“Kadına yönelik şiddet bir insanlık suçudur”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Kadına yönelik şiddet bir insanlık suçudur”
İYİ Parti Ataşehir İlçe Başkanlığı 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

İYİ Parti Ataşehir İlçe Başkanlığından, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” dolayısıyla yayınlanması istenilen basın bülteni şöyle:

BASIN BÜLTENİ

"Dünyada her şey kadının eseridir. Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar."

Mustafa Kemal Atatürk

KADINA YÖNELİK ŞİDDET BİR İNSANLIK SUÇUDUR...

İYİ Parti Ataşehir İlçe Başkanı Bora Yörükoğlu,  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Yörükoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Şiddete maruz kalan kadınların, bu insanlık dışı davranışı kabullenip gizlemek yerine, en yükses sesleriyle haykırmaları gerekir. Zira kadına yönelik şiddet toplum açısından yıkıcı etkisi bulunan geniş bir bakış açısıyla benimsenen global bir olgudur. Ulusal ve Uluslararası kuruluşların verileri, global  ölçekte her üç kadından birinin genellikle birinci derece yakınları ya da partnerleri tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldığını ortaya koymaktadır.

Kadına yönelik şiddet; ister kamusal alan ister özel alanda meydana gelsin kadınların fiziksel, sosyal ve ekonomik açıdan zarar görmesine, herşeyden önemlisi de ruhsal olarak yıkılmasına neden olur.  Ayrıca yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik gibi temel insan haklarının ihlal edilmesine yol açan bir insan hakları meselesidir.

Şiddetin önlenmesi için yasal düzenlemelerin yanı sıra, toplumsal anlayışın da değişmesi  gerekir. Bu nedenle hükümetin çok yönlü ve bütüncül politikalar üretmesi gerekir. Ne var ki,  günümüzde şiddeti önleyici politikalar oluşturulmadığı gibi tam tersi kadınların insan haklarını koruma altına alan kanunlar hiçe sayılıyor. Özellikle de İstanbul Sözleşmesinden hukuka aykırı olarak çekinilmesinin kadınları korumasız bıraktığını ve kadınların yaşam hakkının ihlaline yol açtığını toplum olarak görmekteyiz.

Şiddetin önlenmesi için Türk Medeni Kanun’u, 6284 sayılı Kanun, Uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan kadın haklarının tüm kurum ve kuruluşlarla eksiksiz uygulanması ve İstanbul Sözleşmesinin yeniden yürürlüğe sokulması öncelikli taleplerimizdir."

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ataşehir Kastamonu Dernekler Federasyonu'ndan Öğretmenler Gününü KutluyoruzÖnceki Haber

Ataşehir Kastamonu Dernekler Federasyonu...

“ATIĞIN MODASI GEÇTİ” dedilerSonraki Haber

“ATIĞIN MODASI GEÇTİ” dediler

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar