“Nâzım Hikmet arkeolojisi oluşturmak istedim”

11 Oca 2018 Per 8:41
Bu haber 65 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi


Ressam Haydar Özay’ın Nâzım Hikmet’in 116. doğum yılı anısına düzenlediği “Nâzım Hikmet Resimleri ve Melankoli Resmi” başlıklı kişisel resim sergisi Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi (MSKM) Sanat Galerisi’nde açıldı.

Serginin açılışına Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hışman, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü T. Volkan Aslan, Ataşehir Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Oben Özkal ile sanatseverler katıldı. Açılışta kısa bir konuşma yapan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hışman, Ressam Haydar Özay’a bu güzel sergiyi Ataşehirlilerle buluşturduğu için teşekkür etti ve tüm vatandaşları sergiyi gezmeye davet etti.

Sergide, Nâzım Hikmet’in “Karlı Kayın Ormanı”, “Yapıyla Yapıcılar”, “Salkımsöğüt” ve “Masalların Masalı” gibi şiirlerin yanı sıra şarkılarının sözlerini yazdığı “Lüküs Hayat” operetinin ressam Haydar Özay’ın tuvaline yansımaları yer alıyor. Nâzım’ın Bursa ve Çankırı hapishanelerinde şiirle dopdolu yaratıcılık anları, tiyatroyla ve klasik müzikle ilgili farklı sahneler de sergilenen eserlerin konuları arasında…

18 adet Nâzım Hikmet resminin yer aldığı sergide bir de “Melankoli Resmi” yer alıyor.
2000-2001 yıllarını kapsayan bir çalışma sonucu ortaya çıkan “Melankoli Resmi” 19 yaşındaki Nâzım’ın resmedildiği tablo ile yan yana sergileniyor.

Sergiye gelen her yaştan konuğu ile tek tek ilgilenen ressam Haydar Özay, sorulan her soruyu da içtenlikle yanıtlıyor.

Haydar Özay, açılış sonrası sergide yer alan çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.
Özay, sergide bulunan 19 resmin ilk kez yan yana sergilendiğini belirterek, “Sergide yer alan resimlerim sürekli değişecek. Bugün sergiyi gezenler birkaç gün sonra geldiklerinde farklı resimleri görme olanağı bulacaklar” dedi.

“Yaşamın ta kendisi”
Özay, “Melankoli Resmi” adlı çalışmasıyla ilgili olarak da yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Melankoli Resmi ile sergide yer alan diğer resimler arasında bir bağ kurmaya çalıştım. 758×220 cm boyutundaki Melankoli’nin 100×71 cm boyutundaki Nâzım Hikmet resimleriyle yan yana sergilendiğinde nasıl bir etki oluşturacağını da merak ediyordum. Bendeki etkisi olağanüstü oldu. Sergiyi gezenler de 20 yıl öncesinden bugüne gelen resimsel üslubumu bütünlüklü buldular.
Melankoli’yi yapmadan önce konusu melankoli olan pek çok yapıtı okudum, inceledim. Bütün bu okumaların, değerlendirmelerin sonunda kendi anlayışıma göre bir Melankoli Resmi yapmaya çalıştım. Bu çalışmam durağan değil. Aksine yaşamın ta kendisi…”

“Yeni bir Nâzım ikonografisi oluşturmaya çalışıyorum”
Resimleri yaparken Nâzım Hikmet’in yaşamını bir bütün olarak ele aldığına vurgu yapan Özay, “Her resimde farklı duygular, ruh halleri öne çıktı. Bir çeşit Nâzım Hikmet arkeolojisi oluşturmak istedim. Yeni bir ikonografi oluşturmaya çalışıyorum. Nâzım Hikmet üzerine 100’e yakın resim çalışmam var. Bu çalışmalarıma devam edeceğim. ‘Masalların Masalı’, ‘Salkımsöğüt’ ve ‘Karlı Kayın Ormanı’ adlı şiirleri üzerine   çalışmalarımı kitaplaştırmayı planlıyorum” şeklinde konuştu.

Ressam Haydar Özay, sergiye olan ilgiden memnun olduğunu ifade ederek kendisine her türlü desteği veren Ataşehir Belediyesi’ne de teşekkür ettiğini söyledi.

Galeri MSKM’de açılan sergi 18 Ocak’a kadar ziyaret edilebilecek.

 

 

Benzer Haberler

Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı gerçekleştirilirken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşılmış oldu. Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı olurken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşıldı. AA muhabirinin Maliye Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, 2017 yılında 670 milyar 749 milyon 611 bin lira vergi tahakkuk etti. Bunun yüzde 79,9’una denk […]

Yorum 
0

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına yönelik karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kararında, 2016 Ocak ayında kurulan il ve ilçe seçim kurullarının 2 yıllık görev sürelerinin 2018 Ocak ayında dolacağından, bu kurulların Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 15, 18 ve 19. maddeleri hükümleri uyarınca 2018 Ocak ayının son haftası […]

Yorum 
0

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Okul Servis Araçlarının Çalıştırılmasına İlişkin Belirlenen Usul ve Esaslara göre, okul servis araçları öğrencileri ders başlangıcından en fazla 15 dakika önce okula teslim edecek. Resmi Gazete’nin 25 Ekim 2017 tarihli sayısında yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile İçişleri, Milli Eğitim ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarına çeşitli yetkiler verilmişti. Milli Eğitim […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI Y...

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına […]

İSTANBUL BİR UÇTAN DİĞER UCA...

Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı. Her […]

ÇUKUROVA GÖÇMEN KUŞLARI AĞIR...

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarını barındıran Çukurova, […]

ATAMAD GAZETECİLER GÜNÜNDE Y...

Kısa adı ATAMAD olan Ataşehir Malatyalılar Derneği […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]