Araç muayenesinde tarihi karar açıklandı. TÜVTÜRK gidiyor!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Araç muayenesinde tarihi karar açıklandı. TÜVTÜRK gidiyor!
Resmi Gazete'de yer alan bilgilere göre araç muayene hizmetleri özelleştirme kapsamına alındı. TÜVTÜRK'ün yürüttüğü araç muayene hizmetleri, Cumhurbaşkanlığı kararıyla özelleştirme kapsamına alındı. Özelleştirme işlemleri, işletme hakkının verilmesi veya gelir ortaklığı modeli gibi çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, Türkiye'de araç muayene hizmetleri özelleştirme kapsamına alındı. Bu karar, TÜVTÜRK'ün yürüttüğü hizmetlerin, işletme hakkının verilmesi veya kiralama gibi yöntemlerle özelleştirileceğini öngörüyor. Özelleştirme süreci, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenen şartlara göre yapılacak. Kamu hizmetinin sürekliliğini sağlamak amacıyla, bu işlemlerin 15 Ağustos 2027 tarihine kadar tamamlanması hedefleniyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, araç muayene hizmetlerini özelleştirme kapsam ve programına dahil etti.

Cumhurbaşkanlığı'nın konu ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, 13 Ekim 1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında bulunan araç muayene hizmetlerinin özelleştirme kapsamına alınmasına karar verildi.

ÖZELLEŞTİRME SÜRECİ VE YÖNTEMLERİ

Özelleştirme işlemleri, işletme hakkının verilmesi, mülkiyetin gayri ayni haklarının tesisi, gelir ortaklığı modeli, işin gereğine uygun hukuki tasarruflar veya kiralama yöntemleri gibi çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilecek.

Bu işlemler, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından birlikte belirlenecek şartlara göre yapılacak.

Kamu hizmetinin sürekliliğini sağlamak amacıyla, özelleştirme işlemlerinin 15 Ağustos 2027 tarihine kadar tamamlanması planlanıyor.

ÖNCEKİ DÜZENLEMELER VE GELECEK PLANLARI

2021 yılında yapılan düzenleme ile araç muayene ihalesi için imtiyaz sözleşme süresinin bitiminden en az 5 yıl önce gerekli plan, proje ve altyapı işlemlerinin başlatılması ve yeni ihalenin en geç 15 Ağustos 2027 tarihine kadar sonuçlandırılması kararlaştırılmıştı.

2024 Yılı Araç Muayene Ücretleri

Traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler: 927,60 TL

Otomobil, minibüs, kamyonet, römork, yarı römork ve arazi taşıtları: 1.821,60 TL

Kamyon, tır, çekici ve otobüs: 2.432,40 TL

Özelleştirme sürecinin başlamasıyla birlikte, bu ücretlerde artış yaşanması bekleniyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kadriye Didem Bozdağ CHP Kadın Kolları Başkanlığı için adaylığını açıkladıÖnceki Haber

Kadriye Didem Bozdağ CHP Kadın Kolları B...

Türkiye, günden güne yaşlanıyor! Cumhuriyet tarihinde böylesi ilk kez oldu!Sonraki Haber

Türkiye, günden güne yaşlanıyor! Cumhuri...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar