“FESTİVALE KATILMAKTAN SON DERECE MUTLUYUZ”

29 Eyl 2017 Cum 11:31
Bu haber 208 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Ataşehir’de bir ilki gerçekleşen,  Ataşehir Anadolu Kültürleri Dayanışma Festivaline Katılan dernekler yapılan yarışmalarda kendi kültürlerini tanıtma fırsatı buldular.

Kendi Kültürlerini tanıtmak ve diğer kültürleri de tanıma fırsatı yakalayarak festivale katılan Ataşehir Bayburtlular Derneği Başkanı Ali Uğurlu, festival ve katıldıkları yemek yarışması ile ilgili duygularını gazetemize anlattı.

Sanatı seven, sanatın içinden gelen Ataşehir Bayburtlular Derneği Başkanı Ali Uğurlu, sanatın ince ruhuyla şöyle konuştu:

“MEMLEKETİN BÜTÜN RENKLERİYLE BİR ARADA OLMAK GÜZEL”

Ali Uğurlu (Ataşehir Bayburtlular Derneği Başkanı) : “Bu festivale katılmaktan son derece mutluyuz. Burada olmanın başka bir heyecanı var. Memleketin bütün renkleriyle bir arada olmak çok güzel. Bütün akrabalarımızla Ataşehir de yaşayan yaklaşık 4 bin 500 Bayburtlu hemşerilerimizle burada buluştuk. 30 Eylül günü burada Bayburt gecesi yapacağız. Şimdiden Ataşehirlileri ve hemşerilerimizi kültürümüzü tanıtacağımız gecemize davet ediyoruz. Ayrıca bize her zaman destek olan Ataşehir basınına da teşekkür ederim” dedi.

DSCF8437

“2 ASIRLIK LOR DOLMASI”

Yemek yarışması ile ilgili olarak Dernek Başkanı Ali Uğurlu şunları söyledi: “Yaklaşık 2 asırlık ‘Lor dolması’ dediğimiz bir yemeğimiz var. Bunu Bayburtlular özel misafirlerine ikram eder.  Yapımı da zahmetli bir yemek.  Birde Bayburt’un Yaprak Mantısı var. Yoğurtlu yapılır. Birde baklavamız var. Her ne kadar Bayburtlunun özel tatlısıdır ama bunu şeklini 83 yaşındaki annem verir. Her bayramda gelen misafirlere ikram etmek üzere özenle hazırlar. Hizmet etmeyi, ikramı çok sever. İkram etmezse çok üzülür. Baklavaya verilen bu şekli hiçbir yerde göremezsiniz. Anneme özeldir. Buda Bayburtluların bir rengidir. Ayrıca bayanların giydiği yöresel bir giysimiz var. Buna biz “Ehram” diyoruz.  Koyunyününden yapılır. Kışın sıcak, yazında serin tutar. Bu giysi 3 asırdan beri var olan bir giysi. Son zamanlarda erkek versiyonu olarak ceketi ve kravatı çıktı. Bayan çantaları ve çok dekolte olmamak üzere bayanlar için uzun elbiselerde yapılmaya başlandı” şeklinde ifade etti.

DSCF8502   DSCF8504 DSCF8437  DSCF8452  DSCF8452 DSCF8447 DSCF8445 DSCF8444

 

Benzer Haberler

İç İşleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye mahkeme süresince vekâlet edecek ve Cumartesi günü yapılacak olan seçimde Ak Parti adayını ismini açıklayan İl Başkanı Dr. Selim Temurci; adayımız Meclis Grup Başkanımız Mustafa Cevat Arzık’tır dedi. Ak Parti Ataşehir İlçe başkanlığı Binasında İl Başkanı Dr.Selim Temurci ve il başkan yardımcılarının yanı sıra […]

Yorum 
0

‘Ataşehir’in nesi meşhur?’ diye bir sokak röportajı yapsak, sanırım en çok ‘yemek mekânları’ cevabını alırız. 430.000 nüfuslu bir ilçede bu kadar çok yeme içme eyleminin var olması arzın ihtiyaca dönüştüğünü  gösteriyor. Et menüleri, balık çeşitleri, pizzalar, tatlılar, kahvaltı salonları, kahve keyif mekânları ve akla gelebilecek her şey farklı mekânlarda ilçede yayılmış bir durumda. Her biri […]

Yorum 
0

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararının ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın “Doğu Kudüs Filistin’in başkentidir” açıklamasının ardından gözler bir kez daha bu kutsal şehre çevrildi. Müslümanların ilk kıblesi ve Hazreti Muhammed’in miraç yolculuğuna çıktığı yerolan Mescid-i Aksa ile Hristiyan ve Yahudilerin en kutsal mekanlarına ev sahipliği yapan Kudüs, 1917’de Osmanlı egemenliğinden çıktığından beri sıkıntılı günler yaşıyor. Doğu Kudüs‘ü 1967’de […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


BULANIK SOSYAL BELEDİYECİLİK...

Muş’un Bulanık Belediyesi, Aile Destek Merkezi, çeşitli […]

ATAŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS G...

  Ataşehir Belediyesi Başkanı Battal İlgezdi’nin görevden […]

SIVASLILARDAN HEMŞERİLERİNE ...

Ataşehir Sivaslılar Platformu üyeleri, İç İşleri Bakanlığı […]

ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE METROSU AÇI...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, Üsküdar-Ümraniye metrosunun […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]