03.08.2020 - Gazete Ataşehir

Yargıya müdahale …

Ali BAL

Ali BAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 33 makalesi bulunuyor.

Yargıya müdahale şaibe yaratır!

Şu an sonucu belirsiz bir kaos dönemi yaşıyoruz. Nereye varırsa varsın sonunda faturasını halk ödeyecektir. Kaosun krize dönüşmesi zaten geçim sıkıntısı yaşayan topluma büyük bedeller ödeteceğe benziyor. 

Yolsuzlukla mücadele için yola çıkan, işçiye memura cimri davranarak yoksul bırakan hükümet, bugün yüz milyarlık bir yolsuzluk ve rüşvet skandalıyla karşı karşıya.

Yoksullukla mücadelede bir adım dahi ileriye gidilememiş ve naylon pencereli evlerde oturan ailelerin çocukları soğuktan ölüyor,  üşümesinler diye dağıtılan kalitesiz kömür sayesinde nefes alamaz duruma geldik.

Belki en iyi mücadele yasaklar konusunda verilmiştir. Haber alma özgürlüğü son yasaklarla tamamen taraf basının emrine terk edilmiş, polis merkezlerindeki basın büroları kapatılmış, taraf olmayan gazetelere ambargo konulmuş, eleştiren gazeteciler birer birer işlerinden kibarca kovulmuştur. Kısacası cunta dönemlerinde bile yaşatılmayan bir yasakla karşı karşıyayız. Toplantı ve gösteri yürüyüşlerine acımasız bir şekilde müdahaleler olanca vahşetiyle de devam etmektedir.

Tüm bu olumsuzlukların sebebini dışarda aramak kendi ülkesine yabancı olmak demektir. Ekonomik büyüklüğü yüz milyar doları bulan kara para aklama, rüşvet, ihalelere fesat karıştırmak ve yolsuzluk suçlarında soruşturmaların önünü açmak gerekir. Düğmeye dışarıdan basılsa bile şu an ülke gündemine oturan bu skandalların soruşturmasının önünü açarak akla karanın ortaya çıkarılması sağlanmalı. Olayları soruşturan savcıların ve polis müdürlerinin görevlerinden alınmaları, yeni yönetmenliklerle soruşturmaları ve gözaltına almaları engellemeleri,  ortaya atılan iddiaların doğruluğunu onaylar gibi. İddialarının doğruluğu ancak tarafsız yargının hiçbir baskı altında kalmadan yapacağı soruşturmalar ortaya çıkaracaktır. Her türlü engelleme şaibeler yaratır.  Ucu kime dokunursa dokunsun araştırmalara ve soruşturmalara müdahalesiz bir şekilde devam etmesinin önünü açmak lazım.

Ayakkabı kutularında çıkan milyon dolarların, evde bulunan kasaların ve paraların savunulacak hiçbir yanı kalmadı. Milyonlarca dolar rüşvet veren, değerli hediyeler dağıttığı iddia edilen bir kişi nasıl olur da “hayırsever biri” olarak tarif edilebilir. Tüm bu iddialardan aklanmak için AKP hükümetinin soruşturmalara köstek değil destek olması gerekir. Akla kara o zaman gerçek anlamda ortaya çıkacaktır.

Yolsuzluk ve rüşvet olayların müdahalesiz araştırılması ve sonucun doğru bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması dileklerimle.

YAZARIN SON YAZILARI
Oylar halkın adayına - 25 Temmuz 2014
Seçime doğru - 17 Mart 2014
Kaygan Siyaset - 2 Mart 2014
Teknoloji Gündemi - 11 Şubat 2014
Yorgun Demokrat - 16 Aralık 2013
Gönüllerin adayı olun - 10 Kasım 2013
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ