Yaz Sanat Okulları Başlıyor

14 Haz 2015 Paz 14:30
Bu haber 1.151 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

 

Ataşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü’nün ortaklaşa gerçekleştireceği Yaz Sanat Okullarına kayıtlar 16-26 Haziran tarihleri arasında ATAMEM, Kayışdağı Lions, İnönü, Ferhatpaşa, Yeni Çamlıca, 30 Ağustos, Aşık Veysel, Mustafa Kemal Ataevi Sosyal Hizmet Merkezleri ve Ferhatpaşa Gençlik Merkezi’nden yapılacak.

 

07-15 yaş arasındaki çocukların katılacağı ve 29 Haziran’da başlayıp 14 Ağustos’ta sona erecek çalışmalar kapsamında; Müzik, Resim, Heykel, Kâğıt Mozaik, Enstrüman Yapımı, Drama, Satranç, Becerikli Eller, İngilizce Oyun,  Satranç ve Farkındalık Eğitimi branşlarında atölye çalışmaları yapılacak.

 

Öğrenciler 7-10, 10-13 ve 13-15 yaş aralıklarına ayrılarak sabah ve öğlen grubu olmak üzere atölye çalışmaları yürütülecekler.

yaz sanat okulları

29 Haziran- 16 Temmuz ve 27 Temmuz- 14 Ağustos dönemleri olmak üzere 2 ayrı dönemde yapılması planlanan Yaz Atölyelerinde, öğrenciler tercih ettikleri dönemlerden sadece birine katılabilecekler.

 

Müzik:  Müzik, insanoğlunun duygu, düşünce ve hislerini yansıtan kimi zaman da sadece doğayı tasvir eden düzenlenmiş sesler bütünüdür. Müziği anlamak için  onun belli başlı sembollerini ve kurallarını öğrenmemiz gerekir. Temel müzik eğitiminin birincil amacı budur. Eğitimin hedefi bir program çerçevesi içinde solfej, ritim ve enstrüman bilgisi konularında bir altyapı hazırlamaktır.

 

Enstrüman Yapımı:  Koroyu da kapsayacak olan bu dersin içeriği, çocukların bireysel ve toplu olarak müzikal işitmelerini geliştirebilmek, yetenekli olan öğrencileri bulup Müzik Eğitimine yönlendirmek, Enstrüman Yapımı dersiyle birlikte de çocukların becerilerini geliştirip yaratıcı zekâlarını desteklemektir.

 

Resim: Öğrencinin sanat eğitimine girişi adına, temel sanat ilke ve elemanlarıyla tanışması, bilgi edinmesi ve uygulamalar yapması üzerine düşünülmüş bir çalışmadır. Yapılacak uygulamalarla öğrencilerin kendilerini ifade etme becerilerini geliştirmeyi, eğitmen ise yol göstermeyi, fikir geliştirmeyi, öğrencilerin yaratıcılığını geliştirip farklı bakış açılarıyla bakmasını amaçlanmaktadır.

 

Heykel ve Kâğıt Mozaik: Heykel dersinde iki boyutlu ve üç boyutlu çalışmalar yapılmaktadır. Çocuğun kendi seçtiği konu üzerinden gözlemsel modelaj altyapısı verilecek olup öneriler sunularak iki boyutlu ve üç boyutlu teknik bilgiler paylaşılacak ve özgür seçimleri desteklenecektir. Kâğıt mozaik dersinde ise, çocukların kendi yaptıkları resimleri boya kullanmadan sadece renkli kâğıtlar yapıştırarak renklendirmeleri sağlanacaktır. Teknik bilgiler paylaşılarak ve özgür iradeleriyle seçtikleri konu üzerinden el becerisi kazandırılacaktır.

 

Drama: ‘Yaparak-Yaşayarak Öğrenme’ bakımından en etkili yöntemlerden biridir. Drama hayatın provasıdır. Çocuğun öz güven duygusunu geliştirmede önemli bir yer kapsar. Öz saygı, öz sevgi, hayal gücü geliştirme, empati kurma, el göz koordinasyon, konsantre, pratik cevap verme, hızlı düşünme, algılama gibi bir çok konulara değinir.

 

Becerikli Eller: Becerikli eller atölyesinde öncelikli amacımız öğrencilerin hayal güçlerini kullanarak tasarımlarını ürüne dönüştürmektir. Atölyelerimizde zaman zaman çeşitli atık malzemeleri kullanarak öğrencilerde yaşadıkları çevreyi ve doğayı koruma bilincini geliştirmeyi hedeflemekteyiz.

 

Satranç: Satranç tarihi, taşları tanıma, hamleler ve geliştirici teknik çalışmalar yer alacak.

 

Farkındalık Eğitimi: Duyuların farkına vararak onların içerdiği mesajları anlama, yıkıcı olabilecek olumsuz duyguları yönetebilme, daha mutlu ve kaliteli bir yasam düzeyine ulaşma kapasitesini geliştirmek amacıyla; farkındalık eğitimi verilmesi planlanmıştır.

 

İngilizce: İngilizce oyun etkinliği kapsamında hem görsel hem de işitsel metodlar aracılığı ile öğrencinin kelime bilgisinin genişletilerek, kelimeleri doğru telaffuz etmesi ve bunu yaparken de keyifli zaman geçirmesi hedeflenmektedir.

Benzer Haberler

Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı gerçekleştirilirken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşılmış oldu. Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı olurken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşıldı. AA muhabirinin Maliye Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, 2017 yılında 670 milyar 749 milyon 611 bin lira vergi tahakkuk etti. Bunun yüzde 79,9’una denk […]

Yorum 
0

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına yönelik karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kararında, 2016 Ocak ayında kurulan il ve ilçe seçim kurullarının 2 yıllık görev sürelerinin 2018 Ocak ayında dolacağından, bu kurulların Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 15, 18 ve 19. maddeleri hükümleri uyarınca 2018 Ocak ayının son haftası […]

Yorum 
0

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Okul Servis Araçlarının Çalıştırılmasına İlişkin Belirlenen Usul ve Esaslara göre, okul servis araçları öğrencileri ders başlangıcından en fazla 15 dakika önce okula teslim edecek. Resmi Gazete’nin 25 Ekim 2017 tarihli sayısında yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile İçişleri, Milli Eğitim ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarına çeşitli yetkiler verilmişti. Milli Eğitim […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI Y...

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına […]

İSTANBUL BİR UÇTAN DİĞER UCA...

Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı. Her […]

ÇUKUROVA GÖÇMEN KUŞLARI AĞIR...

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarını barındıran Çukurova, […]

ATAMAD GAZETECİLER GÜNÜNDE Y...

Kısa adı ATAMAD olan Ataşehir Malatyalılar Derneği […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]