09.12.2018 - Gazete Ataşehir

“GRUP ODALARI MECLİS ÜYELERİNİN MAHREM YERİDİR”

“GRUP ODALARI MECLİS ÜYELERİNİN MAHREM YERİDİR”

Ataşehir Belediye Meclisi, Eylül ayı 2’inci birleşiminde gündemsiz toplandı ve gündeme gündem dışı konuşmalar damgasını vurdu.

Meclis 1.Başkan Vekili Mustafa kemal Aldoğan yoklamanın yapılmasının ardından geçen birleşime ait tutanak özetlerini okutarak onaylattı ve oy birliği ile kabul edildi.

Gündemde görüşülecek maddeler olmadığında gündem dışı konuşmalar gündemi oluşturdu.

Gündem dışı söz alan Ak Parti Grup sözcüsü M.Cevat Arzık ile CHP Grubu adına söz alan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadi Özata grupları adına konuştular.

“ GAZETECİLER, RAHATLIKLA İŞLERİNİ YAPMALARI AÇISINDAN TOLERANSLI DAVRANMAMIZ GEREKİR”

Bir konuyu ifade etmek için söz aldığını söyleyen Ak Parti Meclis Grup Başkanı M.Cevat Arzık;               “ Pazartesi günkü meclis oturumundan önce bir basın mensubu arkadaşımıza karşı istenmeyerek bir takım tavırlar olmuş. Burada kimseyi ayırt etmeden tüm basın mensupları arkadaşlarımıza, rahatlıkla işlerini yapmaları açısından toleranslı davranmamız gerekir. Onların iyi çalışıyor olmaları, en azından Ataşehir ve Ataşehir halkı için önümüzü açacak fikir ve haberlerle birlikte bizlere de yardımcı olacaktır. Ben özellikle meclis toplantılarına gelip, ekmeğin peşinde olan basın mensubu gazeteci arkadaşlara her iki grubun da toleranslı ve yardımcı olması noktasında istirhamımı belirtmek istedim, arz ederim” dedi.

 

“MECLİS ÇALIŞMALARIMIZDA BASIN MENSUP KARŞI EN UFAK BİR ENGELİMİZ ASLA OLMAMIŞTIR”

CHP Grubu adına söz alan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı ve CHP Meclis Üyesi Sadi Özata, ben isterdim ki Mustafa bey arkadaşı dinledi birde bizleri dinleseydi ve bizden de aldığı cevabı muhakeme yapardı. Ona göre adil bir şekilde gerçekten de böyle bir şey olmuş mudur?  Doğru mudur? Yanlış mıdır? Değerlendirmesini yapardı diyerek ; “ Ben şimdi Mustafa beye sorarım?  Yıllardır meclis üyeliği yapıyorsunuz. Hem Ataşehir’in hem de Büyükşehir’in meclis üyesisiniz.  Biz meclis çalışmalarımızda hiçbir basın mensubuna karşı en ufak bir mani veya engelimiz asla olmamıştır ve her zaman hoşnutlukla karşılanmıştır, hal hatır sorulmuştur” diye konuştu.

“GRUP ODALARI MECLİS ÜYELERİNİN MAHREM YERİDİR”

Özata; “Sizin de bileceğiniz gibi grup odaları meclis üyelerinin veya o siyasi grubun mahrem yeridir. Grup odalarına girerken bir adap ve usul vardır. Bu usul ve adaba uymamaya kalkışırsanız biz giren kişiyi ikaz ederiz. Eğer ikazımıza rağmen çıkmazsa, ben basın özgürlüğümü kullanırım diyerek çıkmamaya direnirse o zaman sizde cevap vermek zorunda kalırsınız.  Çünkü olan mevzu ve mesele hiçbir haber vermeden, hiçbir şey söylemeden içeri ye herhangi bir haber ulaştırmadan çat kapı içeri girerek meclis toplantımızı bölmek durumunda sizler ne yaparsınız, Büyükşehirde böyle bir şey olursa kabullenir misiniz?  Bilmem ama olayı takdirinize sunarım.  Ya da sizin grubunuzda bugüne kadar böyle bir şey yapıldıysa bizde kalkar deriz ki yanlış yaptık özür dileriz. Ama orası grup odası izin alınır öyle girilir. İzinsiz girilmez. Bugüne kadar basın mensuplarına karşı hiçbir olumsuz tavır sergilenmemiştir ve asla kendilerine karşı bir engel konulmamıştır.  Tabi ki biz görevimizi bileceğiz ve ona göre hareket edeceğiz. Karşımızdaki arkadaşlarda usul ve kaidelere göre hareket etmeliler. Yoksa hiçbir kimse hiçbir vaziyette diğer kişiye veya diğer gruba üstünlük sağlamak gibi bir haklarının olmadığını da belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

Bu konuşmalardan sonra Meclis 1.Başkan Vekili Mustafa kemal Aldoğan biz bir aileyiz diyerek; “Grup odalarına izinsiz girmek doğru değildir. Orada meclis üyelerinin kendilerine göre işleri vardır, özel durumları olabilir. Bunun için basın mensubu arkadaşlarımızın özgürlük adına böyle bir davranış içinde bulunmaları doğru değildir. Sınırsız özgürlük, başkalarının özgürlüklerini kısıtlar. Onun için her kes sınırını bilerek hareket ederse bu sorunlar yaşanmaz” şeklinde ifadeler kullandı.

 

Bunun üzerine Cevat Arzık, ben kimseyi itham etme anlamında suçlayıcı bir şekilde konuşmadım.  Mutlaka her iki taraf içinde geçerli gerekçeleri vardır. Anladığım kadarıyla basın mensubu arkadaşımız odaya elini kolunu sallayarak tek başına girmemiştir. 20-30 kişiyle birlikte girmiştir demesi üzerine CHP sıralarından tepkiyle karşılandı.

CHP sıralarından el insaf denilerek sadece 5 bayan arkadaşın geldiğini söylenmesi üzerine Cevat Arzık rakamı düzelterek 5-6 kişiyle girdiğini tekrarladı. Ve ben burada kimseyi suçlama anlamında haksızdır veya haklıdır diye bir amacım yok sadece görüşlerimi belirtmek istedim.

Arzık; grup odalarının mahrem olduğunu söylüyoruz ama 7- 8 yıldır bir aradayız. Şurada yerel seçimler 5-6 kalmışken böyle davranmanın gereği yok diye düşünüyorum. Diyerek konuşmasını tamamladı.

Gündemde görüşülecek başka konu kalmadığından başkan oturumu, 06.09.2018 Perşembe günü saat 17.00’da toplanmak üzere kapattı.

HABER&GÖRSEL:Ali Bal

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ