25.04.2018 - Gazete Ataşehir

‘Siz ölmüşsünüz arsanız da satılmış’

‘Siz ölmüşsünüz arsanız da satılmış’

‘Siz ölmüşsünüz arsanız da satılmış’

Hollanda’da yaşayan İnci Seven’in 3 çocuğu internetten indirdikleri ölüm belgesiyle, annelerine ait İstanbul’daki 2 milyon liralık arsayı sattı. Dolandırıcılık ortaya çıkınca savcılık tapuya şerh koydu
Hollanda’nın Rotterdam şehrinde yaşayan 74 yaşındaki İnci Yaşar Seven, 1985’te İstanbul Ataşehir’de aldığı 502 metrekarelik arsanın vergisini ödemek için belediyeyi aradı. Ancak “Siz ölmüşsünüz” cevabı karşısında şok oldu. Olayın arkasından ise film gibi dolandırıcılık hikâyesi çıktı. İnci Seven, Küçükbakkalköy Mahallesi 1239 parselde bulunan yaklaşık 2 milyon lira değerindeki arsayla ilgili, vergi ayı olması nedeniyle geçtiğimiz günlerde belediyeyi aradı. Memura, “Evladım ben yurtdışında yaşıyorum. Arsamın vergisini ödemek istiyorum, hesap numarası alabilir miyim?” diye sordu. Memur ise, “Hanımefendi siz ölmüşsünüz. Ölüler vergi ödemez” karşılığını verdi. Aldığı yanıt karşısında büyük şaşkınlık yaşayan Seven, Ataşehir Tapu Müdürlüğü’nü ardı. Tapu müdürlüğü yetkilileri de aynı yanıtı verdi. Tapu çalışanlarına, “Ben yaşıyorum. Şu an Rotterdam’dayım” diyen Seven’e, “Yaşadığınıza dair konsolosluktan belge alıp Türkiye’ye gelin” tavsiyesi verildi. Seven’in telefonu üzerine araştırma başlatan tapu müdürlüğü de akıllara durgunluk veren bir dolandırıcılık olayını ortaya çıkardı.

 

ÜÇ ÇOCUĞU VEKALET VERDİ
Yaşlı kadının İstanbul’da yaşayan çocukları Ali Seven, Seher Seven ve Serpil Gülaslan’ın vekaletleri 7 Mart’ta Beyoğlu 51’inci Noterliği’nden çıkarılarak A.C. isimli şahsa verildi.
A.C. vekaletin dışında, Seven’in öldüğüne dair ölüm belgesinin boş halini internetten indirdi. Ardından Düzce Devlet Hastanesi’nden bir doktorun ismi ve kaşesini kullanarak sahte ölüm belgesi düzenledi. Avukat Gözde Cumart’a vekalet verdi. Cumart da Ataşehir Tapu Müdürlüğü’nde tapu intikali için işlemlere başladı.
Tapu Müdürlüğü, Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) sis temi üzerinden arsanın sahibi İnci Yaşar Seven’in soyadının değişikliği ve ölümü ile mirasçılarının nüfus kayıt örneklerini teyit etti ve taşınmazı mirasçıları adına 19 Mart’ta tescil etti. Taşınmazın tescili ve intikalinden bir gün sonra Avukat Cumart bu sefer Ataşehir’in en değerli bölgesinde bulunan arazinin satışını İrem Büyükemir’e yaptı.
28 yıl önce aldığı arsanın kendisinden habersiz, adına alınan ‘ölüm’ raporuyla satıldığını öğrenen yaşlı kadın, önce Rotterdam Başkonsolosluğu’na giderek ‘Yaşam Belgesi’ aldı ve Ataşehir Tapu Müdürlüğü’ne başvurdu.
İnci Yaşar Seven’in kimlik bilgileriyle birlikte detaylı araştırma yapan tapu müdürlüğü sahte belgelerle satış yapıldığına karar verdi ve anında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Seven, yapılan işlemlerin sahte evrak ve belgelerle yapıldığını belirterek, dahli olan herkesten şikâyetçi oldu. Ataşehir Tapu Müdürlüğü’nün talebi üzerine de savcılık tapuya şerh koydu ve tapu müdürlüğü savcılıktan belgelerin sahteliği halinde tapunun iade edilmesini talep etti. Soruşturmayı ise Anadolu Cumhuriyet Savcılığı’nda Savcı Mehmet Ata Ataberk yürütüyor.

HASTANEDEN SUÇ DUYURUSU
İnci Yaşar Seven’in öldüğüne dair ölüm belgesi formunun internetten indirilerek doldurulduğuna dikkat çeken Düzce Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ahmet Zengin de “Biz bu konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bizim doktorumuzun ismini kullanarak böyle bir rapor düzenlemişler. Ölüm belgesini incelediğimizde kaşe ve imzanın bize ait olmadığı sonucuna vardık. Biz de bu konunun mağduruyuz. 26 Mart’ta Cumhuriyet Savcılığı’na başvurduk” diye konuştu.

AVUKAT: BEN DE MAĞDURUM TAZMİNAT DAVASI AÇACAĞIM
Bütün satış işlemlerini A.Ç.’nin verdiği vekaletle yapan Avukat Gözde Cumrat kendisinin de mağdur olduğunu ve elindeki evraklara göre hareket ettiğini belirterek şunları anlattı: “Satış vekaletleri, ölüm belgesi ve diğer evrakların sahte olup olmadığını incelemek durumunda değilim. Yapılan işlemleri bana gelen belgelerle yürütüyorum. Hepsi usulüne uygundu. Devletin bütün resmi kurumlarında Seven’in öldüğü görülüyor. Seven’in çocuklarının kimlikleriyle vekalet alınmış. Soruşturmanın önemli noktası nüfus müdürlüğü ve devlet hastanesi. Ben de bu olayla ilgili tanık olarak ifade verdim. Resmi evraklara güvenerek usulüne uygun işlem yaptım. Ben de bu olayın mağduruyum. Maddi manevi tazminat talebiyle dava açacağım.” (ERHAN ÖZTÜRK-SABAH)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ