03.08.2020 - Gazete Ataşehir

Kaygan Siyaset

Ali BAL

Ali BAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 33 makalesi bulunuyor.

Kaygan Siyaset

Kaygan zeminlerde kaymaya başlayınca hangi yöne gitmek istersen, ibre o yöne kayar. Hele zemin fazla yağlı ise kayanlar için daha zevkli bir mücadeleye yol açar.

Genelde seçimden seçime bu kaygan zeminler daha da hareketleniyor. Menfaat veya farklı düşüncelerle yola çıkanlar, umduklarını bulacak zemini yakalayamayınca siyaset sahnesinde dönme dolap gibi dolaşıp dururlar.

Kimileri de sonuçlara saygı göstererek bulunduğu yeri ya terk eder ya da eleştirileriyle teselli bulur. Haklı olarak ön seçimde sıraya girip listede yer bulamayanların isyan etmeleri, sert eleştiriler yöneltmeleri doğal bir hareket. Delegelerin oylarına saygı göstermeyenler ne kadar adil ve demokrat olabilirler. Asıl sorgulanması gereken merkeziyetçi anlayıştır. Bu olayı; sadece sıralamada yer alıp listelerde yer bulamayan adaya yapılan bir haksızlık değil, aynı zamanda oy kullananlara karşı yapılan bir saygısızlık olarak görmek lazım.

Diğer taraftan makam ve menfaat ilişkileri içinde olup listelerde yer alamayanların parti değiştirmeleri, gittiği partide geldiği partiyi yerden yere vuran beyanatların, söylevlerin seviyesini değerlendirmek gerekir. Böyle kaygan zeminlerde kayarak bir oraya bir buraya gidenlerin siyasi ahlakını, siyasi yapısını iyi tahlil edip ona göre tavır sergilemek lazım. Yoksa siyasi yapılanma içinde görmeye alıştığımız bu durumlar devam edecektir.

Ne yazık ki ülkemizde sistemin ve siyasi yapılaşmanın bu tür kaymalara uygun zemin oluşturması, siyasi seviyesizliği, siyasi ahlaksızlığı meşru hale getirmiştir. Siyaset bu demememiz lazım. Bu tip insanları toplum olarak gönlümüzde ve sandıkta yargılayarak ders vermemiz gerekir ki dönmelerin kaymaların ne olduğunu görsünler. Temiz toplum ve temiz siyaseti oluşturmak bizim elimizde. Duygusallığa yer yok. Bizleri çantada keklik olarak gören bu oy avcılarına ders verme zamanı. Herkes elini taşın altına koymalı. Yoksa bu kaygan zeminler siyasi hayatımızda hep var olacaktır.

Saygılarımla.

YAZARIN SON YAZILARI
Oylar halkın adayına - 25 Temmuz 2014
Seçime doğru - 17 Mart 2014
Kaygan Siyaset - 2 Mart 2014
Teknoloji Gündemi - 11 Şubat 2014
Yorgun Demokrat - 16 Aralık 2013
Gönüllerin adayı olun - 10 Kasım 2013
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ