11.07.2020 - Gazete Ataşehir

Makamlar Geçicidir

Ali BAL

Ali BAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 33 makalesi bulunuyor.

Makamlar Geçicidir 

İnsanoğlu tarih boyunca daha iyi şartlarda yaşamlarını sürdürebilmeleri için mücadele ederek karşılığında belli bedeller ödemişler. Bu mücadele bazen doğa güçlerine karşı, bazen birbirleri ile uğraşarak günümüze kadar değişik şekillerle gelmiştir. En garibi de insanoğlunun kendisini yok edecek hiçbir buluştan kaçınmamasıdır. Günümüzde de çıkar savaşları olanca hızıyla devam ediyor. Bu savaşlar bazen emek sermaye çelişkisi olarak gündemde yerini alıyor, bazen de siyasilerde olduğu gibi birbirlerine üstünlük sağlama adına koltuk savaşı. Bu savaş bazen ayni görüşü paylaşanlar arasında da açık bir şekilde kendisini göstermektedir. Bir nevi çıkar kavgası. Ülkemizde sağ partilerde genelde biat kültürü hakim olduğu için, sesini yükseltenlerin kellesini hemen alırlar ve muhalefet yaratılmadan sustururlar.

Sosyal Demokratlarda yaklaşım daha farklıdır. Çok seslilik var. Burada da alan hâkimiyetine sahip olan kişi veya guruplar, hem kendileri için hem de etraflarındaki bazı yağcı ve yalakalar için bir kazanım yaratma çabaları içindeler. Halkı nazari dikkate alan yok. Sadece nutuklarında halkın yanında olduklarını, halkın menfaatları için çalıştıklarını dile getirirler. Sıradan bir vatandaş bir lidere veya bir kurumun başkanına derdini anlatmak için yanaşırsa vay haline. Bu bazı yağcı ve yalaka dediğimiz kişiler tarafından hemen susturularak, “sen kim oluyorsun da böyle seslenirsin” diye hakarete maruz kaldığı gibi, susturmayı da zor kullanarak ihmal etmezler. Çünkü bu kişilere yanaşmak bir yerde onların kazandıkları mevzilerin zayıflanması demektir. Yoksa çok sevdiklerinden değil.

Bu gibi tipler her döneme ayak uydurarak geleceklerini ona göre tayin ederler. Mevki sahipleri kendilerine emir kulluğunu yapacak kişileri dışlamazlar. Toplum nazarında fazla deşifre olmadıkları sürece sahip oldukları mevzilerini korurlar.

Dikkat ederseniz karelerde hep aynı kişiler görüntü verir. Onlarda kazandıkları bu mevzileri başkasına kaptırmamak için bir kavga içerisindeler. Koltuk sevdalısı olanlar bu ayrıntılara pek dikkat etmezler. Gidebildiği yere kadar sürdürmeyi kendi menfaatleri için görmezden gelirler. Ancak ortalıkta bir velvele koparsa suçlu hazır, hemen gereği yapılır. Bir göz boyama misali.

Ancak unuttukları tek şey onlara yansıyacak olumsuzluklardır. Savaşı kazanmak kadar kaybetmekte var. Yapılanları denetlemezseniz, halktan gelen tepkileri göz ardı ederseniz, yetkili kıldığınız bazı kişilerin yarattığı olumsuz ortamın faturası size kesilir.

Her makamdaki kişinin, özellikle birinci derecede sorumlu olanların buna dikkat etmesi gerekir. Halkla iç içe olmak kadar güzel bir ortam yok.

Makamlar geçicidir.

YAZARIN SON YAZILARI
Oylar halkın adayına - 25 Temmuz 2014
Seçime doğru - 17 Mart 2014
Kaygan Siyaset - 2 Mart 2014
Teknoloji Gündemi - 11 Şubat 2014
Yorgun Demokrat - 16 Aralık 2013
Gönüllerin adayı olun - 10 Kasım 2013
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ