İlgezdi cevap verdi…

08 May 2012 Sal 17:56
Bu haber 12.276 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM”

Battal İlgezdi son günlerde basında hakkında çıkan haberlerdeki iddialara cevap verdi.

Yerel basınla sohbet toplantısı düzenleyen İlgezdi, iddia edilen suçlamalarla ilgili yerel basına belge ve bilgiler verdi, “Ağaoğlu ile Habertürk arasındaki meseleye bizi de bulaştırmak istiyorlar. Asılsız iddiaların sahipleriyle mahkemelerde hesaplaşacağım” derken öz eleştirilerde de bulundu.

TEK TEK YANITLADI

Ev Meselesi

Ağaoğlu’nun yaptığı Sky Towers’ta oturduğu evle ilgili şunları söyledi. “Oturduğum evde kiracıyım. Evi yeğenim tuttu. Kiralanan ile ilgili kontrat, ödenen kira dekontları, hatta emlakçı komisyon parasının dekontu dahil tüm belgeleri sizlere veriyorum. Ev sahibimi hiç tanımam. Kendisi Türkiye-Meksika İşadamları Konsey başkanı imiş. Bunu da yeni öğrendim. Kaldı ki Ağaoğlu’ndan kiralasam ne çıkar. Benim herşeyim ortada. Ağaoğlu’na ihtiyacım yok. İddialarla ilgili tüm belge ve bilgileri bir dosyada toplayarak sizlere veriyorum. İsteyen herkese de verebilirim. Tam 31 kez teftiş gördüm. Halen de görüyorum. AKP’lilerin işi gücü yok, şikayette bulunuyorlar. Şimdi görevden aldıklarım da onlarla birlikte hareket ediyor. Bir tane de iyi bir şey yapsalar, Ataşehir için yeni bir şey kazandıralım diye önerge verseler ne olur?”

Ağaoğlu’nun İşyerleri

İddiada yer alan ruhsatsız yapılarla ilgili, yerlerin tümünün ruhsatlı olduğunu söyleyen İlgezdi, “sadece BigChiefs isimli restorantın 30 metrekarelik asma katla, mutfağa katılan bölümü ruhsatsızdır. Gelen şikayetler üzerine buranın ruhsatı da iptal edilmiştir. Paşabahçe ve Kervan mağazaları ile ilgili de “Burası kendilerine ait otopark alanı idi. Dükkanlarına katarak genişletme yapmışlar. Plan tadilatlarını getirdiler. Gerekli işlem yapılıyor. Burada ve Paladium’da dükkanlar büyükmüş. 400 m2 dükkanı kiraya veremeyince üçe-dörde bölüp kiraya vermişler. Plan tadilatına ve kanunlara göre de işlem yapmışız. Ağaoğlu’nun yaptığı tüm binalar TOKİ tarafından verilen ihalelerle yapılmıştır. Ruhsatları Kadıköy Belediyesi tarafından verilmiştir.”

Helikopter Pisti

İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan da konu ile ilgili şu açıklamada bulundu:

Otuz yıldır belediyelerde üst düzey yöneticilik yaptım. Kadıköy Belediyesinde iken Ağaoğlu ile ilgili ruhsatlar tarafımdan imzalanarak verilmiştir. Ataşehir Belediyesi ile ilgisi yok. Pist olayına gelince, o pist 2 milyon lira harcanarak, Ağaoğlu tarafından yapılmış ve herkesin kullanımına açık olarak belediyeye hibe edilmiştir. Ağaoğlu’na da kullanımla ilgili ecrimisil tahakkuk ettirilmiştir. Bırakın yanlışı teşekkür edilmesi gerekir. Ataşehir’in acil durumlar için (Affetler, Deprem, Trafik Kazası) böyle bir helikopter pistine kavuşması çok önem

li bir kazançtır. Alanı da biz tespit ettik. Birçok ilçede yok. Otoyoldan dolayı önünün kapanmayacağı, rahat iniş ve kalkışın olacağı bir yer.”

Başkan Yardımcıları

İlgezdi daha sonra sözlerine şöyle devam etti. “Erol Dolu, Zeynel Fırat ve Haluk Tamgaç’ı müfetiş raporları ve haklarındaki şikayetler doğrultusunda görevden aldım. Zafer Nuhoğlu kendisi istifa etti. Erol Dolu Ataşehir Belediyesi aleyhine yapmış olduğu asılsız suçlamalarından ve hakkındaki şikayetlerden dolayı partiden de ihraç edildi.”

Müfettiş

Belediyeyi denetleyen müfetişle birlikte yemek yeme meselesine ilişkin de şu açıklamayı yaptı. “Atilla Savaş isimli müfetiş rutin denetim için gelmiştir. Bir şikayet üzerine gelmedi hatta kura çekerek Ataşehir’e geldi. Her birimle ilgili belge ve bilgileri önüne koyduk. Didik, didik denetledi. Başka belediyelerden Üsküdar ve Büyükşehir Belediyesi’nden, kaymakamlıktan teknik elemanlar getirtip bizi denetledi. Burada bulunduğu sürede de bir yemeğimizi bile yememiştir. Müfettiş Bey ile hemşeri olduğumuzu bile sonradan öğrendik. Malatyalıların düzenlediği bir yemekte başkan yardımcılarını da yanıma alarak, eşleriyle birlikte bir akşam yemeği yedik. Hepsi bu. Bu fotoğrafı çeken arkadaşın (Haluk Tamgaç) eşi de yemekte idi. Bir nevi hemşeriler yani Malatyalılar yemeği diye değerlendirilebilir, ne var bunda. Gerekirse tekrar katılırım.”

“PİŞMANIM, HATA YAPTIM”

Gazete Ataşehir’den Oktay Eroğlu Başkan’a “Bu arkadaşlarınızla birlikte yola çıktınız. sonuç ortada, pişmanlık duyuyor

Meclis'te neler oldu? Tıklayın...

Meclis'te neler oldu? Tıklayın...

musunuz?” sorusunu sordu. İlgezdi’nin cevabı şöyle oldu:

Evet pişmanım, bu arkadaşları hak etmedikleri görevlere getirmişim. Sizlerden ve kamuoyundan özür diliyorum. O günkü koşullarda partiden ve çevreden gelen telkinlerle bu arkadaşlara görev vermiştim. Hata yapmışım. Görevden aldıktan sonra işi düşmanlık boyutuna taşıdılar. Suçlamaları devam etsin, eteklerindeki tüm taşları döksünler. Ben de belge ve bilgilerle tüm gazetelere ilanlar vereceğim” dedi.

KILIÇDAROĞLU NE DEDİ?

Birkaç gün önce Ataşehir’e gelen Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile konuyla ilgili görüşüp görüşmedikleri de İlgezdi’ye soruldu: “Sayın Genel Başkan’a tüm dosyaları sundum. Bakmaya bile gerek görmedi. ‘Biz kimin ne yaptığını gayet iyi biliyoruz, işinize bakın..’ şeklinde konuştu” dedi.

İmar İskan Blokları ve Emekevler

İlgezdi, “Sizi bulmuşken Yenişehir ile ilgili gelişmeleri anlatayım” diyerek, Yenişehir’deki İmar İskan Blokları ile ilgili gelinen son durumu da şöyle izah etti.

11 Haziran seçimleri öncesi yaptığım son toplantıda gördüğünüz gibi TOKİ-Büyükşehir ve Ataşehir Belediyeleri’nin yaptığı protokol seçim sonrasına ertelendi. TOKİ Başkanı Sayın Bayraktar Çevre ve Şehircilik Bakanı oldu. Görüşmelerimiz kesildi. Bir kez görüştük. Yeni yasa çıktıktan sonra kaldığımız yerden devam edeceğiz dedik. Ben de imza attığımız protokol şartlarına, halkın menfaatleri doğrultusunda uyulursa varım dedim. Öylece kaldı. Emekevler projesi de son aşamada. Orada oturan 410 hak sahibi 103,5 m2 ev sahibi olacak. 61.000 lira dan daire maliyetinden enkaz bedelleri düşüldükten sonra uzun vadeli ödemelerle 100-150 TL civarında aylık ödemelerle ev sahibi olacaklar. Bu projeden belediyenin de konut ve parasal olarak kazançları oldu.”

İlgezdi “Gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum.” diyerek toplantıyı sonlandırdı.

HABERTÜRK NELER YAZMIŞTI?
İlk olarak Haziran 2009’da  İlgezdi’nin nikahından birkaç gün önce manşetten ‘Aileşehir’ başlığıyla bir haber yayınlandı. Haberde Başkan’ın yakın aile fertlerine, Mehmet Sevigen‘in baldızı Arzu Özendi‘ye, sabıkalı Zeynel Fırat’a belediye ve belediye meclisinde çeşitli görevler verildiği yazılıyordu. Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun şahitliğini yaptığı nikahtan 2 gün önce (4 Haziran 2009) de gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı “Bu adamı CHP’den şutlayın” başlıklı yazısını köşesinde yayınlayarak CHP yönetimine ve Baykal’a şikayet etti.

Bir süre sonra HaberTürk, İstanbul ekinde o dönemki CHP İlçe Başkanı Kaya Uluyılmaz ile ilgili Kadıköy Belediyesi’nden alınan bir ihale yolsuzluğu iddiasını manşetine taşıdı.

Aradan uzun bir süre daha geçti ve HaberTürk her nedense tekrar faaliyete geçti. Önce Ağaoğlu ile ilgili, beraberinde belediye ile ilgili birtakım iddialar öne sürdüler. (Bu iddialara belediye yetkilileri, Ali Ağaoğlu ve İlgezdi “reklam” anlaşmazlığı dese de herkes biliyor ki istese Ali Ağaoğlu da istediği gazeteyi satın alabilecek ya da günlük gazete kurabilecek maddi güce sahip. Üstelik 2009 yılında yapılan haberlerde Ağaoğlu ismi geçmiyordu. Gerçek sorunun ne olduğunu zamanı gelince öğreneceğiz.)

Yayınlanan haberlerde -yukarıda belirtildiği gibi- Battal İlgezdi’nin Ali Ağaoğlu‘ndan gayrimenkuller aldığı, bunun karşılığında işyerlerine ruhsat verdiği ve helikopter pisti yapmasına göz yumduğu, ayrıca belediyeyi teftiş eden müfettişle yemek yiyip halay çektiği konularını iddia ederek üst üste haber yapmıştı. Yine başkan ve belediye yetkililerinin iddialarına göre, görevlerine son verdiği başkan yardımcıları bu haberleri basına ve AKP’li bazı kişilere sızdırıyor…

ZAMANLAMAYA DİKKAT!
Belediye’ye yakın bazı kişilerin söyledikleri de dikkat çekici:
“Söz konusu iddia ve haberlerin ortaya atılma zamanına dikkat etmek gerek. İlçe kongresinde Başkan’ın desteklediği aday ilçe başkanı oluyor. Ardından Zafer Nuhoğlu istifa ediyor. 2 başkan yardımcısı ve bir müdür başkan tarafından görevden alınıyor, il kongresine sadece birkaç gün kalmış, Gürsel Tekin istifa etmiş ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu ilçeye gelmeden bir gün önce adeta taarruz başlatılıyor. Bu zamanlama tesadüf olmasa gerek”
(İlgezdi toplantıda sorulan bir soru üzerine, Gürsel Tekin ile hiçbir sorununun olmadığını, aksine eski dost ve çalışma arkadaşları olduklarını belirtti.)

Ağaoğlu’ndan Habertürk’e yalanlama gecikmedi

Ağaoğlu Şirketler Grubu, bir süredir karşılıklı düelllo halinde olduğu Habertürk Gazetesi’nde yer alan ‘Ağaşehir’ başlıklı haberi yalanladı. Haberde Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin Ağaoğlu’nun kiracısı olduğu yazıyordu. Ağaoğlu, yaptığı açıklamada Ataşehir Belediye Başkanı’nın oturduğu iddia edilen söz konusu daireleri 3 yıl önce sattığını açıkladı.

Ağaoğlu ayrıca Habertürk’te yer alan ‘işyerlerini ruhsatsız çalıştıdığı’ iddialarına da açıklık getirdi. Ağaoğlu’ndan konuyla ilgili ‘işyerlerinin ruhsatsız çalıştığı ifade edilmiştir. Kiraladığımız işyerleriyle ilgili yapılan iş ve işlemlerde hukuki düzenlemelere aykırı bir uygulama bulunmamaktadır.’ açıklaması gelirken, belediyenin helikopter pistini de izinsiz kullandığı iddiası da yalanlandı.

Benzer Haberler

İç İşleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye mahkeme süresince vekâlet edecek ve Cumartesi günü yapılacak olan seçimde Ak Parti adayını ismini açıklayan İl Başkanı Dr. Selim Temurci; adayımız Meclis Grup Başkanımız Mustafa Cevat Arzık’tır dedi. Ak Parti Ataşehir İlçe başkanlığı Binasında İl Başkanı Dr.Selim Temurci ve il başkan yardımcılarının yanı sıra […]

Yorum 
0

‘Ataşehir’in nesi meşhur?’ diye bir sokak röportajı yapsak, sanırım en çok ‘yemek mekânları’ cevabını alırız. 430.000 nüfuslu bir ilçede bu kadar çok yeme içme eyleminin var olması arzın ihtiyaca dönüştüğünü  gösteriyor. Et menüleri, balık çeşitleri, pizzalar, tatlılar, kahvaltı salonları, kahve keyif mekânları ve akla gelebilecek her şey farklı mekânlarda ilçede yayılmış bir durumda. Her biri […]

Yorum 
0

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararının ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın “Doğu Kudüs Filistin’in başkentidir” açıklamasının ardından gözler bir kez daha bu kutsal şehre çevrildi. Müslümanların ilk kıblesi ve Hazreti Muhammed’in miraç yolculuğuna çıktığı yerolan Mescid-i Aksa ile Hristiyan ve Yahudilerin en kutsal mekanlarına ev sahipliği yapan Kudüs, 1917’de Osmanlı egemenliğinden çıktığından beri sıkıntılı günler yaşıyor. Doğu Kudüs‘ü 1967’de […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


BULANIK SOSYAL BELEDİYECİLİK...

Muş’un Bulanık Belediyesi, Aile Destek Merkezi, çeşitli […]

ATAŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS G...

  Ataşehir Belediyesi Başkanı Battal İlgezdi’nin görevden […]

SIVASLILARDAN HEMŞERİLERİNE ...

Ataşehir Sivaslılar Platformu üyeleri, İç İşleri Bakanlığı […]

ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE METROSU AÇI...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, Üsküdar-Ümraniye metrosunun […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]