12.07.2020 - Gazete Ataşehir

Yorgun Demokrat

Ali BAL

Ali BAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 33 makalesi bulunuyor.

Yorgun Demokrat

Yüreklere hitap eden bir sesi vardı. Sağcısı, solcusu, dindarı, Kürt’ü, Türk’ü, Alevi’si herkes onu dinlerken kendinden bir şeyler buluyordu. Kısacası “öteki’nin” sesiydi.

Sağlığında vatan haini olarak suçlandı. Öldükten sonrada ödüle laik görüldü. Hemde devletin en üst makamı tarafından. Kültür ve Sanat Büyük Ödülünün Ahmet Kaya’ya verilmesi Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde  şöyle duyuruldu. “ Müziği, yorumu ve söylemiyle farklı görüşlerden çok sayıda insanı bir araya getirdiği gerekçesi ile Müzik alanında Merhum Ahmet Kaya’ya” verilmesini uygun görmüşlerdir. Ne acıdır ki,  bir sanatçının vatan sevgisi öldükten sonra anlaşılıyor ve takdir ediliyor.

O sapına kadar yiğit bir halk çocuğu ve vatanını seven bir sanatçıydı. O şarkılarıyla gömüldü kalplere.

On dört yıl önce Magazin Gazetecileri Derneğinin yılın en iyi sanatçısı ödülünü alırken yaptığı bir konuşma nedeniyle kendisine yönelik bir linç kampanyası başlatarak aramızdan ayrılmasına neden olanlar, ölümünden sonra günah çıkarma yarışına girdiler. Özür dilemeler  yetmedi, nerede olduklarını bile ispatlamak için bir yarış içine girdiler. Ne kadar utanç verici bir durum. Sahneye fırlayıp mikrofonu kapıp linç girişimi için yarışanlar,  kahramanlık naraları atanlar,  ne oldu da  küçüldünüz. Şunu unutmayınız ki linç girişiminde bulunduğunuz ve hakkında hapis istemiyle dava açılmasına sebep olduğunuz Ahmet Kaya bu gün zirvedeki yerini koruyan, ölümsüzleşen bir sanatçı. Onun ölümü bile sizleri tedirgin etmeye yetti, arttı bile.

Gurbette vatan özlemiyle öldüğünde ise hayatının baharındaydı. Bir söyleşide şunu söylemişti. ” Ben ölürsem istediğim tek şey var; ardımdan bu ülkeyi sevmedi demesinler. Ben Bu ülkeyi çok sevdim. Sürgün değil savaşçı olduğum için buradayım. Ve şimdi söylüyorum. Yazda olsa, kışta olsa farketmez ben geceleri çok üşüyorum. Sorun kalorifer sorunu değil, sorun yorgansız oluşum sorunuda değil. Beni üşüten tek bir şey var. Ben vatansızlıktan üşüyorum”

Sen rahat uyu yorgun demokrat. Sana çatal, kaşık fırlatanlar, seni vatan haini ilan edip linç kampanyasını başlatanlar, senin yokluğunda bile kaloriferli lüks malikanelerinde yorgana sarıldıkları halde üşüyorlar.

YAZARIN SON YAZILARI
Oylar halkın adayına - 25 Temmuz 2014
Seçime doğru - 17 Mart 2014
Kaygan Siyaset - 2 Mart 2014
Teknoloji Gündemi - 11 Şubat 2014
Yorgun Demokrat - 16 Aralık 2013
Gönüllerin adayı olun - 10 Kasım 2013
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ