ATAŞEHİR’DE ASBEST SEMPOZYUMU

14 Kas 2017 Sal 13:55
Bu haber 88 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından organize edilen ve konusunda uzman olan bilim adamlarının katıldığı “ASBEST RİSK YÖNETİMİ SEMPOZYUMU” nda Asbest ya da amyant dediğimiz ısıya dayanıklı kanserojen kimyasal mineralin zararları ve önlemleri anlatıldı.

 

SAĞLIĞA ETKİLERİ GÖRÜLDÜKÇE ‘ÖLDÜRÜCÜ TOZ’ ADINI ALMIŞTIR”

Toplantıya ev sahipliği yapan Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal, 2009 yılında kurulmuş ve 17 Mahalleden oluşan Ataşehir ilçemizin nüfusu bugün 422.513’e ulaşmıştır bilgisini paylaştıktan sonra Asbest hayatımıza yeni girdi diyerek; “ Risklerini, kurtulma çarelerini bizlerde öğrenmeye çalışıyoruz. Yanmazlığı, ısı yalıtım niteliği, sıcaklık ve asitlerden etkilenmemesi, yüksek elektrik direnci, esnekliği ve benzeri özellikleri ile pek çok ürünün üretiminde ‘MUHTEŞEM LİF’ olarak kullanılsa da önceleri sağlığa etkileri görüldükçe ‘ÖLDÜRÜCÜ TOZ’ adını almıştır.   Sağlığa zararlı etkilerinin fark edilmesi ile bütün dünyada yasaklanmaya başlayan Asbest ülkemizde 30.12.2010 tarihinde yasaklanmıştır” dedi.

DSCF1626

“ASBEST ARAŞTIRMA YAPILMAZSA KENTSEL DÖNÜŞÜM KANSERE DÖNÜŞEBİLİR”

Kartal; “ 2012 tarih ve 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında kanun ile başlayan yıkımlar insan sağlığı açısından tehdit oluşturmaktadır. Binalar yıkılırken Asbest araştırması yapılmazsa kentsel dönüşüm kansere dönüşebilir”  şeklinde ifade etti.

DSCF1596

“ASBEST ARAŞTIRMA RAPORU İSTİYORUZ”

Kartal; “ Ataşehir Belediye Meclisinin, tehlikeli atıkların tahliyesinin yönetilmesi konusunda almış olduğu meclis kararı sonrası Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü olarak 05.04.2017 tarihinden itibaren yıkım ruhsatı başvuruları sırasında, yıkımı istenen binalar için ilgilisinden ‘Asbest Araştırma Raporu’ ve Tehlikeli ve Tehlikesiz Atık Yönetimi Planı’ hazırlatılmasını istiyoruz. Alınan numunelerin raporu geldikten sonra Müdürlüğümüz tarafından incelenerek binaya yıkım ruhsatı verilmesinde sakınca olup olmadığı ilgili müdürlüklere bildiriliyor ve bu sonuca göre işlemler yapılıyor” şeklinde konuştu.

DSCF1593

“NUMUNE ALINMASINI SAĞLIYORUZ”

Yapılarda Asbest içeren yapı elemanlarının tespit edilmesi için numune alınmasını sağlıyoruz diyen Kartal; “ Bugüne kadar 142 yapıdan numune alınmış, 24 binada Asbestli malzemeye rastlanmış ve 7 ton Asbest içeren malzemenin bertarafı sağlanmıştır” diyerek Ataşehir’de mevcut durumla ilgili olarak şu bilgiyi paylaştı.

DSCF1589

ATAŞEHİR’DE MEVCUT DURUM:

Riskli Yapı Onayı Yapılmış Bina Sayısı       : 1600

Onaylanmış ve Yıkılan Bina Sayısı             : 1400

Yıkım Ruhsatı Verilmiş Bina Sayısı             : 1250

DSCF1582 DSCF1570

 

Benzer Haberler

Ataşehir Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün organize ettiği etkinlikler devam ediyor. Nihal Yalçın, Seray Şahiner’in yazdığı ve İlhami Yazar’ın yönettiği tek kişilik “Antabus” adlı oyun ile Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi Halit Akçatepe Sahnesinde sahne aldı. 333 kişinin izlediği tek perdelik oyun sonrası Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi İdari İşler Koordinatörü Tamer Semerci tarafından […]

Yorum 
0

24 Kasım Öğretmenler Günü, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği törenle kutlandı. Törende konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican; “Dünya var oldukça en temiz, en onurlu meslek öğretmenlik olacaktır. Zira öğretmenler insanlığın adsız mimarları ve gelecek aydınlık günlerin yol göstericileridir” dedi.   Ataşehir Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle ilk […]

Yorum 
0

Antibiyotik direncine neden olan bakterinin gen transferi engellendi Bilim adamları, antibiyotiğe karşı direnç gelişmesine neden olan bakterilerin gen transferi yapmasını engelledi. Kanada’daki Montreal Üniversitesi araştırmacıları, antibiyotik direncine yol açan ve kromozom dışı DNA parçacıkları olan plazmidlerin bakteriler arası transferini engellemeyi başardı. Araştırmacılar, plazmidlerin transferindeki en önemli unsurlardan TraE proteinlerine bağlanan küçük kimyasal molekülleri taradı. X Işını Kristalografisi ile yapılan analizde […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


“DEVLETİMİZİN MAHALLELERDEKİ...

Ataşehir Birlik Platformu Başkan ve Yönetim Kurulu […]

MALTEPE ARDAHANLILAR DERNEĞİ...

Yeni kurulan Maltepe Ardahanlılar Derneği kurucu yöneticileri […]

1000 ÇOCUĞU GİYDİRME PROJESİ...

Ataşehir’de bir ilki gerçekleştiren il derneklerinin katkı […]

ÇANTADAN KAÇAK KÖPEK YAVRULA...

Kapıkule Sınır Kapısı’nda bez pazar poşetlerin arasında […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]