25.04.2018 - Gazete Ataşehir

Yaz Ayında Cilde Dikkat!

Yaz Ayında Cilde Dikkat!

Yaz aylarında cilt her zamankinden daha fazla yağ üretir. Cildiniz eğer kuruysa bu durum size iyi gelebilir. Ama normal ve yağlı bir cilde sahipseniz ekstra bakım zamanı demektir. Artan yağ salınımı yüzünden akneler ve lekeler çoğalır, ciltte parlamalar ve renk değişimleri görülebilir.

Yaz aylarında cildinize özen göstermeniz için bu ipuçlarına bir göz atabilirsiniz…

• Öncelikle cildinizi temizlediğiniz cilt ürünlerinizi bir gözden geçirmenizde fayda var. Yağlı cilt temizleme ürünlerini yaz aylarında pek tercih etmemelisiniz. Cildinize iyi gelen bir sabun ve bol su aslında en iyi temizleme yöntemlerindendir.

• Güneşin zararlı etkilerinden cildinizi korumak için koruma faktörlü güneş kremi sürmeden dışarı çıkmamalısınız. Koruyucu kullanmadığınız zaman cildinizde kalıcı lekeler ve çillenmeler meydana gelebilir. Kullanacağınız güneş kreminizi cildinize uygun olarak seçmelisiniz. Aynı zamanda koruyucu kremin kullanacağınız miktarı da önemlidir. Yüz ve boyun bölgeniz için bir çay kaşığı güneş kremi etkili olacaktır.

• Makyaj malzemelerinizin de az yağlı olmasına özen göstermelisiniz. Yağ oranı fazla olan makyaj malzemeleri cildinizdeki yağ oranını fazlalaştırır ve aynı zamanda güneşin zararlı etkilerini cildinizde daha yoğun hissetmenize neden olur. Cilt lekelenmeleri bu tür makyaj malzemeleri kullananlarda daha sıklıkla görülebilir.

• Cildinizi çok fazla makyaja maruz bırakmamalısınız. Cildinizi sürekli temiz tutmalı ve günlük bakımlarını aksatmadan yapmalısınız.

• Yazın cilt bakımının kusursuz olmasını sağlayacak bir diğer etken de dengeli beslenmektir. Dengeli ve bol bol sebze ve meyve tüketmelisiniz ki cildinizdeki toksinler dengelenebilsin.

• Daha çok spor yaparak vücudunuzdaki zararlı toksinleri terle atmalısınız. Günde en az 1 saat yürümenin cildinize dahi çok iyi geleceğini unutmamalısınız.

• Cildinizin yaz aylarında da sağlıklı olması için sıcaklardan dolayı çok ter kaybeden vücudunuzu bol su ile dengelemesiniz. Bol su içmek cildinizin daha pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlar.

• Yaz aylarında tatil, seyahat ve gezmeler arttığından sigara ve alkol tüketimi de artabilir. Bu dengeyi de iyi kurmalısınız. Yedikleriniz kadar kullandığınız ve sağlığınıza zararlı olan her şey cildinizi de tehdit edebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ