Bonzai öldürüyor

12 Ağu 2014 Sal 15:35
Bu haber 521 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

GENÇLERİN YAŞAMLARI BONZAİ İLE TEHDİT ALTINDA
Gençlerin yaşamlarını tehdit eden uyuşturucu maddelere bir yenisi daha eklendi. Kolay ulaşılabilen ve ucuz olan Bonzai yani sentetik esrar ne yazık ki hızla yaygınlaşıyor. Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi’nin (TUBİM) verilerine göre, 2012 yılında bonzai ile ilgili yakalamalar 19 kat artarken, şüpheli sayısında ise 57 kat artış gözlendi.

Psikiyatrist Doktor Tanju Sürmeli uyuşturucu bağımlılığının önlenmesini sağlayacak eğitimler verecek ulusal bir kuruluşun varlığının gerekliliğine dikkat çekiyor.

Risk Faktörleri

Erken yaşlarda gelişen agresif davranışlar
Aile gözetiminin az ya da eksik olması
Maddi imkansızlıklar
Uyuşturucu maddelerinin okulda/sosyal çevrede varlığı
Aile geçmişindeki bağımlılıklar
Beynin elektriksel aktivitesindeki düzensizlikler

Koruyucu Faktörlerib1

Kuvvetli aile bağı
Otokontrol sahibi birey olmak
Akademik başarıya sahip olmak

Kendini kontrol edebilen yani kendine dur diyebilen kişilerin uyuşturucu madde kullanma oranlarının daha düşük olduğunu belirten Sürmeli, ailelere düşen görevlerin de büyük önem taşıdığını belirtiyor. Çocuk – ebeveyn ilişkisinin önemini vurguluyor ve “İyi ebeveynlik yaparak sıkı bir bağ kurmak, onları sevgi dolu yetiştirmek ve iyi örnek olup uyuşturucu maddeleri sizin de kullanmamanız, çocuklarınızı da uyuşturucudan uzak tutar” diyor.

Uyuşturucu Maddelerin Zararları

Uyuşturucu maddeler kısa süreli olarak hafıza ve öğrenme problemlerine neden olmaktadır. Algılamayı değiştirmekte, düşünme ve problem çözmede sorunlar yaşatmaktadır. Bu maddeler zamanla hayattan zevk almamaya, uyku bozukluğuna, paranoya dediğimiz şüpheciliğin gelişmesine ve depresyona sebebiyet vermektedir. Bazı maddeler halüsinojen etkisi olan bir maddedir. Kalp enfarktüsü, solunum yetmezliği, beyin felci ve epilepsiye sebep olabilmektedir.

Uyuşturucu ve Alkol Bağımlılığında İlaçsız Tedavi

Tanju Sürmeli, “Tıbbi tedavi yöntemleri arasında da en sık kullanılan yöntem ilaçlar, psikoterapiler, detox programları ve Neurofeedback’tir. İlaçlar, psikoterapiler, detox programlarındaki tedaviyi bitirdikten sonra uyuşturucu madde kullananların yüzde 80’i ne yazık ki, birkaç ay sonra tekrar kullanmaya başlamaktadır”diyor.

Madde bağımlılığı olan insanların beyin dalgaları, beyni relaks eden alfa beyin dalgalarının  eksik ya da hiç olmadığı veya beyne gerginlik veren beta dalgalarının fazla miktarda olduğunu belirten Sürmeli, “Neurofeedback tedavisiyle, Uyuşturucu ve Alkol bağımlılarına ilaç kullanılmadan veya kullanılan ilaçlara ek tedavi olarak uygulanabiliyor. Beta/SMR ve Alpha dalgalarını değiştirme yöntemi uygulanan bu ve benzeri çalışmalarda, bir sene içinde tekrar madde bağımlılığına dönme oranının daha düşük olduğu görülmüştür. Alkol kullanımında alpha ve theta dalga çalışması etkili bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır” diyor.

Benzer Haberler

Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı gerçekleştirilirken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşılmış oldu. Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı olurken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşıldı. AA muhabirinin Maliye Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, 2017 yılında 670 milyar 749 milyon 611 bin lira vergi tahakkuk etti. Bunun yüzde 79,9’una denk […]

Yorum 
0

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına yönelik karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kararında, 2016 Ocak ayında kurulan il ve ilçe seçim kurullarının 2 yıllık görev sürelerinin 2018 Ocak ayında dolacağından, bu kurulların Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 15, 18 ve 19. maddeleri hükümleri uyarınca 2018 Ocak ayının son haftası […]

Yorum 
0

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Okul Servis Araçlarının Çalıştırılmasına İlişkin Belirlenen Usul ve Esaslara göre, okul servis araçları öğrencileri ders başlangıcından en fazla 15 dakika önce okula teslim edecek. Resmi Gazete’nin 25 Ekim 2017 tarihli sayısında yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile İçişleri, Milli Eğitim ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarına çeşitli yetkiler verilmişti. Milli Eğitim […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI Y...

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına […]

İSTANBUL BİR UÇTAN DİĞER UCA...

Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı. Her […]

ÇUKUROVA GÖÇMEN KUŞLARI AĞIR...

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarını barındıran Çukurova, […]

ATAMAD GAZETECİLER GÜNÜNDE Y...

Kısa adı ATAMAD olan Ataşehir Malatyalılar Derneği […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]