FSM’DEN HASTA SEVKLERİ DEVAM EDİYOR

08 Ağu 2017 Sal 16:13
Bu haber 122 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

07 Ağustos 2017 saat 18.00 da Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi E-5 üzerindeki ana giriş kapısı önünde FSM hastanesi İnisiyatifi adına Ataşehir Kent Konseyi Başkanı Turan Dolu tarafından yapılan basın açıklamasında; Fatih Sultan Gelişen tepkiler üzerine bu klinikler açılmış gibi gösterilmeye çalışılmış, göstermelik çözümler üretilme yoluna gidilmiştir. Ancak pratikte durum değişmemiştir: Hastalar diğer hastanelere sevk edilmeye devam edilmekte, kadın doğum ve çocuk klinikleri bugün için hala kapalı durumdadır” denildi.

Fatih Sultan Mehmet Eğitim Ve Araştırma Hastanesi E-5 Üzerindeki Kapısı Önünde FSM Hastanesi İnisiyatifi tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

 
BASINA VE KAMUOYUNA

“Bilindiği gibi bir süredir Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi(PTT Hastanesi) konusunda bir dizi gelişme yaşanmaktadır. Hastanenin kadın doğum ve çocuk klinikleri kapatılarak hastalar başka hastanelere yönlendirilmiş, bu kliniklerde görev yapan doktor ve sağlık personeli ise Sancaktepe’de kurulan yeni hastaneye gönderilmiştir. Gelişen tepkiler üzerine bu klinikler açılmış gibi gösterilmeye çalışılmış, göstermelik çözümler üretilme yoluna gidilmiştir. Ancak pratikte durum değişmemiştir: Hastalar diğer hastanelere sevk edilmeye devam edilmekte, kadındoğum ve çocuk klinikleri bugün için hala kapalı durumdadır.

Kadındoğum ve çocuk klinikleri belirsizliğini devam ettirirken FSMEAH’ni bekleyen daha büyük tehlike ise “şehir hastanesi” politikası ile gündemdedir. Şehir içindeki kamu hastanelerini kapatmaya, işlevsizleştirmeye, ikincil hastane konumuna itmeye; bunun yerine şehir dışında büyük hastane kompleksleri inşa etmeye yönelik bu politika, kamu sağlık hizmetlerini erişilebilir olmaktan çıkarmakta, kamu sağlığı politikasını “kar”a endekslemektedir.

Diğer yandan hastanenin bugünkü fiziki altyapısı ve organizasyonu da yetersizdir. Hastane günlük ayakta 5000 hastaya hizmet verirken yatak kapasitesi ise 300 civarındadır. Dolayısıyla hastanenin fiziki altyapısının geliştirilmesi, yeni binaların eklenmesi gerekmektedir.

Bizler FSM Hastanesi İnisiyatifi olarak bir araya gelen çeşitli kitle örgütleri ve STK’lar olarak diyoruz ki; FSMEAH’nin kapatılması, işlevsizleştirilmesi ya da hizmetlerinin daraltılmasına yönelik hiçbir uygulama ve girişimi kabul etmeyeceğiz. Kadın doğum ve çocuk kliniklerinin acilen tam kapasite ile hizmet verir hale getirilmesini istiyoruz. Yerinde ve yeniden yapılanma süreci hayata geçirilerek FSMEAH tüm üniteleri ile nitelikli, çağımıza uygun sağlık kompleksi işlevi kazandırılmasını talep ediyoruz.

Bu doğrultuda bugünden itibaren bir imza kampanyası başlatıyoruz. Hastane önünde, meydanlarda, pazarlarda, parklarda, toplu ulaşım alanlarında imza masaları açacağız. Broşürler dağıtacağız. Tek tek ve toplu olarak sorunu halkımızla paylaşacağız. FSMEAH’ne sahip çıkacağız. Herkesin de sahip çıkmasını sağlayacağız.”

 

FSM hastanesi İnisiyatifi

IMG-20170807-WA0011 IMG-20170807-WA0009 IMG-20170807-WA0034

Benzer Haberler

Ataşehir Belediye Meclisi Ekim ayı 6’ıncı birleşiminde 1.Başkanvekili Sadi Özata Başkanlığında toplanarak gündemdeki maddeleri görüştü. Ataşehir Belediye Meclisi 6’ıncı birleşiminde gündeme geçmeden önce gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanı ile Ak Parti Grup Başkanı M.Cevat Arzık, 19 Ekim Muhtarlar günü nedeniyle Ataşehir Mahalle Muhtarları ile tüm muhtarlarını Muhtarlar Günü’nü kutladılar. Daha sonra gündemde bulunan […]

Yorum 
0

Sağlık Bakanı Demircan imzasıyla ilgili kurumlara gönderilen genelgede, mide küçültme ameliyatlarının kriterleri yeniden belirlendi. Sağlık Bakanlığı, medyada yer alan ve kendilerine de bildirilen, obezitede giderek yaygınlaşan bir tedavi yöntemi olarak uygulanan ve “obezite cerrahisi” şeklinde adlandırılan operasyonlara bağlı olarak bazı vakaların ölümle sonuçlanması üzerine harekete geçti. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan imzasıyla, obezite cerrahisi uygulamalarındaki muhtemel […]

Yorum 
0

UEFA Avrupa Ligi I Grubu 3. hafta maçında Atiker Konyaspor, sahasında Avusturya temsilcisi Salzburg’a 2-0 yenildi. UEFA Avrupa Ligi I Grubu 3. hafta maçında Atiker Konyaspor, sahasında Avusturya temsilcisi Salzburg’a 2-0 yenildi. dakikada Ömer Ali Şahiner’in ceza sahası dışından sağ çaprazdan vuruşunda, top kaleci Walke’de kaldı. dakikada Samassekou’nun pasında, ceza sahasında topla buluşan Berisha’nın yerden şutunda, meşin yuvarlağı […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


SOYLU, 200 ÖĞRENCİYLE BULUŞTU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Biz Anadoluyuz Projesi’ni […]

NÜFUS HİZMETLERİ KANUN TASAR...

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik […]

ATAŞEHİR’DE MUHTARLAR GÜNÜ K...

  Kültürümüzün, toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından […]

100 BİN KİŞİYE CUMHURİYET ME...

Ataşehir’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için büyük hazırlık. […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]