12.07.2020 - Gazete Ataşehir

Taraflı eğitimle demokratikleşme olmaz

Ali BAL

Ali BAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 33 makalesi bulunuyor.

Taraflı eğitimle demokratikleşme olmaz

Hükumet tarafından açıklanan “Demokratikleşme Paketi” ile ilgili görsel ve ulusal medyada tartışmalar olumlu, olumsuz tepkilerle devam ediyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketiyle; nefret, ayrımcılık, yaşam tarzına müdahale gibi suçlar ilk kez Türk Ceza Kanunu’na giriyor.

Kişiye saldırı dili, ırkı, milleti, rengi, cinsiyeti, engelliliği, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini veya mezhebi nedeniyle işlenmiş suçun karşılığı ceza artırılacak. “İ..e, kızılbaş, pis Türk, hırsız çingene, pis gavur, Ermeni dölü, Yezid, yobaz, zenci, ateist, kör Rıza” gibi ifadelerin “nefret ve hakaret saiki”yle söylenmesi halinde cezası artacak.

Cebir veya tehdit kullanarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla, bir kimsenin inanç, düşünce veya kanaatlerinden kaynaklanan yaşam tarzına ilişkin tercihlerine müdahale edenlere ya da bunları değiştirmeye zorlayanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Ayrımcılık ve yaşam tarzına müdahalede kişinin kılık kıyafetine engel koyma da suç kapsamına girecek.” deniliyor.

 

Çiçeği burnunda paket tazeliğini korurken ilk darbe paketin altına imza atanlardan geldi

AKP ‘li Mehmet Metiner’inCemevleri terör merkezidir”diyerekAlevilere karşı beslediği kinini, nefretini ve öfkesini dışa vurması, Hüseyin Çelik’in ise “Bir TV kanalındaki, yarışma programında sunucu öyle bir kıyafet giymiş ki olmaz bu yani. Kimseye karıştığımız yok ama çok aşırı. Dünyada da kabul edilemez” diyerek sunucunun işten atılmasına ve yaşam tarzına müdahale etmesi acaba bu paket milletvekillerini kapsamı alanına almıyor mu? Sorusunu akla getiriyor. Diğer taraftan bir kentimizde ki polis okulunun, ilk defa dualar eşliğinde açılması, orada yetişecek polislerin ne derecede tarafsız olacakları merak konusu. Geçen Ramazan ayında Beyoğlu’nda sigara içen ve yemek yiyen vatandaşlara polislerin gösterdiği tepki hala hafızalarda kayıtlı. Bunlar hassas konular. İnsanların kafalarına yerleşen düşünceleri değiştirmezseniz, zihinlerden ayırımcılığı yok etmezseniz, istediğiniz kadar yasa koyun sonuç değişmez. Bunun tek yolu, tarafsız herkesin kabulleneceği bir eğitimle olur. Farklı düşünceleri olan insanları aynı çatı altında tek taraflı baskıcı ve asimilasyoncu bir eğitim mantığı ile eğitmeye çalışırsanız, Din dersi almak istemeyen öğrencilere tehdit gibi baskı uygularsanız, yukarıda sıraladığınız içeriklerin hiç biri amacına ulaşmaz. Cezada verseniz, yasaklasanız da sonuç değişmez. Sadece kendimizi kandırmış oluruz. Taraflı eğitimle barış ve kardeşlik ortamı yaratılamaz. Herkesimi memnun edecek bir eğitim sistemi özlemimle, Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım. Saygılarımla

YAZARIN SON YAZILARI
Oylar halkın adayına - 25 Temmuz 2014
Seçime doğru - 17 Mart 2014
Kaygan Siyaset - 2 Mart 2014
Teknoloji Gündemi - 11 Şubat 2014
Yorgun Demokrat - 16 Aralık 2013
Gönüllerin adayı olun - 10 Kasım 2013
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ