ATAŞEHİR’DE ASBEST SEMPOZYUMU

14 Kas 2017 Sal 13:55
Bu haber 156 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından organize edilen ve konusunda uzman olan bilim adamlarının katıldığı “ASBEST RİSK YÖNETİMİ SEMPOZYUMU” nda Asbest ya da amyant dediğimiz ısıya dayanıklı kanserojen kimyasal mineralin zararları ve önlemleri anlatıldı.

 

SAĞLIĞA ETKİLERİ GÖRÜLDÜKÇE ‘ÖLDÜRÜCÜ TOZ’ ADINI ALMIŞTIR”

Toplantıya ev sahipliği yapan Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal, 2009 yılında kurulmuş ve 17 Mahalleden oluşan Ataşehir ilçemizin nüfusu bugün 422.513’e ulaşmıştır bilgisini paylaştıktan sonra Asbest hayatımıza yeni girdi diyerek; “ Risklerini, kurtulma çarelerini bizlerde öğrenmeye çalışıyoruz. Yanmazlığı, ısı yalıtım niteliği, sıcaklık ve asitlerden etkilenmemesi, yüksek elektrik direnci, esnekliği ve benzeri özellikleri ile pek çok ürünün üretiminde ‘MUHTEŞEM LİF’ olarak kullanılsa da önceleri sağlığa etkileri görüldükçe ‘ÖLDÜRÜCÜ TOZ’ adını almıştır.   Sağlığa zararlı etkilerinin fark edilmesi ile bütün dünyada yasaklanmaya başlayan Asbest ülkemizde 30.12.2010 tarihinde yasaklanmıştır” dedi.

DSCF1626

“ASBEST ARAŞTIRMA YAPILMAZSA KENTSEL DÖNÜŞÜM KANSERE DÖNÜŞEBİLİR”

Kartal; “ 2012 tarih ve 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında kanun ile başlayan yıkımlar insan sağlığı açısından tehdit oluşturmaktadır. Binalar yıkılırken Asbest araştırması yapılmazsa kentsel dönüşüm kansere dönüşebilir”  şeklinde ifade etti.

DSCF1596

“ASBEST ARAŞTIRMA RAPORU İSTİYORUZ”

Kartal; “ Ataşehir Belediye Meclisinin, tehlikeli atıkların tahliyesinin yönetilmesi konusunda almış olduğu meclis kararı sonrası Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü olarak 05.04.2017 tarihinden itibaren yıkım ruhsatı başvuruları sırasında, yıkımı istenen binalar için ilgilisinden ‘Asbest Araştırma Raporu’ ve Tehlikeli ve Tehlikesiz Atık Yönetimi Planı’ hazırlatılmasını istiyoruz. Alınan numunelerin raporu geldikten sonra Müdürlüğümüz tarafından incelenerek binaya yıkım ruhsatı verilmesinde sakınca olup olmadığı ilgili müdürlüklere bildiriliyor ve bu sonuca göre işlemler yapılıyor” şeklinde konuştu.

DSCF1593

“NUMUNE ALINMASINI SAĞLIYORUZ”

Yapılarda Asbest içeren yapı elemanlarının tespit edilmesi için numune alınmasını sağlıyoruz diyen Kartal; “ Bugüne kadar 142 yapıdan numune alınmış, 24 binada Asbestli malzemeye rastlanmış ve 7 ton Asbest içeren malzemenin bertarafı sağlanmıştır” diyerek Ataşehir’de mevcut durumla ilgili olarak şu bilgiyi paylaştı.

DSCF1589

ATAŞEHİR’DE MEVCUT DURUM:

Riskli Yapı Onayı Yapılmış Bina Sayısı       : 1600

Onaylanmış ve Yıkılan Bina Sayısı             : 1400

Yıkım Ruhsatı Verilmiş Bina Sayısı             : 1250

DSCF1582 DSCF1570

 

Benzer Haberler

Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı gerçekleştirilirken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşılmış oldu. Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı olurken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşıldı. AA muhabirinin Maliye Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, 2017 yılında 670 milyar 749 milyon 611 bin lira vergi tahakkuk etti. Bunun yüzde 79,9’una denk […]

Yorum 
0

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına yönelik karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kararında, 2016 Ocak ayında kurulan il ve ilçe seçim kurullarının 2 yıllık görev sürelerinin 2018 Ocak ayında dolacağından, bu kurulların Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 15, 18 ve 19. maddeleri hükümleri uyarınca 2018 Ocak ayının son haftası […]

Yorum 
0

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Okul Servis Araçlarının Çalıştırılmasına İlişkin Belirlenen Usul ve Esaslara göre, okul servis araçları öğrencileri ders başlangıcından en fazla 15 dakika önce okula teslim edecek. Resmi Gazete’nin 25 Ekim 2017 tarihli sayısında yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile İçişleri, Milli Eğitim ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarına çeşitli yetkiler verilmişti. Milli Eğitim […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI Y...

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına […]

İSTANBUL BİR UÇTAN DİĞER UCA...

Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı. Her […]

ÇUKUROVA GÖÇMEN KUŞLARI AĞIR...

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarını barındıran Çukurova, […]

ATAMAD GAZETECİLER GÜNÜNDE Y...

Kısa adı ATAMAD olan Ataşehir Malatyalılar Derneği […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]