Afet riski olan bölgeye gökdelen izni

04 Eyl 2015 Cum 11:29
Bu haber 1.541 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Ataşehir’de afet riski olan bölgeye gökdelen izni

İçerenköy’de meyve bahçeleriyle çevrili, iki katlı sosyal konutların bulunduğu bölge Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla riskli alan ilan edilerek alındı, üzerine 26 katlı gökdelenlerin yapılmasına izin verildi. Ataşehir Belediyesi devre dışı bırakılarak yapılan plan değişikliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylandı

İstanbul Ataşehir’de meyve ağaçlarıyla bezeli iki katlı sosyal konutların bulunduğu arazinin riskli alan ilan edilmesinin asıl nedeni anlaşıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “re’sen” onaylanan plan değişikliğine göre, söz konusu araziye 26 katlı gökdelenler yapılacak.

2 kat yerine 80 metre verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından, 31 Mayıs 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Ataşehir İçerenköy’deki sosyal meskenlerin arazisi riskli alan ilan edildi. “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun”a dayandırılan kararın gerçek yüzü, arazi ile ilgili hazırlanan plan değişikliğinin açıklanması ile ortaya çıktı.
İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından, 25 Ağustos 2015 tarihinde açıklanan plan değişikliğine göre, yeşillikler içinde iki katlı son derece sevimli sosyal meskenler yıkılacak, yerine 80 metre yüksekliğinde gökdelenler yapılacak. Görünüş itibariyle, bir deprem anında yıkılması olası yapılar arasına girmesi düşünülemeyecek iki katlı konutlar ranta kurban edilecek. 23 Eylül 2015 tarihine kadar askıda kalacak olan plan değişikliği, 2,5 emsal ile bölgeye oldukça yüksek bir inşaat yoğunluğu da getiriyor. Değişiklik aynı zamanda, yetişmesi yıllar almış ağaçlar arasındaki “Menekşe Parkı”nı ve 3 sokağı da ortadan kaldırıyor.
Yeni planda arazinin bir başka tarafında park alanı ayrılmış olsa da, yine plan değişikliğiyle Rüstempaşa, Toygar ve Merve sokakları yok adddsssedilecek. Hatipoğlu Market’in bulunduğu arazi de plan kapsamına alınmış bulunuyor.

Ataşehir’de plan değişikliği askıda

İstanbul’daki imar planlamasında, yapılan kanun değişiklikleriyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni devre dışı bırakan hükümet, Ataşehir’de yaptığı değişiklik ile bunun bir örneğini daha verdi. İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün söz konusu plan değişikliği ile ilgili yazısında şöyle denildi: “İçerenköy Mahallesi 203 pafta 1296, 1297 1298 ada Riskli Alana ilişkin olarak hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği 644 sayılı KHK ve 6306 sayılı Kanun hükümleri uyarınca re’sen onaylanmıştır. Söz konusu plan 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8/b maddesi gereğince 25/08/2015-23/09/2015 (30 gün) tarihleri arasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ile internet sitesinden askıya çıkartılmıştır.”

Kaynak: Yurt Gazetesi

Benzer Haberler

AKUT Arama Kurtarma Derneği gönüllüleri ve sporcuları 17 Ağustos Gölcük depremini anmak ve deprem gerçeğini unutturmamak için koşuyor AKUT Arama Kurtarma Derneği ve AKUT Spor Kulübü gönüllülerinden oluşan 30 atlet, Ataşehir’deki AKUT İskender Iğdır Lojistik Merkezi’nden start alarak, 17 Ağustos 1999 depreminin merkez üssü  Gölcük’e doğru koşuya başladılar. AKUT Spor Kulübü Atletizm sorumlusu Fatih Kocaman […]

Yorum 
0

Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali 18 Ağustos Cuma günü Yaşamaya Dair” oyunu ile son bulacak. Kadıköy Belediyesi tarafından bu yıl 15. Düzenlenen Tiyatro Festivali’nde 15 oyun izleyici ile buluştu.  Her akşam yaklaşık bin beş yüz kişinin katıldığı oyunları bugüne kadar yaklaşık 20 bin kişi izledi. Tüm oyunların ilgiyle izlendiği festival 18 Ağustos Cuma günü sona eriyor. […]

Yorum 
0

İstanbul’un mahallelerinde geceleri nöbet tutacak 386 bekçi, işbaşı yaptı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce mahallelerde güvenliğin sağlanması için seçilen, Özel Harekat polislerinin de katıldığı derslerde araç durdurma ve silah kullanma teknikleri eğitimlerini başarıyla geçen 386 bekçi, ilk mesailerine çıktı. Kentin farklı noktalarında güneşin batışından (22.00-06.00) doğuşuna kadar görev yapacak bekçilere ilk gün devriyesinde polisler eşlik etti.

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


AKUT GÖNÜLLÜLERİ GÖLCÜK DEPR...

AKUT Arama Kurtarma Derneği gönüllüleri ve sporcuları […]

İSTANBUL’UN BEKÇİLERİ ...

İstanbul’un mahallelerinde geceleri nöbet tutacak 386 bekçi, işbaşı yaptı. […]

CHP’den ÖSYM İçin Araştırma ...

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, son olarak […]

CAN ÜMRANİYESPOR’U YEMEKTE A...

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Ümraniyespor yönetimini, […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]