24.04.2018 - Gazete Ataşehir

KILIÇDAROĞLU; “BU BİR DEMOKRASİ AYIBIDIR”

KILIÇDAROĞLU; “BU BİR DEMOKRASİ AYIBIDIR”

CHP İstanbul 36.Olağan İl kongresi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul milletvekillerinin katılımı ile Bostancı Gösteri Merkezi’nde başladı.

İki adayın yarıştığı İl Kongresinde salona ilk Canan Kaftancıoğlu alkışlar ve sloganlar eşliğinde girdi. İkinci aday Cemal Canpolat Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu il birlikte salona geldi. Her iki aday Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun sağında ve solunda kendilerine ayrılan koltuklara oturdular.

İl Başkanı Cemal Canpolat, kısa bir konuşmasının ardından, CHP İstanbul 36. Olağan İl Kongresi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Divan başkanlığına iki adayın ortak önerdiği CHP eski Milletvekili ve eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay seçildi.

Divanın oluşmasından sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; “Enis Berberoğlu başta olmak üzere hiçbir milletvekilinin hapishanede olmasını istemiyoruz. Bu bir demokrasi ayıbıdır” dedi.

BU BİR DEMOKRASİ AYIBIDIR”

Kürsüye “Hak, Hukuk, Adalet” sloganı eşliğinde çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; “Bu kongrede bir eksiğimiz var, temel bir eksiğimiz var, hapishanede bir milletvekili arkadaşımız var. Hiçbir günahı ve suçu olmamasına karşın aramızda olmaması, hapishanede olması, demokrasinin, hukuk sisteminin bir ayıbıdır ve hukukun siyasallaşmasıdır. Gönlümüzde yatan şudur: Milletin oyuyla seçilen milletvekillerinin, hapishanede değil, parlamentoda görev yapmaları gerekir. Halk onları parlamentoda görev yapsın diye seçti ve Ankara’ya gönderdi” sözleriyle konuşmasına başladı.

“BİZ YÜRÜRKEN, O YATARKEN KALBİMİZ AYNI DUYGULARLA ÇARPIYORDU”

Kılıçdaroğlu, adalet yürüyüşü yaptıkları sırada Berberoğlu’nun hapishanede kitap yazdığını dile getirerek, “Biz yürürken, o yatarken kalbimiz aynı duygularla çarpıyordu. Türkiye’nin ve çocukların geleceği, ülkemizin onuru, demokrasimiz için hep birlikte mücadele ettik. İster yatalım ister yürüyelim, ister kavga edelim ister barışalım, bütün çıkarlar Türkiye’nin görkemli bir devlet olması içindir. Ağzımızdan bir söz, bir eleştiri, bir övgü çıkıyorsa bunun tek bir nedeni vardır, Türkiye’yi büyütmek, yüceltmek ve uluslararası arenada saygın bir konuma getirmek. Enis Berberoğlu başta olmak üzere hiçbir milletvekilinin hapishanede olmasını istemiyoruz. Bu bir demokrasi ayıbıdır. Onları hapishaneye koyan yargı sistemini de kınıyoruz” diye konuştu.

“RANT DÜZENİNİ YIKACAĞIZ”

Türkiye’nin temel sorunlarından birinin de işsizlik olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Yüzde 11,1 büyüme olmuş. İşsize bakıyorsun yerinde duruyor, emekliye bakıyorsun, paraya muhtaç, asgari ücretliye, memura bakıyorsun geçinemiyor, çiftçiye bakıyorsun ‘zarar ediyorum’ diyor. Sanayiciye bakıyorsun ‘rahat değilim’ diyor. Kim aldı yüzde 11,1? Ben size söyleyeyim; yüzde 11,1’i rantiye kesimi aldı, rantçılar aldı, faizciler aldı.”

 

“KİM ÜRETİYORSA BAŞIMIZIN ÜZERİNDE YERİ VAR”

Alın teri dökenlerin hakkını koruyacaklarını savunan Kılıçdaroğlu; “Kim üretiyorsa başımızın üzerinde yeri var. Ama elinde viski bardağı, bir masa, bir sandalye, cebinde dolarları götürecek, hükümete borç para verecek, dünyanın en yüksek faizini alacak, 80 milyon faiz ödeyecek, Ankara’daki beyler de onlara para aktaracak. Dışarıya 170 Milyar dolar, içte ise 600 milyar lira faize para ödediler.  Bu rant düzenini yıkacağız” şeklinde ifade etti.

” İSTANBUL’U, İSTANBUL’A İHANET EDENLERE BIRAKMAYACAĞIZ”

“Herkes özellikle İstanbullu kardeşlerim şunu çok iyi bilsinler” diyen Kılıçdaroğlu, “2019 geliyor. Referandumda hangi sonucu elde ettiysek İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinde daha büyük çoğunlukla aynı sonucu elde edeceğiz. İstanbul’u, İstanbul’a ihanet edenlere bırakmayacağız” diye konuştu.

“MECLİSİN FONKSİYONU BÜYÜK ÖLÇÜDE BİTTİ”

Kılıçdaroğlu; “Dün TBMM’de bir kişi üzerine gazyağı döktü ve kendisini ateşe verdi. Niye? Geçinemiyor. 21. yüzyıl Türkiyesinden bahsediyoruz. Size büyümenin yüzde 11 olduğu Türkiye’den söz ediyoruz. Gazetelere baktım. 1 sayfada bile yer almadı. Neden? Korkudan, baskıdan. Bunu yaparsak saraydaki zat üzülür mü? O işçi kardeşime söyleyeyim. Neden meclise geldin. Zaten meclisin fonksiyonu büyük ölçüde bitti. Git Sarayın önünde yaksana kendini. Belki alevini görür ve şöyle yorum yapar; Beni çok seviyor kendisini ateşe verdi” şeklinde konuştu

“GEÇMEZSENİZ NAMERTSİNİZ”

Eğitimin yazboz tahtasına çevirdiklerini söyleyen Kılıçdaroğlu; “Bir ülkeyi yıkmak istiyorsan eğitim ve adalet sistemini bozacaksın. Şimdi yapılan tamda budur. Bugün bazı hakimler, Anayasa Mahkemesi kararını tanımayan hakimler, Führer benzeri bir düzenin içinde yer almış durumdadırlar. Biliyorum, bunu söyledim diye şimdi hemen fezlekeler düzenlenecek, hemen savcılar, hakimler harekete geçecek. Geçmezseniz namertsiniz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ