylar tarafından verilen sözlerin yerine getirilmesini istiyoruz” dedi.

O ARAZİLERDEN KARELER:

IMG_8308 IMG_8311

MAHKEME KARARI İSE ŞU ŞEKİLDE:

BU

 

 

IMG_8315

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ