23.05.2018 - Gazete Ataşehir

İmar üzerinden siyaset yapılmaz

İmar üzerinden siyaset yapılmaz

Battal İlgezdi önemli iddialarda bulundu.

SKM açılışından sonra basınla bir araya gelen Battal İlgezdi önemli iddialarda bulundu.

“Seçim çalışmalarımızda kimseyi karalamayacağız. Yaptıklarımızı da yapamadıklarımızı da anlatacağız. Geçen dönem söz verdiklerimin fazlasını yaptım. Hepsini ve yeni projelerimizi basınla ve kamuoyu ile paylaşacağım.”

 

ÇARPICI İDDİALAR

>> Başbakan imar iskan blokları için ne dedi?
>> Hal’e karşılık pazarlık mı yapıldı?

Seçim çalışmalarımızda kimseyi karalamayacağız. Yaptıklarımızı da yapamadıklarımızı da anlatacağız.

Geçen dönem söz verdiklerimin fazlasını yaptım. Hepsini ve yeni projelerimizi basınla ve kamuoyu ile paylaşacağım.

Hakkımızda yalan yanlış konuşulan bazı konulara açıklık getirmek istiyorum:
Kadir Topbaş benim sadece Kayışdağı için plan istediğimi söylüyor. Doğru değil. Ben Ataşehir’in planlarını yaparak verdim. İddia ediyorsa o zaman Kayışdağı’nın planlarını çıkarsaydı. 1/5000’lik planlarla ilgili engellemeler oldu.

Biz eylemleri keyfimizden mi yaptık?
Vatandaşı kandırıyorlar. Yeni Sahra-Barbaros planlarında bir gelişme yok. Yüzde kırk yedi yeşil alan yaptılar. İtirazlar yapıldı. Yedi ay oyaladılar. Gönderdikleri yazıda diyorlar ki; “Yaptığımız çalışma sonunda buraların ev olup olmadığını bilmiyoruz. Araştırıp sonra değerlendireceğiz.” Olduğu gibi duruyor. Resmen Yeni Sahra ve Barbaros halkı ile dalga geçtiler.

Hal İçin Pazarlık
Büyükşehir Belediyesi hal yeri ile ilgili planları bize sormadan yapmışlar. Bir metrelik bile yeşil alan yok. Israr ettiler ama mahkemeye giderek iptal ettirdim. Kadir Bey bana ‘Hal yerine yapacağımız çalışmaya karışma, 1/5000’lik planları çıkarayım. Bizim paraya ihtiyacımız var’ diyerek pazarlığa girişti. Şahitleri var. Kabul etmedik. Burayı kent meydanı yapacağız.
Yine Yeni Sahra’da birilerine vermek için imara açtıkları İSKİ’nin bir alanı var. Kazandıkları gün satacaklar. Onu da mahkemeye verdim bekliyoruz.

Daha önceden yönettikleri mahallelerde neden imar çalışması yapmıyorlar? Hadi bana kızıp yapmadılar, 15 yıldır buraları kim yönetiyor? Demek ki bunlar beceriksiz.

İmar üzerinde siyaset yapılmaz. Bana yapmadılar dedikleri planları kendilerine teslim ettiğime dair resmi yazışmalar var. Bunları da zamanı gelince sizlerle paylaşacağım.

Ataşehir Belediyesi olarak beş yıllık süre içinde büyükşehirden bir kuruş yardım almadım. Sadece bir barakanın malzemesini verdiler. Örneğin Çekmeköy’e 700 milyon liralık yatırım yaptılar. Ana arterlerin asfaltını bile büyükşehire ait olmasına rağmen biz yaptık.

Yeni Çamlıca’daki yer için otogar planlarını büyükşehir yaptı. Şehrin merkezine trafik kargaşası yaratacak şekilde yapılan planı kabul etmedim ve iptali için mahkemeye verdim.

ctp_gazetemaster.qxd

NİMETULLAH TOPU ATAŞEHİR’İN 3 ÖNEMLİ BASIN KURULUŞUNA KONUŞTU.. ….tıklayınız

1 Nisan’dan sonra Büyükşehir’i de kazanınca plan nasıl yapılırmış görecekler.

İmar İskan Blokları
Bildiğiniz gibi Büyükşehir Belediyesi, Ataşehir Belediyesi ve TOKİ ile ortak bir proje hazırladık. Orada ofis açtım. 140 m2’lik daire olacak şekilde protokol yaptık. Hak sahipleri imza verdi. O zaman TOKİ Başkanı olan Erdoğan Bayraktar protokole uymadı. Nedenini sorduğumda “Başbakan böyle istedi” dedi. ‘Lüks konut yap da CHP’ye oy versinler’ demiş Başbakan. Böyle anlayış olur mu? Ben vatandaşın yanında olacağımı ve ilk protokole bağlı kalacağımı kendisine söyledim.

Protokol Bizde
Erdoğan Bayraktar Çevre ve Şehircilik Bakanı olunca ‘verdiğiniz sözü yerine getirin’ dedim. Daha sonra ‘yeni bir protokol yapalım’ dedi. Büyükşehir Belediyesi’ni devre dışı bırakarak, Bakanlık, Ataşehir Belediyesi ve Emlak Konut’la beraber 99 m2 net daireler olacak şekilde yeni bir protokol yaptık. Tam hayata geçirecekken bakan gitti. Ben de vatandaşlara da muhtara da protokolü verdim. Ama elimde kapı gibi protokol var. Görüyorum ki ‘biz çözeriz’ diyerek birileri bunu siyasi malzeme olarak kullanıyorlar. Başbakan’ın imzaladığı protokolü meclise getirince AKP Başkan Adayı grup kararı aldırdı red verdirdi.
Ayrıca bir başka sorun da şu: Oradaki ara yolların hepsi belediyenin. Dairelerin bulunduğu adalar da farklı büyüklükte. Bir ada 3000 m2, 70 daire var, bir ada 6000 m2 yine 70 daire var. Hakları eşit olmadığı için anlaşmaları da zor. Biz bunu düşündük. Özel bazda plan çıkartırsak kaos oluşur diye vazgeçtik. Yerinde dönüşüm bekliyor. 60 m2 lik dairesi olan vatandaşa 140 m2 daire vereceğiz. Detayları bir toplantıda paylaşacağım.

Devlet disiplininden gelen eşim Gamze Hanım’ın çalışmalarımıza çok büyük katkıları, emeği var. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ