11.07.2020 - Gazete Ataşehir

Biraz sevgi, biraz hoşgörü

Ali BAL

Ali BAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 33 makalesi bulunuyor.

Son bir sene içinde polis kurşunuyla hayatını kaybeden gençlerin, sözüm ona destan yazan insanlıktan nasibini almamış, yüreğinde vicdanında sevgi taşımayan tetiği çeken o katil eller hala büyük bir pişkinlikle mahkemeleri devam ederken yenileri de arkadan gelmeye başladı.

Bir ibadethane içinde taziye ziyaretine giden Uğur Kurt’u vuran polis elbette tesadüfi olarak bu olayı gerçekleştirmiyor. Gezi direnişinden bu yana siyasi iktidarın toplumu kutuplara ayıracak beyanatlarda ve uygulamalarda bulunması, polise “destan yazdılar” deyip adam öldürdükleri için kahramanlaştırılan ve ikramiye ile ödüllendirilen, Uğur Kurt cinayetinde “Polis nasıl sabrediyor” diyen bir başbakan. Televizyonlarda bir başsağlığı dilemeyi bile gurur meselesi yapan bir AKP hükümeti. Tüm bu gelişmelere baktığımızda bu hükümetin yalnız kendi yandaşlarına var olduğunu, toplumu kucaklamaktan uzak bir sevgisizlik sergilediğini yaşanan bu olaylar sonucunda görüyoruz. 17 Aralık ile başlayan süreci kendilerini aklamak adına yapmadıkları kanunsuzluk, çarpmadıkları, sürmedikleri adalet ve emniyet mensubu kalmadı. Şu an oluşturduğu kendi polisi ile halka zulüm etmekte, insanları öldürmekte ve bir faşist dikta ile muhalif olanları sindirmeye çalışılmakta.

Son Soma olayı resmen devlet eliyle işlenmiş bir cinayet olduğu her gün yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Denetime giden yandaş müfettişlerin yaşadıkları lükse karşı işçilerin hayatlarını tehlikeye atacak yanlı rapor hazırlamaları elbette devletin bir ayıbıdır.

Gezi direnişinin 1.yılında adeta OHAL ilan eden hükümet, tepkilerini kitap okuyarak, oturarak dile getirmeye çalışanlara bile tahammül etmediğini herkes gördü. Bu şiddetle barış ortamının yeniden yaratılması artık hayal. Halkına kurşun sıkarak öldüren polislerin yakalanmaması, korunmaları ülke insanını derinden yaralamakta,kutuplaşmayı derinleştirmektedir. Ülkenin tüm insanlarını kucaklamak, onlara sevgisini hissettirmek en yüce görevdir. Birlik ve beraberliğin yeniden oluşması için iktidarın empati kurarak biraz sevgi, biraz hoşgörü göstermesi vatandaş olarak beklentimizdir.

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
Oylar halkın adayına - 25 Temmuz 2014
Seçime doğru - 17 Mart 2014
Kaygan Siyaset - 2 Mart 2014
Teknoloji Gündemi - 11 Şubat 2014
Yorgun Demokrat - 16 Aralık 2013
Gönüllerin adayı olun - 10 Kasım 2013
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ