ERSİN; “İSKİ ANLAŞMAYA YANAŞMIYOR”

31 May 2017 Çar 13:37
Bu haber 165 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Bir dokun bin ah işit. İşte Barbaros Mahallesi Muhtarı sorunlar yumağıyla uğraşıyor. Bir taraftan imar sorunu, diğer taraftan imar belirsizliğinden doğan hizmet aksaklığı ve en önemlisi de dere yataklarının sorunu.  Barbaros Mahallesi Muhtarı Ercan Ersin; “Dere yatakları gerçekten yıllardan beri büyük bir sorun.  Bu konuda muhtar olduğum günden bugüne çok uğraştım halada uğraşıyorum. Burada üç bölge var. Islah alanının dışında kalan yeşil alanda protokol tamam. TOKİ ile anlaşma sağlandı. İl Özel İdareye ait olan alanda görüşmeler sürüyor ancak İSKİ’ye ait olan dere ıslah alanı içerisinde kalan bölümde hiçbir gelişme yok” dedi.

“SİYASİLER SÖYLEDİKLERİNİ ERKEN UNUTUYORLAR”

Her seçim döneminde gelen siyasiler buranın sorununu çözeceklerini söyledikleri halde seçimden sonra hiç uğramadıklarına sitem eden Muhtar Ercan Ersin; “ Dere yatakları gerçekten yıllardan beri büyük bir sorun.  Burada oturan sakinlerin 80’li yıllarda af ile birlikte yatırdıkları paralar karşılığında hiçbir şey verilmemiş. Ortalama 40-45 yıldır burada oturuyorlar ve vergilerini ödüyorlar. Buradaki tek sıkıntı oturdukları yerlerinin rayiç bedeli üzerinden kendilerine verilmesi olayıdır. Ne kadar acıdır ki her seçim döneminde ayırt etmeden söylüyorum gelen tüm siyasiler bu sorunu çözeceklerini söyleyenler, seçimden sonra bir vatandaşımızın kapısını çalarak bu sorunla ilgili soran olmadı” diyerek siyasilere sitemini mahalleli adına dile getirdi.

“232 HAK SAHİBİNE ATAŞEHİR BELEDİYESİ DAİRE VERECEK”

Ersin; “ Bu güne geldiğimizde sanırım 2005 yılında Kadıköy Belediyesi ile TOKİ arasında bir protokol imzalanmış. Bu dere ıslah bandının dışında yeşil alanda kalan bölgeyi kapsayan bir protokol.  Buranın ilçe olmasıyla birlikte bu anlaşma Ataşehir’e devredildi. Bugün itibariyle Ataşehir Belediyesi tarafından bu konunun bitirildiğine dair bilgileri aldık. Artık buradaki hak sahipleri elindeki makbuz ve evrakları ile birlikte Ataşehir Belediyesi’ne çağırıyoruz.  Emek Evler de tahminen 50-55 bin TL borçlandırılarak aylık 200 TL ödemeli değeri 600-700 bin civarında olan dairelerden hak sahiplerine verilecek.  Toplam TOKİ ile ilgili olarak verilecek daire sayısı 232 olarak biliyorum.  TOKİ’ye ait olan bu bölge için anlaşma sağlandı. Toplam buradaki sorunlu konut sayısı 400 küsur. Bunun bir kısmı İl Özel İdarenin okul alanında. Bir kısmı yeşil alanda, bir kısmı dere bandında, bir kısmı da ıslah planının içerisindir” dedi.

“İSKİ ANLAŞMAYA YANAŞMIYOR”

Dere Islah planının içerisinde olanların sorunu da İSKİ ile çözülmesi gerekiyor diyen Ersin; “Çünkü orası İSKİ’ye ait.  Fakat İSKİ anlaşmaya yanaşmadığı gibi taleplerimize de cevap vermiyor. Burada herhangi bir çalışmalarının olmadığını, olduğunda bu insanlara aynı şekilde daire vereceğiz diyorlar.  Benim mahallemde ıslah çalışmalarından dolayı yıkılan yerler var. İSKİ bu insanlara Tuzla, Kartal’dan daireler verdi. O zaman ki değeri 250-300 bin TL olan daireleri vatandaşa 150 binTL’ye verdiler. Vatandaş ayda 500 TL ödeyerek bu dairelere sahip oldu. Bundan 4-5 yıl önceki mevzuattan bahsediyorum” diye konuştu.

“ATAŞEHİR BELEDİYESİ YARDIMCI OLUYOR”

Ersin açıklamasının devamın da; “Bu konuda Ataşehir Belediyemiz yardımcı oluyor. Vatandaş mağdur olmasın diye biz taşın altına başımızı, belediyemiz de elini koyuyor.  Bunun karşılığında Ataşehir’de İSKİ’nın elinde bulunan yerlerinin bir kısmını protokolle Ataşehir Belediyesine devretmesi gerekiyor. Çünkü kanunen bu gerekiyor. Bunu devretmediği takdirde Ataşehir Belediyesi vatandaşa daire veremiyor.  Buradaki en uygun çözüm İSKİ Ataşehir Belediyesi ile anlaşmasıdır. Belediye de TOKİ ile ilgili verdiği dairelerin aynısını daha uygun şartlarda vererek yan yana olan komşularda bu şekilde yararlanmış olacaklar. 40 45 yıldır yaşadığı mahalleden komşularından ayrı düşmeyecekler. Hele hele benim mahallemde geldiği gibi kalan, hiç göç vermeyen bir mahalle olarak komşuları birbirinden ayırmak hiç doğru bir hareket değil.  Yıllarca iç içe yaşayarak kız alıp, kız vermişiz.  Düğünle yapmışız, cenazeler kaldırmışız ve hep bir arada olmuşuz.  O nedenle Ataşehir Belediyesi bugün 600-700 bin TL değerinde ki daireleri 50 bin TL’ye verirken siz İSKİ olarak bu insanlar için bir kere faydalı bir iş yapmak çok mu zor?”  şeklinde ifade etti.

“ÇÖZÜM NOKTASINDA AK PARTİ İLÇE BAŞKANINDAN DESTEK BEKLİYORUZ”

Ersin açıklamalarının sonunda; “İSKİ Islah bandı dışında kalan TOKİ’ye ait olan bölgede protokol yapıldı işler çözüldü. İl Özel İdare’nin olduğu alanda sıkıntımız var. O alanda 80 hanemiz var. Mahkeme devam ediyor.  AK Parti İlçe Başkanı Sayın Naim Yağcı’yı vatandaşlarla görüştürdük.  Bu konun çözüme gittiğini, bize yardımcı olacağını, oradaki bir alanda imar durumu olduğunu, TOKİ ile anlaşıp buradaki insanlara buradan birer daire vererek bu işi çözmeye çalışacağımızı görüştük. Dördüncü görüşmemizi en kısa sürede gerçekleştirerek bu konuda bir adımda Naim Başkanımızdan bekliyoruz. Başkanımızın bir adım atmasıyla inşallah bu sorunu da çözmüş olacağız. Kısaca özetlersek burada üç bölge var. Islah alanının dışında kalan yeşil alanda protokol tamam. TOKİ ile anlaşma sağlandı. İl Özel İdareye ait olan alanda görüşmeler sürüyor ancak İSKİ’ye ait olan dere ıslah alanı içerisinde kalan bölümde hiçbir gelişme yok” dedi.

Benzer Haberler

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Yorum 
0

Beşiktaş, UEFA Şampiyonlar Ligi G Grubu 3. hafta mücadelesinde deplasmanda Monaco’yu 2-1 yenerek üçte üç yaptı ve gruptan çıkma adına büyük avantaj yakaladı. Beşiktaş, UEFA Şampiyonlar Ligi G Grubu 3. haftasında deplasmanda Monaco ile karşı karşıya geldi. Maçın 30. dakikasında Monaco, öne geçti. Balde’nin pasıyla ceza sahası içi sol çaprazda topla buluşan Falcao, Pepe’den sıyrıldıktan sonra yaptığı vuruşla meşin […]

Yorum 
0

Ataşehir Belediye Meclis toplantısında Âşık Veysel ve Mustafa Kemal mahallelerini kapsayan ve Büyükşehir Meclisi’nden çıkan 1/5000’lik Nazım İmar Planlarıyla ilgili iddialara cevap veren Ak parti Meclis Grup Başkanı M.Cevat Arzık; “Buradaki amaç dönüşüm mü? Yoksa para kazanmak mı? Tabiî ki dönüşüm olmalı. Çarpık ve düzensiz binalar varsa başta bunu dönüşüme uygun bir şekilde modellenmesi gerekir” […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


ARZIK; “AMAÇ DÖNÜŞÜM MÜ?PARA...

Ataşehir Belediye Meclis toplantısında Âşık Veysel ve […]

KARADAĞ; “BU SİYASİ Bİ...

Ataşehir Belediye Meclisi’nde tartışmalara neden olan Âşık […]

MECLİS OTURUMUNDA İMAR PLANL...

Ataşehir Belediye Meclisi Meclis 1.Başkanvekili Sadi Özata […]

İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI

Türkiye’de işsizlik oranı, temmuzda geçen yılın aynı […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]