ALİ BAL

ALİ BAL

Mail: [email protected]

SUSURLUK SEVDALISI BİR BAŞKAN

2019 yerel seçimlerinde İYİ Partiden Susurluk Belediye Başkanı seçilen emekli Albay Nurettin Güney bir Susurluk sevdalısı, bir hizmet adamı.

Borçla devir aldığı belediyeyi bugün borcu olmayan, parası olan bir belediye konumuna getiren Başkan Nurettin Güney, disiplini elinden bırakmayan, askerde olduğu gibi devletin parasını çarçur etmeden yerinde kullanan, halktan aldığını halka hizmet olarak götüren bir anlayışı hâkim kılmış belediyede.

Hizmette ayırım gözetmeden çalışan Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney’in bir dizi açılışı için daveti üzerine İstanbul Gazete ve Haberciler Federasyonu Başkanı Ali Rıza Yıldız’ın başkanlığında açılışlara katılmak için oradaydık ve yerinde inceleme fırsatını bulduk.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve kurmaylarının katıldığı açılış töreninde Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney’e övgüyle söz ederek 2024 yerel seçimlerinde tekrar aday gösterileceğini ilan etti.  

Akşener, Nurettin Güney’in İYİ Parti’den tekrar belediye başkanlığı için aday olacağının müjdesini vererek, “İyi ki sizi Susurluk halkı seçti, iyi ki biz seni aday gösterdik” dedi. Aynı zamanda espirili ve neşeli bir üslupla Başkan Güney’e şaka yaparak, başkan belediye tesislerinde bir çayı bile bedava vermiyor diyen Akşener, çalmadı, çaldırtmadı, yemedi, yedirtmedi. Başkan, sen böyle cimri olmaya devam et” ifadeleri bir espiri olarak katılanların alkışlarında yerini buldu. Daha sonra Genel Başkan Meral Akşener ve protokolün katılımıyla açılış gerçekleştirildi.

RESMİMİZ YOK AMA GÖNLÜMÜZ BURADA

Kendi öz imkanlarıyla inşa ettiği kültür merkezi ile ilgili çok zorluklar çektiğini anlatan başkan, bugün bir liraya aldığın malzemeyi iki gün sonra iki katı fiyatına alıyorsunuz. Ama tüm zorluklara rağmen bu güzel kültür merkezini Susurluğumuza kazandırdık. Gördüğünüz gibi burada bizim resmimiz yok burada bizim gönlümüz var diyerek mütevazi kişiliğini bir kez daha Susurluk halkına göstermiş oldu. 

KÖTÜ PARTİ YOK KÖTÜ İNSAN VAR

Sohbetlerimizde, kötü parti yok, kötü insan var. Çünkü partiyi yöneten insanlardır diyen Nurettin Güney; Bugün devlet imkânlarını kendisi için kullanan kişilerin geleceğe kötü bir intiba bırakır kendi çocuğunuzun ailenizin geleceğini lekelersiniz. . Dolayısıyla Avrupa liderlerinin çoğunun özelliği bu. Etik değerlere önem vermek, ayırım yapmamak gerekir. Bunu yaptığınızda faydalı olamazsınız. Belediye başkanlığında da böyle. Ayrım yaparsanız halk arasında itibar göremezsiniz.

Susurluk’ta hizmetin önceliği, kadın, çocuk, tarım ve hayvancılık olduğunu söyleyen Başkan Güney; tamamıyla atıl durumda olan ve vatandaşların çekinerek gitmedikleri ve bağımlıların mekânı haline gelen bir sokağı “Sanat Sokağı” adıyla yeniden düzenleyerek kadınların ve gençlerin yeteneklerini sergilemek, üretmek ve markalaşmak adına adımların atılması için önemli çalışmaların yapıldığı bir mekân haline getirdik.

KİTAP CAFE

Atanamayan onlarca öğretmeni mesleklerine göre istihdam ederek vatandaşımıza hizmet amacıyla değerlendirdiklerini söyleyen Güney; açtığımız kitap Cafede öğrencilerimiz sınavlara hazırlanırken aynı zamanda Türk ve Dünya klasiklerini de burada inceleme fırsatını bulabilirler. Buradaki hizmet tamamıyla belediyemizce karşılanmakta ve öğrencilere huzurlu çalışma ortamını sağlamak için ne gerekiyorsa yapılıyor.

Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney’in ‘öncelikli’ faaliyetler olarak belirlediği kadınların üretmesi, istihdama katılması prensibi kapsamında Ömür Üreten Kadınlar Gelişim Atölyesi, 2019 yılından beri üretiyor ve marka yaratarak aile bütçelerine önemli katkı sağlıyorlar.

Ömür Üreten Kadınlar adı altında açılan atölyede, kişisel gelişim etkinlikleri, seramik, mozaik, panç, tablo, keçe, takı tasarım, ahşap boyama, hediyelik eşya,  makrome, temel bitki yetiştiriciliği gibi farklı branşlarda eğitim veriliyor. Her yaştan, bütçeden, eğitim düzeyinden, kadınların el becerileri konusunda çalışmalar yapmak, meslek edinmek, kişisel gelişime katkı sunmak ve ev ekonomisine maddi sunmasını sağlamak amacıyla kurulan atölyeye Susurluklu kadınlar yoğun ilgi gösteriyor.

Nurettin Güney; atıl durumda olup neredeyse kapanacak olan Susurluk Şeker Fabrikasını hem belediye olarak hem de halkı teşvik ederek bugün onlarca kişinin çalıştığı, yıllık 1 milyon tonun üzerinde şeker pancarının işlendiği bir kuruluş haline getirdik. Belediyemizin hakkına düşen şekeri ve atık malzemeyi gübre olarak kullanmak üzere ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. Böyle bir tesisi Susurluk’umuza kazandırmanın mutluluğunu tüm vatandaşlarımızla birlikte yaşıyoruz.

BELEDİYE BURADA

“Belediye Burada” projesi kapsamında Belediye Başkanı olarak her hafta Cuma günü bir mahalle veya köyümüze giderek sorunları yerinde inceleme fırsatı buluyoruz diyen Güney; bizim çözmemiz gereken sorunlar kadromuzla yerinde inceleyerek çözüm noktasında çalışmalarımızı yürütüyor ve vatandaşın isteklerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Ancak bazı sorunlar bizimle ilgili olmadığı için bu istekleri de not alarak ilgili kurumlara resmi yazıyla iletiyoruz. Mesela en çok şikâyet konusu olan İnternet devletin, su ise büyükşehrin himayesinde.

Proje kapsamında Cumhuriyetin 100 yıl nedeniyle Susurluk Belediyesi olarak başlattıkları fidan dikme uygulamasına, İstanbul Gazete ve Haberciler Federasyonu olarak katılım sağladık ve Demirkapı Şeref Eğinlioğlu ilkokulunda geleneksel hale getirilecek fidan dikmenin ilk adımında 50 adet zeytin fidanını dikerek projeye bir katkıda sunmanın mutluluğunu köylüler ve eğitim camiasıyla birlikte yaşadık.  

İyi bir Atatürk sevdalısı olan Başkan Nurettin Güney, bir askeri disiplinle işlerini yürüterek tüm Susurluk halkının sevgisini kazanmış, parti değil hizmeti ön plana alarak ayırım gözetmeksizin bir yönetim şeklini bu güzide ilçemizde hayata geçirmiş sayılı başkanlardan biri. 

Şefkatli ve sahiplenerek yapılan hizmetin karşılığı her zaman vardır. Ben değil biz olarak çalışmalarına yön veren Nurettin Güney başkana, İstanbul Gazete ve Haberciler Federasyonu’nun bir üyesi olarak başarıların devamını dilerken temennim Susurluk halkının bu hizmetleri göz ardı etmemesidir.  

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar