İBB'den gençler için Ticari Pilotluk Eğitimi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İBB'den gençler için Ticari Pilotluk Eğitimi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, gençlerin istihdamına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği, Gökyüzünün Yıldız Gençleri Projesi için başvurular başlıyor. 18 – 29 yaş arası üniversite öğrencilerinin ve mezunlarının katılabildiği proje kapsamında gençlere Sertifikalı İHA-1 Ticari Pilotluk eğitimleri verilecek. 14 Mayıs’ta başlayacak eğitimlerin başvuruları İstanbul Senin uygulaması üzerinden ve online kayıt formu ile alınıyor.

İBB, Gökyüzünün Yıldız Gençleri Projesi ile mesleki seçimleri ile ilgili gençlere yeni ufuklar açmayı ve farklı sektörlerin ihtiyaç duyduğu ortak dijital bilgi ve becerileri kazandırmayı amaçlıyor. İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen proje gençlerin yenilikçi, teknik bilgi ve beceri gerektiren alanda istihdam edilmeleri ve lisanslı genç drone pilotu sayısının arttırılması da projenin amaçları arasında yer alıyor.

ONLİNE BAŞVURULAR BAŞLADI

Projeye 18 – 29 yaş arası, üniversite öğrencisi ya da bir yıl önce mezun olan, İstanbul’daki üniversitelerde öğrenim gören veya ailesi İstanbul’da ikamet eden gençler başvurabiliyor. Ekim ayı sonuna kadar hafta içi ve hafta sonu grupları halinde yapılacak eğitimler için başvurular İstanbul Senin uygulamasından ve https://forms.ibb.gov.tr/genclikspor/ibb-iha-egitimleri-ve-sertifika-programi/ online kayıt formu ile alınıyor.  

ÖĞRENCİ VE MEZUNLAR KATILABİLİYOR

Projeye mühendislik, fotoğrafçılık ve kameramanlık, ilk ve acil yardım (paramedik), sivil savunma ve itfaiyecilik, acil durum ve afet yönetimi, insansız hava aracı teknolojisi ve operatörlüğü, coğrafya, organik tarım işletmeciliği, sinema ve dijital medya bölümleri başta olmak üzere tüm üniversite öğrencileri ve mezunları katılabiliyor.

SINIF İÇİ EĞİTİMLER GENÇLİK OFİSİNDE, UYGULAMA AÇIK ALANDA

Azami kalkış ağırlığı 4 kg ve 25 kg arasındaki İHA’ların kullanımına yönelik olan eğitimler için 8 saati uygulamalı olmak üzere toplam 32 saat sürecek. Gençlerin ücretsiz olarak katılabileceği proje kapsamında sınıf içi eğitimler İBB’nin Ümraniye Haldun Alagaş Gençlik Ofisinde, uygulama eğitimleri ise açık alanlarda yapılacak.

SINAVDAN GEÇENLERE DRONE EHLİYETİ

Havacılık  kurallarından  uçuş  prensiplerine,  genel  meteoroloji  bilgisinden  bakım  ve  onarıma  kadar  drone kullanımı ve esaslarına yönelik konuları içeren eğitimlerin sonunda sınav düzenlenecek. Sınavda başarılı olanlar ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve MEB onaylı İHA pilotluk lisansı almaya hak kazanacak.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İstanbul Valiliği duyurdu: 1 Mayıs'ta toplu ulaşıma kısıtlama!Önceki Haber

İstanbul Valiliği duyurdu: 1 Mayıs'ta to...

22 yıl sonra yeniden 'EVET' dedilerSonraki Haber

22 yıl sonra yeniden 'EVET' dediler

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar