Askeri Bölgelerin İmara Açılması TBMM Gündeminde

23 Ağu 2013 Cum 12:29
Bu haber 1.979 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

CHP’Lİ ÖĞÜT ASKERİ BÖLGELERİN İMARA AÇILACAĞI İDDİALARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

“Kışlalar şehir dışına taşınacak ardından da boşalan araziler imara açılacak” İşte bu iddia geçtiğimiz yılın Mayıs ayından beri gündemdeki yerini koruyor. Bu tartışmayı gündeme getiren gelişmeler ise şöyle.

 

Önce 2012’nin Mayıs ayında kabul edilen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile askeri yasak bölge ve güvenlik bölgelerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ya da belediyeler vb. idarelere bedelsiz olarak devredilmesine olanak tanındı. Bir sonraki adım ise Tapu Kanunu ve Kadastro Kanununda değişiklik yapılması oldu. Kanun,  askeri yasak ve güvenlik bölgelerin yeniden belirlenmesi öngörüyor ve bununla ilgili gerekli çalışmaları yapmak üzere Milli Savunma ile İçişleri Bakanlıkları görevlendiriliyordu. Aynı kanun ile bu alanların yapılaşmaya açılmasının ve yabancılara satılabilmesinin yolu da açıldı.

Her ne kadar Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ihtiyaç duyulan kentlerde planlama yapılacağını ancak askeri alanların imara açılmayacağını kaydetse de son dönemde kamuoyuna yansıyan bazı haberler soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de konuyla ilgili bir önerge hazırlayarak Başbakan Erdoğan’a bu iddiaları sordu. Tapu Kanunu ve Kadastro Kanununda Değişiklik Yapılmasının gerekçesini soran Öğüt, önergesinde şu soruları yöneltti:

-Milli Savunma ile İçişleri Bakanlıkları’na tanınan süre ve verilen görev doğrultusunda hangi il ve ilçelerde kaç adet askeri yasak ve güvenlik bölgede değişiklik olmuş ve bu bölgeler yeniden belirlenmiştir? Kamuoyuyla paylaşmayı düşünmekte misiniz?

-Son 10 yıl içinde Askeri yasak ve güvenlik bölgelerinden kaçı imara açılmıştır?

-Askeri birliklerin küçük kentlere taşınması konusunda üzerinde çalışılan bir proje var mıdır?

Benzer Haberler

Esatpaşa ve Örnek mahallelerinde “Yarı Kapalı Pazar Alanı” hayata geçiyor. Ataşehir Belediyesi tarafından toplam 20 bin metrekare alan üzerine hazırlanan projede, 6 bin metrekareye yarı kapalı pazar alanı kurulacak. Örnek Mahallesi’nde bulunan kapalı pazar alanı genişletilerek Esatpaşa Mahallesi’nde yapılacak kapalı pazar alanıyla bir bütün haline getirilecek. Membran çatı örtüsüyle yapılacak yarı kapalı pazar alanında, vatandaşlar […]

Yorum 
0

TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin bölgesinin doğusundaki Azez’den operasyon başlattı. Sahadaki AA muhabirleri, Harekat’ın 3. gününde TSK’nın Afrin’in doğusundaki Azez’den de operasyon başlattığını, kara unsurlarının hedef topraklara girdiğini bildirdi. Operasyonda çok sayıda ÖSO unsuru da yer alıyor. BURSEYA DAĞI’NDAKİ HEDEFLER VURULDU Bu arada TSK’ya ait savaş uçakları, Afrin için fiziki korunma sağlayan stratejik önemdeki Burseya Dağı’nda […]

Yorum 
0

Kısa adı “AYEDER” olan Anadolu Avrupa Yakası Erzincanlılar Derneği düzenlediği kahvaltı organizasyonuyla bu hafta 8 köy dernek başkan ve yöneticilerini ağırladı. Kahvaltıda konuşan AYEDER Başkanı Gürsel Sarımaden; “ Birlik ve beraberliği önemsiyoruz. Bu tür organizasyonlarla bunu pekiştirme gayreti içindeyiz. Ayrıca 18 Şubat Pazar günü bir şölenimiz var. Geçen sene olduğu gibi bu senede siyasetin dışında […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


TSK AFRİN’E AZEZ’...

TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin bölgesinin doğusundaki […]

‘MEŞRU MÜDAFAA HAKKI&#...

Genelkurmay Başkanı Akar, Zeytin Dalı Harekâtının BM […]

İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI Y...

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına […]

İSTANBUL BİR UÇTAN DİĞER UCA...

Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı. Her […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]