25.02.2020 - Gazete Ataşehir

“ELEKTRONİK ATIK HURDA DEĞİLDİR”

“ELEKTRONİK ATIK HURDA DEĞİLDİR”

Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile ELDAY (Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği)  ile birlikte “elektronik atık” konulu bir kahvaltılı toplantı düzenlediler.

Toplantıda elektronik atığın hurda olmadığını dile getiren Konuşmacılar, gerekli güvenlik önlemleri alınmadan yapılan işlemler ve atığı işleyen kimseler; hava, toprak ve yer altı suları için tehlikelere yol açacağını, elektronik atıkların tehlikeli olduğunu ancak geri kazandırıldığında değerli olduğunu vurguladılar.

 

Ayrıca bir floresan lambanın içerisinde bulunan cıva 30 bin litre suyu kullanılmaz hale getiriyor örneğini vererek, bir çay kaşığının 70’te biri kadar cıva bile 80 bin metrekarelik bir göldeki suyu kirletip yaşayan balıkların ölümlerine sebep olacağını da dile getirdiler

Kahvaltıya mahalle muhtarları, STK’lar, kent konseyi, sitelerin yönetim kurulu başkanları ve proje paydaşları katıldı. Katılımcılar, farkındalık yaratmak için kahvaltıya gelirken yanlarında elektronik atık getirdiler.

DSCF8057

Toplantıya ev sahipliği yapan Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal, elektronik atıkların tanımını yaparak başladığı konuşmasında bu atıkların içerdikleri; cıva, kurşun ve CFC gazı gibi maddelerin doğaya verdikleri zararı anlattı. Çevre koruma çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunan Kartal, geri dönüşüm konusunda doğru davranış oluşturma, doğru toplama sistemi ve yurt dışındaki örneklerden bahsetti. Proje paydaşlarıyla çok iyi anlaştıklarını ve iyi işlere imza attıklarını belirten Kartal, Ataşehir Belediyesi olarak 100 ton elektronik atık topladıklarını ve bunları lisanslı tesislere geri dönüşüme gönderdiklerini söyledi.

DSCF8065

ELDAY Yerel Yönetimler Yöneticisi İlkim Yiğit ise yaptığı konuşmada dernekleri ve kullanılmayan ürünlerin geri dönüşüm sektörüne kazandırılması hakkında bilgiler verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan elektronik atıkların ülke bazında toplanması için 2015 yılında yetki aldıklarını ve çalışmalarına başladıklarını belirten Yiğit, geri dönüşümün mali ve ekonomik boyutlarını anlattı.

DSCF8086

Türkiye’de çeliğin yüzde 70’inin ithal edildiğini ve toplam ithalatın yüzde 4’ünün hurda ithalatı olduğunu söyleyen Yiğit, elektrikli ve elektronik ürünlerin geri dönüşümünün ekonomik anlamda önemli bir kaynak olabileceğini vurguladı. Geri dönüşümün önemine dikkat çeken Yiğit verdiği örnekte; bir kilo demir elde etmek için bir demir madeninden 200 kilo cevher çıkartmak gerektiğini, oysa elektrikli ve elektronik atıkların prosesinden 2 kilo atıktan bir kilo demir elde edilebildiğini söyledi.

Toplantıda yapılan konuşmaların ardından katılımcılar da söz alarak görüşlerini ifade edip, önerilerini sundular.

DSCF8088 DSCF8075 DSCF8056 DSCF8042

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ