22.01.2020 - Gazete Ataşehir

Vicdan sahibi olmak

Ali BAL

Ali BAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 33 makalesi bulunuyor.

Vicdan sahibi olmak 

Makam hesabını yapanlar, bulunduğu yeri kaybetmeme uğruna dürüst davranmayanlar vicdanın sesini duyamazlar.

“Vicdan kişiden kişiye, toplumdan topluma değişen bir özeleştiri ve özdenetim mekanizmasıdır. Hiç bulunmadığı durumlarda ne kadar çok kan döküldüğünü göz önüne alırsak gerekli bir şey olduğunu görürüz.”diye vicdanın tarifini yapanların yerinde tespit yaptıklarını görüyoruz.

Bir ülkede hem iktidar sahiplerinin hem de onlara hizmet edenlerin gelişen olaylar karşısında vicdanları kurumamış olsaydı, ortada gencecik insanların cenazeleri dururken, onlarcası gözlerini kaybederken, binlercesi yaralı durumdayken, binlercesi sorgusuz sualsiz içerde yatarken ve çeşitli işkencelere maruz bırakılırken, yandaş gazete manşetlerinde ve televizyon ekranlarında maddi hasarları sıralayıp durmazlardı. Bu olaylar bir kez daha gösterdi ki, makam hesabını yapanlar, çıkarları uğruna zalimleşenler, emniyet güçlerini kendi yaşamsal alanlarını güçlendirmek için acımasızca saldırtanlar, öldürmek için hedef alarak saldıranlar, insan sevgisinden yoksun, şiddetten beslenmeyi yaşam tarzı haline getirdiklerini görüyoruz.

Bu ülkede mobese kameraları bile şaibeli. Ali İsmail’i dövenlerin kamera kayıtlarını silenler, Ethem’i vuran polisi serbest bırakanlar, elinde pala ile saldıran sapığın elini kolunu sallayarak yurt dışına çıkmasını sağlayanlar, binlerce kasıtlı yaralamaya neden olan polisin numarasız kasklarıyla şiddete devam etmesine göz yumanlar acaba nasıl bir vicdan muhasebesi içindeler?

Suriye ve Mısır için feryat edenler, kendi vatandaşların ölümlerine ve sakat kalmalarına ne yazık ki Fransız kalmışlar. Yeniden bir “Emevi Saltanatı” kurma hesaplarını yapanlardan empati kurmaları beklenemez. Bu gerçeklere rağmen, özellikle AKP ve AKP iktidarından beslenen kesimlerin vicdanlarını yeniden harekete geçiremeyecekleri kesin!

Sanırım Alman Filozof Nietzsche’nin şu sözleri yeterince bir cevaptır onlara.

‘Vicdanlı ve dürüst olmak; “Hesaplı” olmaktan iyidir. “Hesap” insanı makam sahibi yapar da, “VİCDAN” ; daha önemli bir işe yarar: İnsanı insan yapar…’

Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, sağlık ve mutluluk dolu bir yaşam, barış ve kardeşliğin hakim olduğu bir dünya dilerim.

Saygılarımla…

YAZARIN SON YAZILARI
Oylar halkın adayına - 25 Temmuz 2014
Seçime doğru - 17 Mart 2014
Kaygan Siyaset - 2 Mart 2014
Teknoloji Gündemi - 11 Şubat 2014
Yorgun Demokrat - 16 Aralık 2013
Gönüllerin adayı olun - 10 Kasım 2013
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ